Przestój w pracy a wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny przerwy w wykonywaniu pracy. Jeżeli przestój nastąpi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
REKLAMA
- osobistego zaszeregowania, które może być określone stawką godzinową lub miesięczną, lub
- 60% wynagrodzenia, gdy pracownik jest wynagradzany według innych zasad (np. otrzymuje wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.).
Bez względu na przyjęty sposób wynagradzania pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż minimalne.
Za czas zawinionego przez pracownika przestoju pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Podczas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę. Należy mu się wtedy wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla tej pracy. Nie może być ono jednak niższe niż wynagrodzenie, które przysługuje pracownikowi za czas przestoju.
Redakcja poleca: Prawo Pracy i ZUS
W razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi, który wykonuje pracę uzależnioną od tych warunków, wynagrodzenie będzie przysługiwało tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy (np. układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania) będą przewidywały wynagrodzenie.
W tym przypadku na czas przestoju pracownikowi można również powierzyć wykonywanie pracy innego rodzaju. Wówczas należy wypłacić mu wynagrodzenie, które przysługuje za wykonaną pracę.
Wynagrodzenie za czas gotowości do wykonywania pracy nie jest ograniczone czasowo ani nie może być pomniejszone o kwoty, jakie pracownik w tym okresie zarobił u innego pracodawcy.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat