reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem projektu jest profilowanie pomocy dla bezrobotnych, co daje możliwość lepszego dostosowywania ofert pracy przez urząd pracy. Zmiany zakładają również nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy oraz nowe sposoby wynagradzania urzędników zatrudnionych w urzędzie pracy.

Nowelizacja ma zmienić podejście urzędników do jego klientów. Przede wszystkim bezrobotny, który zdecyduje się na rejestrację, będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobne podejście ma zostać wprowadzone w stosunku do pracodawców, którzy zdecydują się na korzystanie z usług urzędu pracy.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych

Wprowadzone zostanie wspomniane już profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Każdy zarejestrowany bezrobotny zostanie przydzielony do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy potrzebują przedstawienia ofert pracy, nie zaś specjalistycznej pomocy. Do drugiego profilu zaliczeni zostaną bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, oferowanych przez urząd pracy. Osoby takie będą między innymi kierowane na szkolenia czy staże. Do trzeciego profilu zaś, zostaną zakwalifikowani bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym lub tacy, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Osoby takie, otrzymają pomoc od agencji zatrudnienia lub organizacji pozarządowych, w ramach zlecenia usług aktywacyjnych. Urzędy pracy zaczną więc współpracować z organizacjami pozarządowymi i prywatnymi agencjami pracy oraz ośrodkami pomocy społecznej. Bezrobotni przydzieleni do profilu trzeciego, zostaną objęci programem „Aktywizacja i Integracja”, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej, dzięki któremu otrzymają wsparcie mające na celu przezwyciężenie istniejących deficytów i pomoc w podjęciu zatrudnienia. Dzięki profilowaniu pomocy dla bezrobotnych i ich przydzielaniu do konkretnych profili, każdy bezrobotny będzie miał możliwości otrzymania pomocy, adekwatnej do swoich potrzeb i możliwości aktywizacyjnych.

Polecamy także: Urzędy pracy - zmiany

Nowe instrumenty wsparcia bezrobotnych

Kolejnym z założeń przyjętego projektu, jest stworzenie nowych instrumentów wsparcia dla osób szukających pracy. Powstaną między innymi granty na telepracę, które kierowane są do pracodawców albo przedsiębiorców, którzy zatrudnią w formie telepracy bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy, wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, oraz bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną. Zmiany przewidują również wprowadzenie świadczeń aktywizacyjnych, wypłacanych pracodawcom za zatrudnianie skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka oraz za bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną, pożyczki na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową oraz dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku powyżej 50 roku życia.
Projekt zakłada również zmiany z korzyścią dla osób młodych poszukujących pracy. Przede wszystkim, na gruncie ustawy, zmieni się definicja osoby młodej poszukującej pracy. Do terminu tego zaliczać się będą osoby do 30 roku życia. Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej, jest to zmiana konieczna, ze względu na zaistniałe zmiany społeczne. Zauważalne jest bowiem, że osoby młode uczą się coraz dłużej, a w konsekwencji coraz później wchodzą na rynek pracy. Skrócony zostanie również okres, w którym urząd pracy będzie miał obowiązek przedstawienia klientowi ofertę pracy lub stażu, czy podniesienia kwalifikacji, z 6 do 4 miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama