REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.

Płatnicy mają czas do końca lutego 2014 r. na przekazanie pracownikom PIT-11 i PIT-40 (w przypadku dokonywania rozliczeń podatku za te osoby). W informacji oraz w rozliczeniu rocznym po raz pierwszy należy odrębnie wykazać wysokość przychodów z praw autorskich i zastosowane do nich koszty uzyskania, które w 2013 r. nie mogły przekroczyć 42 764 zł.

Rozliczanie przychodu emeryta z kilku zleceń na rzecz tego samego podmiotu

Zleceniobiorca, który zawrze kilka umów zlecenia z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z jednej umowy – zwykle z tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Każda z tych umów podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaki wpływ na sposób rozliczenia składek i podatku w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia ma uprawnienie tej osoby do emerytury?

Niekorzystna zmiana zasad wypłacania premii regulaminowej

Umowa o pracę może przewidywać prawo do premii. W zakresie zmiany regulaminu premiowania na mniej korzystny dla pracownika pracodawca ma ograniczoną swobodę. Niekorzystna zmiana zasad wypłacania premii regulaminowej może zostać wprowadzona tylko za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem.

Komornicze zajęcie wynagrodzenia

Kwestia możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy, gdyż dotyka ona nieodzownego elementu stosunku pracy - prawa do wynagrodzenia. Czy istnieje kwota wolna od potrąceń w przypadku komorniczego zajęcia wynagrodzenia? Jak zewidencjonować zajęcie wynagrodzenia przez komornika?

REKLAMA

Wynagradzanie kuratorów sądowych - wyrok TK

Wynagradzanie kuratorów sądowych było przedmiotem rozpoznania pytań prawnych zgłoszonych do Trybunału Konstytucyjnego przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga II Wydział Cywilny. Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2014 r. (P 12/12) Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie.

Pracownicy samorządowi bez dodatku za nadgodziny - wyrok TK

Pracownicy samorządowi nie otrzymują dodatku za nadgodziny. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż kwestionowany przepis w zakresie, w jakim dotyczy pracowników samorządowych zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, jest zgodny z konstytucją.

Jakie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody?

Kwestia dokonywania potrąceń w wynagrodzenia pracownika w przypadku braku jego zgody została szczegółowo uregulowana. Jakie należności, w jakiej kolejności i do jakiej wysokości pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody?

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie to nie jest równoznaczne z tzw. wynagrodzeniem zasadniczym. Obejmuje ono także inne składniki wynagrodzeniowe i świadczenia ze stosunku pracy.

REKLAMA

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe świadczenia dla pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych. Regulacje te nie dotyczą co do zasady pracowników kadry kierowniczej. Jakie szczególne zasady w zakresie rozliczania czasu pracy dotyczą kadry kierowniczej.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 r.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka obowiązkowo wypłacane jest przez jednostki budżetowe. Termin wypłaty trzynastki to trzy pierwsze miesiące następnego roku kalendarzowego. Jej otrzymanie uzależnione jest od okresu pracy, a wysokość ustala się na podstawie ustawy.

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Świąteczne dodatki do wynagrodzenia

Świąteczny dodatek to jeden ze składników wynagrodzenia, który może przyznać pracodawca. To czy otrzymamy taki dodatek zazwyczaj zależy od jego dobrej woli i dostępnych środków. Jakie możliwości premiowania ma pracodawca?

Odpis na ZFŚS w 2014 roku

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy i uzależniony jest od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2014 roku?

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku

Pracownikowi, który wykonuje prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w danym roku i wynosi 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników przynosi korzyści obu stronom stosunku pracy. Jak rozliczać świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?

Dofinansowanie z ZFŚS a zatrudnienie na część etatu

Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są uzależnione od sytuacji materialnej pracownika ubiegającego się o nie. Czy na wysokość tychże świadczeń ma wpływ wymiar etatu pracownika?

Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

Powszechnie stosowaną praktyką jest powierzanie przez pracodawców telefonów służbowych swoim pracownikom. Z założenia mają być one wykorzystywane przez pracowników do celów czysto zawodowych. Co jeśli pracownik korzysta z telefonu służbowego w celach prywatnych?

Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą

Przepisy nie określają formy (ustna czy pisemna), w jakiej pracodawca jest zobowiązany weryfikować sytuację rodzinną, materialną i życiową pracowników ubiegających się o świadczenia z zfśs. Ustawodawca nie przesądził też o najwłaściwszym kryterium do oceny tej sytuacji. Pozostawił tę kwestię do dyspozycji pracodawcy i pracowników.

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Wiele przedsiębiorstw wprowadza specjalna politykę wynagrodzeń. Co to oznacza dla pracowników? Jakie są efekty funkcjonującego w firmie systemu wynagrodzeń?

Raport Płacowy. Polska i Świat – podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Państwu wszystkie części Raportu Płacowego. Polska i świat, przygotowanego na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pod kierownictwem dr. Michała Tomczyka. Poniżej przestawiamy jego podsumowanie.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 7

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu siódmą część Raportu, która przedstawia, jak kształtują się wynagrodzenia w sektorze publicznym.

Wynagrodzenia według stanowisk – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 6

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu szóstą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od zajmowanego stanowiska.

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Wynagrodzenia według wielkości firm - Raport płacowy. Polska i świat - cz. 5

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu piątą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od wielkości firm.

Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

Kwestia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych została uregulowana w przepisach prawa pracy. Budzi ona jednak pewne kontrowersje. Co w przypadku ustalenia przez pracodawcę wynagrodzenia za prace w nadgodzinach w formie premii uznaniowej?

Podróż służbowa a pozostawanie pracownika do dyspozycji pracodawcy

Czas pracy w podróży służbowej i jego odpowiednie wyliczenie może stanowić problem. Czy okres dojazdu i powrotu do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej jest czasem, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy? Ten problem prawny rozwiązał Sąd Najwyższy.

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Kryteria decydujące o wysokości dofinansowania do „wczasów pod gruszą”

Czy komisja socjalna, przyznając środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na „wczasy pod gruszą”, może brać pod uwagę to, że pracownik jest zatrudniony na niepełny etat? Czy przez to może on otrzymać mniej, czy jedynym kryterium powinna być sytuacja materialna? Czy zwrot za „wczasy pod gruszą” można wypłacić naraz wszystkim pracownikom, czy powinno się wypłacać każdemu osobno przed dwutygodniowym urlopem?

Dynamika płac w sektorze prywatnym i publicznym – Raport płacowy. Polska i Świat – cz. 3

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią część Raportu, która to przedstawia dynamikę płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Wynagrodzenie minimalne 2014

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2014 r. będzie wynosiło 1680 zł. To 80 zł więcej niż w 2013 roku. Kwota ta będzie obowiązywała od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Na co wpływa wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Płaca minimalna w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 2

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża pracodawców na kary.

Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Dodatek wyrównawczy jest ściśle związany z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko pracy. Stanowi on różnicę pomiędzy wysokością wynagrodzenia sprzed przeniesienia, a wysokością wynagrodzenia po przeniesieniu.

Zmiany warunków wynagradzania

Wynagrodzenie za pracę jest objęte szczególna ochroną. Każda zmiana warunków wynagradzania, polegająca na wprowadzeniu bądź zniesieniu danego składnika wynagrodzenia, zmianie systemu wynagradzania czy wysokości lub zasad ustalania wynagrodzenia, wymaga zachowania odpowiedniej procedury w zależności od tego, jakimi aktami objęci są zatrudnieni.

Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Wyjątek od tej zasady stanowi instytucja potrącenia. Na mocy przepisów kodeksu pracy, potrącenie z wynagrodzenia jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Które z potrąceń wymagają zgody pracownika, a które mogą być dokonane nawet wbrew jego woli?

Których pracowników można rozliczyć w PIT-40?

Organizacja non profit, jako płatnik, może dokonać za pracownika rozliczenia podatkowego w PIT-40 tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Pracodawca musi bowiem posiadać oświadczenie PIT-12 od pracownika. Ponadto trzeba pamiętać, że PIT-40 dotyczy osób, które nie zamierzają rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy oprócz wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od okresu zatrudnienia, może liczyć na nagrodę jubileuszową. Jej wysokość jest ustalana procentowo w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia i wzrasta co pięć lat. Wypłata narody następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody.

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Komornik do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przystępuje przez jego zajęcie. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Warto przy tym wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej?

Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna przy spełnieniu określonych warunków wypłacana jest przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika. Z dniem śmierci pracownika wygasa bowiem stosunek pracy.

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest ściśle związana z ochroną wynagrodzenia ze stosunku pracy. Wynagrodzenie jest bowiem istotnym elementem stosunku pracy, chronionym przez kodeks pracy. Pracownik nie może się go zrzec, ani przenieść prawa do niego na inną osobę, zaś pracodawca ma co do zasady obowiązek wypłacenia wynagrodzenia do rąk pracownika. Kiedy więc może nastąpić potrącenie z wynagrodzenia bez zgody pracownika?

Dziedziczenie wynagrodzenia po zmarłym pracowniku organizacji

Wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy, które jako zobowiązanie prawne wynikające ze stosunku pracy, nie wygasa w przypadku śmierci pracownika, mimo iż jego śmierć powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy. Świadczenia ze stosunku pracy zaś, w tym prawo do wynagrodzenia, może podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów kodeksu pracy, jak również kodeksu cywilnego.

Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Pracownicy stowarzyszenia często odbywają jazdy lokalne. Co do zasady odbywają się one w miejscowości, w której ma siedzibę pracodawca lub w stałym miejscu pracy pracownika. Czy pracodawca może rozszerzyć teren objęty jazdami lokalnymi poza miejscowość, w której znajduje się siedziba stowarzyszenia? Jak rozliczyć takie jazdy?

REKLAMA