REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pomoc dla bezrobotnyvh w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Pomoc dla bezrobotnyvh w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem projektu jest profilowanie pomocy dla bezrobotnych, co daje możliwość lepszego dostosowywania ofert pracy przez urząd pracy. Zmiany zakładają również nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy oraz nowe sposoby wynagradzania urzędników zatrudnionych w urzędzie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Nowelizacja ma zmienić podejście urzędników do jego klientów. Przede wszystkim bezrobotny, który zdecyduje się na rejestrację, będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobne podejście ma zostać wprowadzone w stosunku do pracodawców, którzy zdecydują się na korzystanie z usług urzędu pracy.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych

Wprowadzone zostanie wspomniane już profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Każdy zarejestrowany bezrobotny zostanie przydzielony do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy potrzebują przedstawienia ofert pracy, nie zaś specjalistycznej pomocy. Do drugiego profilu zaliczeni zostaną bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, oferowanych przez urząd pracy. Osoby takie będą między innymi kierowane na szkolenia czy staże. Do trzeciego profilu zaś, zostaną zakwalifikowani bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym lub tacy, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Osoby takie, otrzymają pomoc od agencji zatrudnienia lub organizacji pozarządowych, w ramach zlecenia usług aktywacyjnych. Urzędy pracy zaczną więc współpracować z organizacjami pozarządowymi i prywatnymi agencjami pracy oraz ośrodkami pomocy społecznej. Bezrobotni przydzieleni do profilu trzeciego, zostaną objęci programem „Aktywizacja i Integracja”, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej, dzięki któremu otrzymają wsparcie mające na celu przezwyciężenie istniejących deficytów i pomoc w podjęciu zatrudnienia. Dzięki profilowaniu pomocy dla bezrobotnych i ich przydzielaniu do konkretnych profili, każdy bezrobotny będzie miał możliwości otrzymania pomocy, adekwatnej do swoich potrzeb i możliwości aktywizacyjnych.

Polecamy także: Urzędy pracy - zmiany

Nowe instrumenty wsparcia bezrobotnych

Kolejnym z założeń przyjętego projektu, jest stworzenie nowych instrumentów wsparcia dla osób szukających pracy. Powstaną między innymi granty na telepracę, które kierowane są do pracodawców albo przedsiębiorców, którzy zatrudnią w formie telepracy bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy, wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, oraz bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną. Zmiany przewidują również wprowadzenie świadczeń aktywizacyjnych, wypłacanych pracodawcom za zatrudnianie skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka oraz za bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną, pożyczki na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową oraz dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku powyżej 50 roku życia.
Projekt zakłada również zmiany z korzyścią dla osób młodych poszukujących pracy. Przede wszystkim, na gruncie ustawy, zmieni się definicja osoby młodej poszukującej pracy. Do terminu tego zaliczać się będą osoby do 30 roku życia. Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej, jest to zmiana konieczna, ze względu na zaistniałe zmiany społeczne. Zauważalne jest bowiem, że osoby młode uczą się coraz dłużej, a w konsekwencji coraz później wchodzą na rynek pracy. Skrócony zostanie również okres, w którym urząd pracy będzie miał obowiązek przedstawienia klientowi ofertę pracy lub stażu, czy podniesienia kwalifikacji, z 6 do 4 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Przewidziano również profity dla pracodawców, zatrudniających osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Otóż, w przypadku zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia, który podejmuje swoją pierwszą pracę, będą oni otrzymywać refundacje kosztów poniesionych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta obejmie okres do 6 miesięcy i jej wysokość nie będzie przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skorzystanie z refundacji, nakłada na pracodawcę obowiązek zatrudnienia bezrobotnego przez kolejne 6 miesięcy, pod rygorem zwrotu refundacji. Działania te ułatwią zdobycie stażu zawodowego, osobom wkraczającym na rynek pracy.

Kolejną z proponowanych zmian jest uzależnienie przekazywanych powiatom środków z funduszu pracy, na wynagrodzenia dla pracowników Państwowego Urzędu Pracy, od efektywności działań na rzecz zatrudnienia realizowanych przez te urzędy.

Część proponowanych zmian wejdzie w życie już 1 stycznia 2014 roku. Niektóre z postanowień projektu ustawy zaczną obowiązywać od stycznia 2015 i 2016 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

REKLAMA

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA