| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy polega na przerwie w pracy, w produkcji itp., wynikającą np. z powodu awarii maszyn lub złej organizacji pracy. Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy.

Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy. Jeżeli przestój nastąpi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

  • osobistego zaszeregowania, które może być określone stawką godzinową lub miesięczną, lub
  • 60% wynagrodzenia, gdy pracownik jest wyna­gradzany według innych zasad (np. otrzymu­je wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.).

Bez względu na przyjęty sposób wynagradzania pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niż­szego niż minimalne.

Za czas zawinionego przez pracownika przesto­ju pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Podczas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę. Należy mu się wtedy wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla tej pracy. Nie może być ono jednak niższe niż wyna­grodzenie, które przysługuje pracownikowi za czas przestoju.

Redakcja poleca: Prawo Pracy i ZUS

W razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi, który wykonuje pracę uzależnioną od tych warunków, wynagro­dzenie będzie przysługiwało tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy (np. układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania) będą przewidywa­ły wynagrodzenie.

W tym przypadku na czas przestoju pracowniko­wi można również powierzyć wykonywanie pracy innego rodzaju. Wówczas należy wypłacić mu wynagrodzenie, które przysługuje za wykonaną pracę.

Wynagrodzenie za czas gotowości do wykony­wania pracy nie jest ograniczone czasowo ani nie może być pomniejszone o kwoty, jakie pra­cownik w tym okresie zarobił u innego praco­dawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »