REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop bezpłatny

Agnieszka Fryc
Urlop bezpłatny. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego zależy od niego samego i od dobrej woli pracodawcy. Kwestia dopuszczalności urlopu bezpłatnego oraz zasady jego udzielania zostały określone w kodeksie pracy.

Pracownik ma ustawowo zagwarantowane prawo do zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego powinien być złożony przez pracownika na piśmie. Nie jest wymagane uzasadnianie chęci czy tez potrzeby skorzystania z urlopu bezpłatnego. Wspomniany wniosek powinien wskazywać termin, w jakim pracownik chciałby skorzystać z urlopu, przy czym nie istnieją przepisy wskazujące na górna granicę jego wymiaru. Nie ma również podstaw, aby uznać, że podczas urlopu bezpłatnego pracownik nie może podjąć się zatrudnienia u innego pracodawcy. Przed taką sytuacją pracodawca może się chronić podpisując z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji.

Autopromocja

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Udzielenie urlopu bezpłatnego może nastąpić wyłącznie z inicjatywy pracownika oraz zgodnie z treścią jego wniosku. Pracodawca nie ma więc możliwości wysłania pracownika na urlop bezpłatny bez wniosku zainteresowanego, uzasadniając to choćby trudnościami finansowymi. Zgodnie z orzecznictwem, udzielenie urlopu bezpłatnego z inicjatywy pracodawcy i bez pisemnego wniosku pracownika, jest bezskuteczne, chyba że zaakceptował on na piśmie tę nieformalną prośbę przełożonego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 21 listopada 1996 roku, w sprawie o sygnaturze III AUa 34/96). Jednocześnie, na mocy przepisów prawa pracy, po stronie pracodawcy nie leży obowiązek przychylenia się do wniosku pracownika.

W związku z powyższym, pracodawca nie ma prawa udzielenia urlopu bezpłatnego w wymiarze większym, niż wynikający z wniosku pracownika, może natomiast udzielić urlopu w wymiarze krótszym lub odmówić udzielenia urlopu w ogóle. Odmownej decyzji w zakresie udzielenia urlopu bezpłatnego pracodawca nie musi w żaden sposób uzasadniać, zaś pracownikowi nie przysługuje prawo odwołania.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie będzie on więc brany pod uwagę choćby przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od wskazanej zasady. Jednym z nich jest pracownik młodociany, wobec którego pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych, w wymiarze nieprzekraczającym łącznie, wraz z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres wspomnianego urlopu młodocianego wlicza się do jego okresu zatrudnienia, warunkującego uprawnienia pracownicze.

Możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego

W przypadku, gdy pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, może zastrzec sobie prawo do odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Przyczyny te powinny zostać przez strony sprecyzowane. Sytuacja w której pracownik nie powróci do pracy, mimo odwołania go z urlopu z ważnych przyczyn, może być uznana za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie, może się przyczynić do wypowiedzenia mu umowy o prace z jego winy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego

Za zgoda pracownika wyrażoną na piśmie, pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Do udzielenia urlopu bezpłatnego na szczególnych zasadach dochodzi na mocy porozumienia zawartego między pracodawcami, w którym wskazują oni między innymi okres wykonywani pracy przez pracownika u jednego z nich, a co za tym idzie, okres urlopu bezpłatnego. Warunkiem koniecznym dla skuteczności udzielenia takiego urlopu, jest pisemna zgoda pracownika. Takie porozumienie pomiędzy pracodawcami często jest wykorzystywane w czasie przejściowych problemów ekonomicznych jednego z pracodawców. Pracodawca, który „odstępuje” pracownika, jest bowiem zwolniony z wypłacania mu wynagrodzenia przez czas trwania urlopu bezpłatnego, unikając jednocześnie rozwiązania umowy z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących.

Zobacz koniecznie: Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Okres urlopu bezpłatnego udzielonego na szczególnych zasadach wskazanych powyżej, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA