REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Pomoc dla bezrobotnyvh w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Pomoc dla bezrobotnyvh w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem projektu jest profilowanie pomocy dla bezrobotnych, co daje możliwość lepszego dostosowywania ofert pracy przez urząd pracy. Zmiany zakładają również nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy oraz nowe sposoby wynagradzania urzędników zatrudnionych w urzędzie pracy.

Autopromocja

Nowelizacja ma zmienić podejście urzędników do jego klientów. Przede wszystkim bezrobotny, który zdecyduje się na rejestrację, będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobne podejście ma zostać wprowadzone w stosunku do pracodawców, którzy zdecydują się na korzystanie z usług urzędu pracy.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych

Wprowadzone zostanie wspomniane już profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Każdy zarejestrowany bezrobotny zostanie przydzielony do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy potrzebują przedstawienia ofert pracy, nie zaś specjalistycznej pomocy. Do drugiego profilu zaliczeni zostaną bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, oferowanych przez urząd pracy. Osoby takie będą między innymi kierowane na szkolenia czy staże. Do trzeciego profilu zaś, zostaną zakwalifikowani bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym lub tacy, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Osoby takie, otrzymają pomoc od agencji zatrudnienia lub organizacji pozarządowych, w ramach zlecenia usług aktywacyjnych. Urzędy pracy zaczną więc współpracować z organizacjami pozarządowymi i prywatnymi agencjami pracy oraz ośrodkami pomocy społecznej. Bezrobotni przydzieleni do profilu trzeciego, zostaną objęci programem „Aktywizacja i Integracja”, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej, dzięki któremu otrzymają wsparcie mające na celu przezwyciężenie istniejących deficytów i pomoc w podjęciu zatrudnienia. Dzięki profilowaniu pomocy dla bezrobotnych i ich przydzielaniu do konkretnych profili, każdy bezrobotny będzie miał możliwości otrzymania pomocy, adekwatnej do swoich potrzeb i możliwości aktywizacyjnych.

Polecamy także: Urzędy pracy - zmiany

Nowe instrumenty wsparcia bezrobotnych

Kolejnym z założeń przyjętego projektu, jest stworzenie nowych instrumentów wsparcia dla osób szukających pracy. Powstaną między innymi granty na telepracę, które kierowane są do pracodawców albo przedsiębiorców, którzy zatrudnią w formie telepracy bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy, wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, oraz bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną. Zmiany przewidują również wprowadzenie świadczeń aktywizacyjnych, wypłacanych pracodawcom za zatrudnianie skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka oraz za bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną, pożyczki na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową oraz dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku powyżej 50 roku życia.
Projekt zakłada również zmiany z korzyścią dla osób młodych poszukujących pracy. Przede wszystkim, na gruncie ustawy, zmieni się definicja osoby młodej poszukującej pracy. Do terminu tego zaliczać się będą osoby do 30 roku życia. Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej, jest to zmiana konieczna, ze względu na zaistniałe zmiany społeczne. Zauważalne jest bowiem, że osoby młode uczą się coraz dłużej, a w konsekwencji coraz później wchodzą na rynek pracy. Skrócony zostanie również okres, w którym urząd pracy będzie miał obowiązek przedstawienia klientowi ofertę pracy lub stażu, czy podniesienia kwalifikacji, z 6 do 4 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Przewidziano również profity dla pracodawców, zatrudniających osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Otóż, w przypadku zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia, który podejmuje swoją pierwszą pracę, będą oni otrzymywać refundacje kosztów poniesionych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta obejmie okres do 6 miesięcy i jej wysokość nie będzie przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skorzystanie z refundacji, nakłada na pracodawcę obowiązek zatrudnienia bezrobotnego przez kolejne 6 miesięcy, pod rygorem zwrotu refundacji. Działania te ułatwią zdobycie stażu zawodowego, osobom wkraczającym na rynek pracy.

Kolejną z proponowanych zmian jest uzależnienie przekazywanych powiatom środków z funduszu pracy, na wynagrodzenia dla pracowników Państwowego Urzędu Pracy, od efektywności działań na rzecz zatrudnienia realizowanych przez te urzędy.

Część proponowanych zmian wejdzie w życie już 1 stycznia 2014 roku. Niektóre z postanowień projektu ustawy zaczną obowiązywać od stycznia 2015 i 2016 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  REKLAMA

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA