| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop za niepełny miesiąc - jak wyliczyć

Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop za niepełny miesiąc - jak wyliczyć

Pracownik nie przepracował pełnego miesiąca. Ponadto w okresie zatrudnienia pracował w godzinach nadliczbowych. Jak wypłacić mu wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za przepracowany niepełny miesiąc?

Jak wyliczyć wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop pracownikowi, który nie przepracował pełnego miesiąca

Problem

Proszę o podanie wyliczenia wynagrodzenia pracownika zatrudnionego od 1 do 12 lipca 2015 r. ze stawką miesięczną 1900 zł. Pracownik pracował po 5 dni w tygodniu po 8 godzin. W okresie zatrudnienia miał 10 godzin nadliczbowych (z dodatkiem 50%). Jak wypłacić mu wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (w skali roku przysługuje mu 26 dni)? Pracownik nie przepracował 3 miesięcy, jak zatem należy wyliczyć mu średnie wynagrodzenie z 3 miesięcy potrzebne do wyliczeń ekwiwalentu? Czy przy liczeniu ekwiwalentu ma znaczenie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, czy istotna jest tylko stawka miesięczna – pyta Czytelniczka z Mławy.

Zobacz: Kiedy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Odpowiedź

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 660,40 zł, wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych w kwocie 154,95 zł oraz 334,80 zł ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, czyli łącznie 1150,15 zł.

Wyliczenia

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca, należy miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (w lipcu – 184 godziny) i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin, których pracownik nie przepracował (120 godzin – od 13 do 31 lipca). Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Krok 1. Obliczamy wynagrodzenie pracownika należne za lipiec:

● 1900 zł : 184 godziny do przepracowania w lipcu – 10,33 zł (wynagrodzenie za 1 godzinę),

● 10,33 zł × 120 godzin = 1239,60 zł (wynagrodzenie za nieprzepracowane godziny w lipcu),

● 1900 zł – 1239, 60 zł = 660,40 zł (wynagrodzenie należne w lipcu).

Pracownikowi przysługuje także normalne wynagrodzenie powiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (50%) za 10 godzin nadliczbowych.

Normalne wynagrodzenie pracownika to 1900 zł miesięcznie, czyli 10,33 zł za godzinę w lipcu. Tyle samo wynosi wynagrodzenie będące podstawą dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Redakcja poleca: Serwis Prawno-Pracowniczy

Krok 2. Obliczamy wynagrodzenie pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych:

● 10 × 10,33 zł = 103,30 zł (normalne wynagrodzenie za 10 godzin),

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »