REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Jak udzielać pożyczek z zfśs

Środki zgromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone m.in. na pożyczki udzielane pracownikom na cele mieszkaniowe. O tym, kto otrzyma taką pożyczkę, decydują kryteria socjalne.

Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę może mieć miejsce w kilku określonych prawem pracy przypadkach. Chodzi tu m.in. o śmierć pracownika, śmierć pracodawcy lub tymczasowe aresztowanie pracownika. Kiedy dokładnie wygasa umowa o pracę?

Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę – jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę jest możliwa w każdym czasie. Aby tego dokonać pracodawca może zastosować porozumienie zmieniające, a jeżeli pracownik się nie zgodzi, możliwe jest przedstawienie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę. W jaki sposób pracodawca może zmienić umowę o pracę?

REKLAMA

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kadry. W pewnych okolicznościach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Jest to możliwe w przypadku szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika oraz w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Co w tej sytuacji może zrobić pracodawca?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również w przypadku, gdy brak jest jakiejkolwiek winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób może być dokonane m.in. z powodu przedłużającej się choroby pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Czy pracownik może przesunąć rozpoczęcie urlopu ojcowskiego z powodu choroby

Pracownik złożył 12 września br. wniosek o urlop ojcowski od 1 października br. na córkę urodzoną 5 listopada 2011 r. Jednak 14 września br. zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 14 września do 3 października br. Pracownik dostarczając zwolnienie lekarskie poprosił o wycofanie złożonego wniosku o urlop ojcowski. Czy możemy wycofać wniosek pracownika? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?

Nie każde zachowanie pracodawcy nękające pracowników można nazwać mobbingiem. Cechami koniecznymi działań mobbingowych są w szczególności uporczywość i długotrwałość.

Jak zatrudnić pracownika w święta?

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. W dzień świąteczny sklep może być otwarty, jeżeli sprzedaż jest prowadzona przez jego właściciela lub osobę zatrudnioną na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Jak małymi gestami można osiągnąć wielkie efekty w motywowaniu podwładnych?

Motywowanie pracowników to jedno z największych wyzwań stojących przed każdym menedżerem. Jest to szczególnie trudne w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wydatki na rozwój pracowników czy dodatkowe wynagrodzenia spadają. Co robić, aby utrzymać motywacje pracowników na wysokim poziomie, bez ponoszenia dużych kosztów?

Pracodawca naszych marzeń - czy w ogóle istnieje?

Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudniania rozpoczęła we wrześniu 2012 r. realizację nowego cyklu badań ankietowych skupionych wokół tematu wymarzonego pracodawcy w opinii Polaków. W pierwszym badaniu celem było poznanie wyobrażeń pracowników odnośnie idealnego miejsca pracy i cech, jakie powinien mieć idealny pracodawca. Jakie elementy sprawiają, że pracownik dobrze czuje się na swoim stanowisku i co składa się na wymarzony zakład pracy.

Jak pracodawcy korzystają z mediów społecznościowych

Media społecznościowe coraz częściej stają się istotnym narzędziem dla przedsiębiorców i pracodawców, umożliwiając im niespotykany do tej pory dostęp do potencjalnych klientów i kontrahentów i bezpośredni z nimi kontakt.

Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego

Posłowie zaproponowali zmianę przepisów dotyczących zasad udzielania urlopów wychowawczych. Jeżeli ustawa nowelizująca zostanie uchwalona, urlop będzie można podzielić na pięć części.

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica zatrudniona w naszej firmie na zastępstwo ma wyznaczony termin porodu na 4 sierpnia 2012 r. Umowa na zastępstwo kończy się 31 lipca br. Pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 21 lipca br. Czy mamy obowiązek udzielić jej takiego urlopu, skoro nie zamierzamy podpisywać z tą pracownicą umowy na dalszy okres? Czy po ustaniu zatrudnienia będzie się jej należał zasiłek macierzyński?

Ile powinna wynosić kwota refundacji okularów dla pracowników

O ile mi wiadomo pracodawca ma obowiązek zapewnienia okularów pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. W naszym zakładzie (w innym znanym mi zakładzie jest podobnie) obowiązek ten jest realizowany w ten sposób, że pracodawca określił kwotę do wysokości której ponosi koszty zakupu okularów. W razie, gdy koszty zakupu są wyższe, nadwyżkę pokrywa pracownik. Czy jest to zgodne z prawem, a jeżeli nie do kogo zwrócić się o interwencję?

Obowiązki pracodawcy wobec uczącego się pracownika

Pracodawca nie musi zgadzać się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika. Jednak udzielenie nawet jednorazowego zwolnienia na udział w zajęciach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia może zostać uznane za wyrażenie takiej zgody.

Dlaczego pracownicy boją się oceny okresowej i jak ich do niej przekonać?

Chcemy wdrożyć w firmie ocenę okresową, jednak wiele działań, jakie podejmujemy w tym kierunku, spotyka się z niechęcią, oporem, negatywnymi opiniami czy atakami zarówno pracowników, jak i przełożonych. Czy tylko nasza organizacja boryka się z takimi problemami? Dlaczego tak wielu pracowników boi się oceny, która przecież ma służyć ich rozwojowi oraz poprawić dialog pomiędzy przełożonym a podwładnym? Jak przekonać sceptycznie nastawione czy niechętne osoby do zaangażowania się w proces oraz rzetelnego dokonania oceny i planowania działań rozwojowych?

Zmiana miejsca pracy - umowa przyrzeczona

Często jest tak, że od podjęcia przez pracodawcę decyzji o zatrudnieniu konkretnej osoby do chwili faktycznego rozpoczęcia przez nią świadczenia pracy mija kilka tygodni. Przedstawiamy instrumenty prawne, przy użyciu których strony przyszłego stosunku pracy mogą określić warunki planowanego zatrudnienia.

Przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku - stawki dofinansowania przedsiębiorców i bezrobotnych

Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowe przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku. Wynosi ono 3496,82 zł i obowiązywać będzie we wrześniu, październiku i listopadzie 2012 roku. Jak zmieniły się wysokości różnych form dofinansowania osób bezrobotnych i pracodawców.

Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat na okres od 16 do 30 lipca 2012 r. oraz złożyła wniosek o uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do pracy wróciła 25 lipca br. twierdząc, że dziecko jest już zdrowe. Czy pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy? Czy za dni wolne od pracy (weekendy) należy jej wypłacić zasiłek opiekuńczy, skoro mąż pracownicy jest obecny w domu?

Szkolenie pracowników – czy to się opłaca?

Refundację nawet do 80% poniesionych kosztów może uzyskać pracodawca chcący wysłać na szkolenie swojego pracownika. Wystarczy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do powiatowego urzędu pracy.

Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W bieżącym roku po raz pierwszy zaległych urlopów za 2011 r. należy udzielać pracownikom najpóźniej do 30 września, a nie jak do tej pory do 31 marca.

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Każdy pracownik powinien mieć dostęp do odpowiednio wyposażonej apteczki oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Kiedy pracodawca łamie prawa pracownicze?

Nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy czy nieprzestrzeganie przepisów BHP – to tylko niektóre z wykroczeń, jakich mogą dopuścić się pracodawcy przeciwko prawom pracownika. Sprawdź, za co i w jaki sposób mogą zostać ukarani.

Outplacement – o co chodzi

W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy.

Systemy czasu pracy

Oprócz podstawowego systemu czasu pracy, w którym pracownik pracuje nie dłużej niż 8 godzin na dobę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, Kodeks pracy przewiduje także inne formy zorganizowania czasu pracy pracownika. Wśród nich m.in. system przerywany czy weekendowy.

Mobbing w miejscu pracy

Problemem, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć pracownicy jest mobbing w miejscu pracy. Czym jest - w prawnym i psychologicznym aspekcie - i jak go rozpoznać?

Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika

Pracodawcy często oferują pomoc pracownikom-rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przy zakupie rzeczy niezbędnych w przedszkolu czy szkole. Takie wsparcie może przybierać zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową. U pracodawców tworzących zfśs pomoc w tym zakresie pochodzi najczęściej ze środków funduszu, a u pozostałych zatrudniających może zostać sfinansowana ze środków obrotowych.

Okresy wliczane do stażu pracy

Uprawnienia pracownicze często są uzależnione od ogólnego stażu pracy. W takich sytuacjach pracodawca, ustalając okres zatrudnienia, powinien brać pod uwagę wszystkie okresy wykonywania pracy, również te, kiedy pracownik świadczył pracę za granicą.

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną

Żona naszego pracownika jest w 8. miesiącu ciąży. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, gdyż z tego, co wiemy od pracownika, ciąża przebiega z problemami (żona pracownika powinna leżeć). Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 5 dni z powodu konieczności sprawowania opieki nad żoną. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Obecność w sieci

Na przestrzeni ostatnich lat media społecznościowe stały się znaczącym kanałem komunikacji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Za pośrednictwem takich portali jak: Facebook, LinkedIn, Google+ czy Goldenline miliony użytkowników nawiązują kontakty, wymieniają poglądy i pomysły, a także komentują otaczającą ich rzeczywistość. Media społecznościowe coraz częściej stają się także istotnym narzędziem dla przedsiębiorców i pracodawców, umożliwiając im niespotykany do tej pory dostęp do potencjalnych klientów i kontrahentów i bezpośredni z nimi kontakt.

Jakie obowiązki ma pracownik

Przepisy prawa pracy nie zawierają zamkniętego katalogu powinności pracowniczych. Zakres obowiązków pracowników określają obok przepisów prawa pracy także postanowienia umowy o pracę oraz – jeżeli chodzi o ich konkretny kształt – zwyczaj zakładowy (wyrok SN z 23 października 2003 r.). Bardzo dużą rolę w tym zakresie odgrywa również orzecznictwo Sądu Najwyższego i poglądy doktryny prawa pracy.

Nieobecności w pracy powodujące zmniejszenie wynagrodzenia

Wysokość wynagrodzenia pracownika jest uzależniona od czasu przepracowanego w danym miesiącu. Przepisy stanowią bowiem, że za czas niewykonywania pracy, poza pewnymi wyjątkami, wynagrodzenie nie przysługuje.

Ważny wywiad

Niezależnie od metod stosowanych w ocenie kandydatów do pracy, rozmowa kwalifikacyjna, nazywana też często wywiadem, jest jednym z najważniejszych elementów całego procesu rekrutacji. Jak przygotować rozmowę kwalifikacyjną, aby przyniosła oczekiwane efekty?

Jak udowodnić pracę w szczególnych warunkach

Pracownik przepracował u nas 14 lat w szczególnych warunkach na stanowisku spawacza. Tę samą pracę wykonywał u poprzedniego pracodawcy, jednak nie otrzymał od niego świadectwa dokumentującego takie zatrudnienie. Posiada on ogólny staż uprawniający go do uzyskania wcześniejszej emerytury (25 lat składkowych i nieskładkowych) oraz wymagany wiek, tj. 60 lat. ZUS wydał jednak decyzję odmawiającą przyznania tego świadczenia, gdyż nie uznał przedłożonych dokumentów potwierdzających pracę w szczególnych warunkach u poprzedniego pracodawcy, tj. książeczki spawacza oraz umów zawartych z tą firmą. Pracownik złożył odwołanie do sądu. Czy na podstawie wymienionych dokumentów, opinii o pracowniku czy zeznań świadków istnieje szansa na pozytywny wyrok sądu i uzyskanie świadczenia emerytalnego?

Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Nasza główna księgowa jest gminną radną. Kilka razy w miesiącu zwalnia się z części dnia pracy, aby wziąć udział w posiedzeniach komisji samorządowych, do których należy. Z tego powodu często nie ma jej w pracy, kiedy jest potrzebna. Czy możemy ograniczyć jej wyjścia związane z pracą radnej?

W jakiej maksymalnej temperaturze mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Niedozwolone praktyki

Zgodnie z prawem, to pracodawca odpowiada za równe traktowanie w zatrudnieniu oraz właściwe relacje pracownicze, niezależnie od tego, czy niewłaściwego zachowania dopuścił się członek zarządu, kierownik średniego szczebla, czy szeregowy pracownik oraz czy pracodawca w ogóle wiedział o takich praktykach. Przydatne może być przeprowadzanie okresowych audytów, które pozwolą oszacować ryzyko w tym zakresie i podjąć decyzje o dalszych krokach.

Gdy swoich roszczeń dochodzi pracodowca

Pozew złożony przez pracownika przeciwko pracodawcy często jest elementem sporu, w którym wzajemne roszczenia wobec siebie zgłaszają obie strony stosunku pracy. W przypadku gdy pracownik złoży własny pozew, pracodawca – nie czekając na zakończenie tej sprawy – może złożyć pozew wzajemny. Jeżeli będzie on dopuszczalny, obydwie sprawy zostaną rozpoznane łącznie.

Jak zaokrąglać urlop wypoczynkowy niepełnoetatowcom w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy od 14 maja 2012 r. na 3/4 etatu pracownika, który podjął u nas swoją pierwszą pracę. Wiemy, że nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdego miesiąca. Czy w związku z tym, że pracownik pracuje na niepełny etat, wymiar tego urlopu powinniśmy po przepracowaniu każdego miesiąca zaokrąglać, czy nie trzeba tego robić, ponieważ jest to pierwsza praca pracownika?

Wyższy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zasiłek ten przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

Dodatki z tytułu wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania

Pracodawca może wypłacać pracownikom dodatek za rozłąkę z tytułu świadczenia pracy poza stałym miejscem zamieszkania. Zasady jego wypłaty powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawcy, np. w regulaminie wynagradzania.

W jaki sposób ZUS może podwyższyć emeryturę ustaloną częściowo według nowych zasad

Od 1 stycznia 2010 r. zatrudniamy pracownika, który w październiku 2009 r., tuż po ukończeniu 60 lat, przeszedł na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach (przy pracach wymienionych w wykazie A). Świadczenie zostało obliczone częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Niedawno odnalazł on zaświadczenie swojego byłego pracodawcy, który kilka lat temu uległ likwidacji, potwierdzające zarobki uzyskane w latach 1995–2004. Czy w związku z tym, a także z uwagi na podleganie ubezpieczeniom po przyznaniu emerytury może on liczyć na ponowne jej obliczenie przez ZUS? Czy ZUS dokona wyliczeń przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca br.? Czy w celu przeliczenia emerytury powinniśmy wystawić pracownikowi zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie po przyznaniu emerytury oraz uzyskiwane wynagrodzenia?

Podstawowe obowiązki pracownika

Obowiązkiem każdego pracownika jest nie tylko świadczenie pracy, ale również wykonywanie wielu dodatkowych, szczegółowych powinności. Można do nich zaliczyć m.in. obowiązek ochrony życia i zdrowia innych uczestników procesu pracy.

Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Pracownik zmienił numer swojego konta bankowego i poinformował o tym dział płac naszej firmy. Jednak pracownica działu płac pomyliła się i wypłata została przelana na stare konto. Pracownik rozwiązał z nami umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, uzasadniając to brakiem wypłaty wynagrodzenia w terminie ustalonym w firmie. Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy i przestał przychodzić do pracy, mimo że wynagrodzenie wypłaciliśmy mu w kasie następnego dnia po terminie wypłaty. Czy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy? Czy dokonane przez niego rozwiązanie umowy było prawidłowe?

Pracownik w wieku przedemerytalnym - kiedy można zmienić warunki zatrudnienia

Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia pracownikowi, któremu brakuje maksymalnie 4 lata do uzyskania emerytury. Zakaz ten nie ma jednak charakteru absolutnego. Pracodawca może tego dokonać np. w sytuacji, gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników.

Ekwiwalent za pranie odzieży dla pracownika socjalnego

Jeżeli odzież używana do wykonywania obowiązków służbowych spełnia kryteria uznania za odzież roboczą, to świadczenia wypłacane z tego tytułu są zwolnione od podatku. W przeciwnym razie należy uznać, że wypłata ekwiwalentu za odzież i jej pranie stanowi przychód opodatkowany.

Temperatura w pomieszczeniach pracy

W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Można jednak przyjąć, że dla tego rodzaju pomieszczeń dopuszczalna jest temperatura nieprzekraczająca 30°C.

Od kiedy pracownikowi, który uległ wypadkowi, należy wypłacić 100% zasiłek chorobowy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy zasiłek chorobowy w wysokości 100% należy wypłacać:od dnia wypadku, nie czekając na uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,po zatwierdzeniu przez pracodawcę protokołu powypadkowego, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy czy może gdyZUS nie odmówi wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

REKLAMA