REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia/Fot. Fotolia
Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi przysługuje wobec pracodaw­cy roszczenie o wypłatę odsetek, w sytuacji gdy pracodawca opóźnił się z wypłatą danego świad­czenia, np. wypłacił wynagrodzenie później niż w przyjętym w zakładzie pracy terminie wypłaty.

W wynagrodzeniach

Obowiązek zapłaty odsetek przez pracodawcę powstaje nawet wtedy, gdy pracownik nie poniósł żadnej szkody. Odsetki przysługują również wów­czas, gdy opóźnienie wypłaty wynagrodzenia było następstwem okoliczności, za które pracodaw­ca nie ponosi odpowiedzialności (np. opóźnienia w płatnościach klientów). Odsetki z tytułu opóźnie­nia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubez­pieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

REKLAMA

Autopromocja

W podatkach dochodowych

Odsetki za zwłokę są należne od:

  • zaległości podatkowej,
  • nienależnych nadpłat podatku,
  • nienależnych zwrotów podatku,
  • nienależnego wynagrodzenia płatników lub inkasentów oraz
  • nieuregulowanych w terminie zaliczek na poda­tek.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Odsetek za zwłokę nie nalicza się m.in.:

  • w przypadku zawieszenia postępowania z urzę­du - od dnia wydania postanowienia o zawiesze­niu postępowania do dnia doręczenia postano­wienia o podjęciu zawieszonego postępowania,
  • jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby 3-krotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu Prawa pocztowego za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej,
  • za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, • za okres od dnia następnego po upływie 2 lat od dnia złożenia deklaracji, od zaległości związanych z popełnionymi w deklaracji błę­dami rachunkowymi lub oczywistymi omyłka­mi, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujaw­nione przez organ podatkowy. 2. Zwolnione z opodatkowania są odsetki z tytu­łu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świad­czeń przysługujących ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni pro­dukcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty (art. 21 ust. 1 pkt 95 updof).

W ubezpieczeniach

Płatnik składek nalicza odsetki za zwłokę od nie­terminowo regulowanych składek na ubezpiecze­nia społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieterminowe opłacenie składek powoduje obowiązek opłacenia składek wraz z należnymi odsetkami, które oblicza się jak odsetki od zaległości podatkowych. Jeżeli ZUS w terminie nie wypłaci lub nie wywią­że się ze swoich zobowiązań, stronie przysługu­ją odsetki od nieterminowego wykonania zobowią­zania. Wysokość odsetek ustala się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Niedotrzymanie terminu wydania decyzji, spowo­dowane opóźnieniem wszczęcia postępowania lub postępowania wyjaśniającego, powoduje, że ZUS jest zobowiązany do naliczenia odsetek za zwłokę w związku z nieterminowym dokonaniem wypłaty świadczenia (rozporządzenie w sprawie szczegó­łowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych).

Jeżeli ZUS nie przekazał w terminie do OFE części składki na ubezpieczenie emerytalne, to ma obo­wiązek naliczyć i przekazać do OFE kwotę należnej składki wraz z odsetkami. Wysokość odsetek jest zmienna i ustalana raz na kwartał.

Zadaj pytanie na FORUM

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA