REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie miejsca pracy budowlańca

Marcin Nagórek
Marcin Nagórek
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ustalenie miejsca pracy budowlańca. / Fot. Fotolia
Ustalenie miejsca pracy budowlańca. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustalenie miejsca pracy budowlańca ma duże znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z tytułu podróży służbowej. Jak w umowie o pracę z pracownikiem budowlanym należy określić miejsce wykonywania pracy, gdy pracownik świadczy pracę w różnych miejscach? Czy każdy wyjazd traktuje się jak podróż służbową?

Miejsce pracy budowlańca

Nie zaleca się wskazania tylko jednego adresu. Nie warto tego robić choćby ze względu na ryzyko wystąpienia rozliczeń z tytułu podróży służbowej.

REKLAMA

Autopromocja

Zakładam firmę budowlaną. Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą nie tylko w siedzibie firmy, lecz także i w okolicznych miejscowościach. Jak mam sformułować w umowie o pracę zapisy dotyczące miejsca wykonywanej pracy? Czy takie wyjazdy do różnych miejsc wykonywania pracy należy traktować jako podróże służbowe?

Pracownik budowlany, który w umowie o pracę ma określone miejsce wykonywania pracy jako miejsce, gdzie pracodawca prowadzi różne prace budowlane (budowy), nie znajduje się w podróży służbowej. Oznacza to, że nie ma roszczenia do pracodawcy np. o należności z tytułu diet.

Rekomendowany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Trzy warianty

W orzecznictwie sądowym do niedawna dostrzegano duże problemy związane z prawidłowym ustaleniem w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy, w sytuacji gdy pracownik co do zasady nie świadczy jej w siedzibie firmy, czyli pracodawcy (stacjonarnie), lecz na określonym obszarze. W efekcie przyjęto trzy główne sposoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. przez określenie punktu geograficznego lub konkretnego adresu i dotyczy to zasadniczo takich sytuacji, w których pracownicy pracują w stałym miejscu (np. w urzędzie, sklepie),
  2. przez wskazanie pewnego obszaru geograficznego i dotyczy to sytuacji, w których świadczenie pracy wymaga od pracowników ciągłego przemieszczania się w zakresie tego obszaru (np. praca mobilna). Obszar ten, jak wskazano w uchwale SN z 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08 (OSNP 2009/13-14/166), jest nie tylko miejscem pracy pracownika w rozumieniu art. 29 par. 1 pkt 2 k.p., ale zarazem stałym miejscem pracy w rozumieniu art. 775 par. 1 k.p. W konsekwencji przyjęto, że pracownik mobilny będzie odbywał podróż służbową tylko wówczas, gdy otrzyma od pracodawcy polecenie wykonania zadania poza tym obszarem, a zmiana miejsca wykonywania pracy będzie miała charakter krótkotrwały,
  3. przez określenie tzw. ruchomego, czyli zmiennego miejsca pracy. Orzecznictwo sądowe, co do zasady, dopuściło tę formę ukształtowania miejsca pracy. Przykładowo, SN w wyroku z 19 marca 2008 r., sygn. akt I PK 230/07 (OSNP 2009/13-14/176) wskazał, że pracownik może mieć stałe i niestałe (ruchome) miejsce pracy. Spełnienie zaś wymagania przewidzianego w art. 29 par. 1 pkt 2 k.p. może polegać na wskazaniu stałego miejsca pracy, na wskazaniu obok stałego miejsca pracy także niestałego miejsca (miejsc) wykonywania pracy bądź na wskazaniu niestałych (zmiennych) miejsc pracy w dostateczny sposób określonych.

Zapraszamy na FORUM

Właśnie ten ostatni sposób ustalenia miejsca pracy może znaleźć zastosowanie w analizowanym pytaniu czytelnika.

Argumenty za

Warto podkreślić, że SN w uchwale z 9 grudnia 2011 r., sygn. akt II PZP 3/11 (OSNP 2012/15-16/186), uznał, że pracownik przedsiębiorstwa budowlanego realizującego inwestycje w różnych miejscowościach może mieć w umowie o pracę określone miejsce wykonywania pracy (art. 29 par. 1 pkt 2 k.p.) jako miejsce, gdzie pracodawca prowadzi budowy lub innego rodzaju stałe prace, ewentualnie ze wskazaniem, na jakim obszarze jest wykonywana praca.

Wskazał ponadto, że każdorazowo stałym miejscem pracy takiego pracownika w rozumieniu art. 775 par. 1 k.p. jest to miejsce spośród określonych w umowie o pracę, w którym pracownik przez dłuższy czas systematycznie świadczy pracę. Zatem przyjąć należy, że pracownik będzie w podróży służbowej wtedy, gdy otrzyma krótkotrwałe zadanie wykonania pracy, ale poza takim stałym miejscem pracy, a także w czasie dojazdu do tego miejsca i powrotu z niego.

Za dopuszczalnością zastosowania ostatniego ze wspomnianych wyżej trybów przemawia także to, że przedsiębiorcy budowlani, których działalność polega na prowadzeniu kolejnych inwestycji w różnych miejscach, np. na terenie całego kraju, musieliby wskazywać miejsce pracy punktowo, nie mogąc go określać obszarowo. Wówczas przy skierowaniu pracownika do świadczenia pracy na kolejnej budowie konieczne byłoby dokonanie wypowiedzenia zmieniającego lub ponoszenie przez pracodawcę dodatkowych kosztów podróży służbowej pracownika, mimo że świadczenie pracy nie ma charakteru doraźnego.

Podróż służbowa a praca handlowców

Podsumowanie

REKLAMA

Jak więc najlepiej określić miejsce pracy pracownika? W odniesieniu do pracownika budowlanego możliwe jest określenie w umowie o pracę miejsca pracy jako ruchomego, np. jako budów realizowanych przez pracodawcę na wskazanym terenie. W tym przypadku określenie obszaru nie oznacza wskazania miejsca pracy, lecz ogranicza obszarowo możliwość wyznaczenia ruchomego (zmiennego) miejsca pracy.

W takim przypadku pracownik przebywa w podróży służbowej wówczas, gdy w celu wykonania krótkotrwałego zadania opuszcza miejscowość stanowiącą jego aktualne, stałe miejsce pracy (miejsce, gdzie realizowana jest budowa, na której świadczy pracę), a także wtedy, gdy pracodawca poleci mu świadczyć pracę (wyznaczy ruchome, zmienne miejsce pracy) poza umówionym obszarem geograficznym.

Co wynika z przepisów

Zgodnie z art. 29 par. 1 pkt 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności zaś miejsce wykonywania pracy.

Z kolei z art. 775 par. 1 k.p. wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Podstawa prawna:

Art. 29 par. 1 pkt 2, art. 775 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA