Kategorie

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Pomoc dla bezrobotnyvh w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem projektu jest profilowanie pomocy dla bezrobotnych, co daje możliwość lepszego dostosowywania ofert pracy przez urząd pracy. Zmiany zakładają również nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy oraz nowe sposoby wynagradzania urzędników zatrudnionych w urzędzie pracy.

Nowelizacja ma zmienić podejście urzędników do jego klientów. Przede wszystkim bezrobotny, który zdecyduje się na rejestrację, będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobne podejście ma zostać wprowadzone w stosunku do pracodawców, którzy zdecydują się na korzystanie z usług urzędu pracy.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych

Wprowadzone zostanie wspomniane już profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Każdy zarejestrowany bezrobotny zostanie przydzielony do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy potrzebują przedstawienia ofert pracy, nie zaś specjalistycznej pomocy. Do drugiego profilu zaliczeni zostaną bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, oferowanych przez urząd pracy. Osoby takie będą między innymi kierowane na szkolenia czy staże. Do trzeciego profilu zaś, zostaną zakwalifikowani bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym lub tacy, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Osoby takie, otrzymają pomoc od agencji zatrudnienia lub organizacji pozarządowych, w ramach zlecenia usług aktywacyjnych. Urzędy pracy zaczną więc współpracować z organizacjami pozarządowymi i prywatnymi agencjami pracy oraz ośrodkami pomocy społecznej. Bezrobotni przydzieleni do profilu trzeciego, zostaną objęci programem „Aktywizacja i Integracja”, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej, dzięki któremu otrzymają wsparcie mające na celu przezwyciężenie istniejących deficytów i pomoc w podjęciu zatrudnienia. Dzięki profilowaniu pomocy dla bezrobotnych i ich przydzielaniu do konkretnych profili, każdy bezrobotny będzie miał możliwości otrzymania pomocy, adekwatnej do swoich potrzeb i możliwości aktywizacyjnych.

Polecamy także: Urzędy pracy - zmiany

Nowe instrumenty wsparcia bezrobotnych

Kolejnym z założeń przyjętego projektu, jest stworzenie nowych instrumentów wsparcia dla osób szukających pracy. Powstaną między innymi granty na telepracę, które kierowane są do pracodawców albo przedsiębiorców, którzy zatrudnią w formie telepracy bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy, wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, oraz bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną. Zmiany przewidują również wprowadzenie świadczeń aktywizacyjnych, wypłacanych pracodawcom za zatrudnianie skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka oraz za bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną, pożyczki na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową oraz dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku powyżej 50 roku życia.
Projekt zakłada również zmiany z korzyścią dla osób młodych poszukujących pracy. Przede wszystkim, na gruncie ustawy, zmieni się definicja osoby młodej poszukującej pracy. Do terminu tego zaliczać się będą osoby do 30 roku życia. Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej, jest to zmiana konieczna, ze względu na zaistniałe zmiany społeczne. Zauważalne jest bowiem, że osoby młode uczą się coraz dłużej, a w konsekwencji coraz później wchodzą na rynek pracy. Skrócony zostanie również okres, w którym urząd pracy będzie miał obowiązek przedstawienia klientowi ofertę pracy lub stażu, czy podniesienia kwalifikacji, z 6 do 4 miesięcy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Reklama

Przewidziano również profity dla pracodawców, zatrudniających osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Otóż, w przypadku zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia, który podejmuje swoją pierwszą pracę, będą oni otrzymywać refundacje kosztów poniesionych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta obejmie okres do 6 miesięcy i jej wysokość nie będzie przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skorzystanie z refundacji, nakłada na pracodawcę obowiązek zatrudnienia bezrobotnego przez kolejne 6 miesięcy, pod rygorem zwrotu refundacji. Działania te ułatwią zdobycie stażu zawodowego, osobom wkraczającym na rynek pracy.

Kolejną z proponowanych zmian jest uzależnienie przekazywanych powiatom środków z funduszu pracy, na wynagrodzenia dla pracowników Państwowego Urzędu Pracy, od efektywności działań na rzecz zatrudnienia realizowanych przez te urzędy.

Część proponowanych zmian wejdzie w życie już 1 stycznia 2014 roku. Niektóre z postanowień projektu ustawy zaczną obowiązywać od stycznia 2015 i 2016 roku.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.