Honorarium z tytułu praw autorskich a składki
REKLAMA
REKLAMA
Honoraria (wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich lub praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami) obejmują w szczególności:
REKLAMA
- wynagrodzenie przekazywane autorowi lub artyście wykonawcy z tytułu korzystania z utworu lub artystycznego wykonywania przez podmioty wypłacające wynagrodzenie, jeżeli utwór lub artystyczne wykonanie zostały stworzone przez pracowników na podstawie umowy o pracę lub przez osoby fizyczne na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- wynagrodzenia (tantiemy) wypłacane twórcom lub artystom wykonawcom przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi,
- wynagrodzenia za opracowania naukowe i badawczo-rozwojowe wykonywane przez pracowników jednostek naukowych i jednostek badawczo-rozwojowych, stanowiące wykładnik działalności twórczej.
Honoraria obejmują także:
- wynagrodzenia i tantiemy wypłacane twórcom przez stowarzyszenia twórców,
- wynagrodzenia za opracowania naukowo-badawcze i rozwojowe wykonywane przez pracowników placówek naukowych i szkół wyższych poza obowiązującym ich czasem pracy lub poza obowiązującym wymiarem zajęć - wyłącznie w zakresie prac twórczych.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Honoraria a podatek dochodowy
Honoraria (np. za napisanie książki) wypłacane z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są kwalifikowane do źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe. W odniesieniu do tego rodzaju przychodów określono specjalne zasady ustalania kosztów ich uzyskania, tj. w stosunku procentowym do wysokości osiągniętego przychodu. Możliwość ich zastosowania jest jednak uzależniona od łącznego spełnienia dwóch przesłanek:
- powstania utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz
- udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła poprzez przeniesienie własności tych praw na zamawiającego.
Jeżeli przesłanki te są spełnione, koszty uzyskania tego rodzaju przychodu ustala się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, który należy pomniejszyć o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Od 1 stycznia 2013 r. 50% koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich osiągnięte przez podatnika łącznie w roku podatkowym nie mogą przekroczyć kwoty 42 764 zł, tj. 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.
Utrzymano możliwość stosowania faktycznych kosztów uzyskania przychodu przekraczających 50%, jeżeli podatnik jest w stanie udowodnić, że takie koszty zostały przez niego poniesione. Podatnik będzie mógł je stosować, nawet jeżeli przekroczą one w roku podatkowym wprowadzoną 1 stycznia 2013 r. kwotę limitu, czyli 42 764 zł (art. 22 ust. 10 i 10a updof). Pracownik osiągający przychody z ww. tytułów będzie mógł złożyć zakładowi pracy, jako płatnikowi, oświadczenie o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. W takim przypadku płatnik nie zastosuje podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono takie oświadczenie. Pracownik musi złożyć takie oświadczenie odrębnie dla każdego roku podatkowego (art. 32 ust. 7 updof).
Zgodnie z art. 45 ust. 1 updof dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Należy je wykazać w zeznaniu rocznym składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia następnego roku. W tym samym terminie podatnicy są zobowiązani wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 updof. W trakcie roku podatkowego podatnik nie musi składać żadnych deklaracji ani płacić zaliczek na podatek. Podmiot (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) wypłacający tego rodzaju należności jako płatnik ma obowiązek obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% należności pomniejszonej o:
- koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%,
- składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika w danym miesiącu.
Tak wyliczoną zaliczkę należy przekazać w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika.
Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, zaliczkę należy wpłacić do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, a gdy ten nie posiada siedziby - według miejsca prowadzenia działalności. Ponadto w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik jest zobowiązany przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienną informację o wysokości dochodu na druku PIT-11. W przypadku gdy pracownik, który jest autorem dzieła stanowiącego przedmiot prawa autorskiego, w ramach umowy o pracę otrzymuje oprócz wynagrodzenia podstawowego również honorarium z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich lub rozporządzania przez niego tymi prawami, pracodawca może w odniesieniu do kwoty honorarium stosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%. Przy ustaleniu przychodu z prac twórczych wykonywanych w ramach stosunku pracy oprócz zapisu w umowie o pracę powinna być prowadzona ewidencja, która umożliwiałaby ustalenie, jaka część wynagrodzenia w skali miesiąca była związana z wykonywaniem prac objętych prawami autorskimi.
Ubezpieczenia
Honorarium wypłacane na podstawie umowy o dzieło nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wyjątkiem od tej zasady jest honorarium wypłacone za wykonanie umowy o dzieło zawartej:
- między pracodawcą a pracownikiem,
- przez wykonawcę dzieła z podmiotem innym niż jego pracodawca, lecz wykonywanej na rzecz pracodawcy.
W tych dwóch przypadkach przychód z umowy o dzieło jest uznawany do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego za przychód ze stosunku pracy. Tym samym przychód z umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na rzecz pracodawcy stanowi podstawę wymiaru składek na ogólnych zasadach, obowiązujących w odniesieniu do przychodów pracowniczych.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat