REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzynastka, czyli dodatkowa pensja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne/ Fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenie roczne/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednost­kach sfery budżetowej. Pracodawcy prywatni mogą podjąć dobrowolną decyzję o wypłacie tej gratyfi­kacji swoim pracownikom. Jest to rodzaj nagrody za przepracowanie, co do zasady, pełnego roku kalendarzowego.

Trzynastka

Dodatkowa pensja wypłacana w niektórych insty­tucjach.

Autopromocja

W wynagrodzeniach

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednost­kach sfery budżetowej. Pracodawcy prywatni mogą podjąć dobrowolną decyzję o wypłacie tej gratyfi­kacji swoim pracownikom. Jest to rodzaj nagrody za przepracowanie, co do zasady, pełnego roku kalendarzowego.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa dla pracownika

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia roczne­go w pełnej wysokości po przepracowaniu u dane­go pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego praco­dawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjo­nalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunku­jących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane m.in. w przypadkach:

  • nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalen­darzowego z nauczycielem i nauczycielem aka­demickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
  • zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące,
  • podjęcia zatrudnienia w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejsze­niem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
  • korzystania z urlopu wychowawczego, macie­rzyńskiego, ojcowskiego, dla poratowania zdro­wia, wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika (art. 2 ust. 3 ustawy o trzy­nastkach).

Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, z uwzględnie­niem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosun­ku pracy przyjmowanych do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wyna­grodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wynagro­dzenia za czas pozostawania bez pracy przysługu­jących pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku przepracowania okresu krótszego niż rok wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.

W podatkach dochodowych

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest przycho­dem ze stosunku pracy podlegającym opodatko­waniu.

W ubezpieczeniach

Kwota wypłaconej lub postawionej do dyspozycji trzynastki stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

W ubezpieczeniach

Twórcy oraz artyści muszą zgłosić się do obowiąz­kowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ciągu 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji ds. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, ustalającej datę rozpoczęcia wykonywania działalności twórczej lub artystycznej. Powyższego zgłoszenia należy doko­nać na formularzach ZUS ZUA/ZUS ZZA i ZUS ZFA. Podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcz­nego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA