REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop bezpłatny. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego zależy od niego samego i od dobrej woli pracodawcy. Kwestia dopuszczalności urlopu bezpłatnego oraz zasady jego udzielania zostały określone w kodeksie pracy.

Pracownik ma ustawowo zagwarantowane prawo do zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego powinien być złożony przez pracownika na piśmie. Nie jest wymagane uzasadnianie chęci czy tez potrzeby skorzystania z urlopu bezpłatnego. Wspomniany wniosek powinien wskazywać termin, w jakim pracownik chciałby skorzystać z urlopu, przy czym nie istnieją przepisy wskazujące na górna granicę jego wymiaru. Nie ma również podstaw, aby uznać, że podczas urlopu bezpłatnego pracownik nie może podjąć się zatrudnienia u innego pracodawcy. Przed taką sytuacją pracodawca może się chronić podpisując z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Udzielenie urlopu bezpłatnego może nastąpić wyłącznie z inicjatywy pracownika oraz zgodnie z treścią jego wniosku. Pracodawca nie ma więc możliwości wysłania pracownika na urlop bezpłatny bez wniosku zainteresowanego, uzasadniając to choćby trudnościami finansowymi. Zgodnie z orzecznictwem, udzielenie urlopu bezpłatnego z inicjatywy pracodawcy i bez pisemnego wniosku pracownika, jest bezskuteczne, chyba że zaakceptował on na piśmie tę nieformalną prośbę przełożonego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 21 listopada 1996 roku, w sprawie o sygnaturze III AUa 34/96). Jednocześnie, na mocy przepisów prawa pracy, po stronie pracodawcy nie leży obowiązek przychylenia się do wniosku pracownika.

W związku z powyższym, pracodawca nie ma prawa udzielenia urlopu bezpłatnego w wymiarze większym, niż wynikający z wniosku pracownika, może natomiast udzielić urlopu w wymiarze krótszym lub odmówić udzielenia urlopu w ogóle. Odmownej decyzji w zakresie udzielenia urlopu bezpłatnego pracodawca nie musi w żaden sposób uzasadniać, zaś pracownikowi nie przysługuje prawo odwołania.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie będzie on więc brany pod uwagę choćby przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od wskazanej zasady. Jednym z nich jest pracownik młodociany, wobec którego pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych, w wymiarze nieprzekraczającym łącznie, wraz z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres wspomnianego urlopu młodocianego wlicza się do jego okresu zatrudnienia, warunkującego uprawnienia pracownicze.

Możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego

W przypadku, gdy pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, może zastrzec sobie prawo do odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Przyczyny te powinny zostać przez strony sprecyzowane. Sytuacja w której pracownik nie powróci do pracy, mimo odwołania go z urlopu z ważnych przyczyn, może być uznana za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie, może się przyczynić do wypowiedzenia mu umowy o prace z jego winy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego

Za zgoda pracownika wyrażoną na piśmie, pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Do udzielenia urlopu bezpłatnego na szczególnych zasadach dochodzi na mocy porozumienia zawartego między pracodawcami, w którym wskazują oni między innymi okres wykonywani pracy przez pracownika u jednego z nich, a co za tym idzie, okres urlopu bezpłatnego. Warunkiem koniecznym dla skuteczności udzielenia takiego urlopu, jest pisemna zgoda pracownika. Takie porozumienie pomiędzy pracodawcami często jest wykorzystywane w czasie przejściowych problemów ekonomicznych jednego z pracodawców. Pracodawca, który „odstępuje” pracownika, jest bowiem zwolniony z wypłacania mu wynagrodzenia przez czas trwania urlopu bezpłatnego, unikając jednocześnie rozwiązania umowy z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących.

Zobacz koniecznie: Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Okres urlopu bezpłatnego udzielonego na szczególnych zasadach wskazanych powyżej, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

REKLAMA

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA