reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej

Wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej

Jeśli na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej, powinien on również dbać o jej czystość i konserwację. Jaka jest wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej, gdy pracownik sam kupi i czyści odzież roboczą?

Wysokość ekwiwalentu

Specyfika niektórych zawodów zobowiązuje do noszenia odzieży roboczej. Pracodawca ma obowiązek zapewnić ją pracownikowi oraz zadbać o jej czystość i konserwację. Jeżeli pracownik sam kupił odzież, wówczas wysokość ekwiwalentu powinna odpowiadać kosztom faktycznie poniesionym przez niego. Najczęściej firmy zwracają kwotę za czyszczenie odzieży roboczej w postaci stałego dodatku do pensji, ale mogą również stworzyć do tego odpowiednie miejsce na przykład w postaci pralni w zakładach pracy lub zlecić to firmie zewnętrznej. 

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca musi zapewnić odzież pracownikowi

Zgodnie z art. 2377 §1 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bhp.  Oprócz wyposażenia pracodawca musi zadbać o pranie, konserwację i naprawdę uszkodzonej odzieży oraz odpylanie i odkażania, jeżeli stanowisko na to naraża. Art. 2379 § 3 Kodeksu pracy zezwala, aby pracodawca, który nie może zapewnić prania odzieży roboczej, zlecił to pracownikowi. Jednak w takim przypadku pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych przez niego kosztów. Innym rozwiązaniem jest zakup pralki przez pracodawcę lub podpisanie umowy z firmą zewnętrzną, która się tym zajmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Używanie odzieży własnej przez pracownika

Pracownicy mogą używać własnej odzieży i obuwia roboczego, jeżeli spełniają one wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2377 § 2 Kodeksu pracy) – jednak w takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikom ekwiwalent pieniężny. Wysokości ekwiwalentu ustala się na podstawie aktualnych cen rynkowych, tak więc pracownik nie musi przedstawiać rachunków za zakupioną odzież i obuwie.

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?

Przepisy bhp nie określają, w jaki sposób należy ustalać wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, jednak powinna ona odpowiadać kosztom faktycznie poniesionym przez konkretnego pracownika. Pracodawcy, którzy zlecają pranie odzieży pracownikom albo proszą pracowników o oszacowanie kosztów – m.in. zużycie wody, prądu, środków piorących na jedno pranie lub samodzielnie oceniają średni koszt jednego prania i na podstawie częstotliwości jego wykonywania wypłacają pracownikom ekwiwalent. Pracodawca, który nie chce dokonywać takich rozliczeń, może odstąpić od ich prowadzenia, jednak wówczas nie będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych i oskładkowania składkami ZUS. Zwolnieniom tym podlegają wyłącznie ekwiwalenty za świadczenia wypłacane zgodnie przepisami bhp.

Ekwiwalent za pranie i używanie odzieży roboczej

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama