Rodzaje ekwiwalentów pracowniczych w Kodeksie pracy

REKLAMA
Ekwiwalent za urlop
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę w związku z niewykorzystaniem w naturze urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:
- dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń wchodzących do jego podstawy przez współczynnik urlopowy, następnie
- dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez dobową normę czasu pracy (przez 8 godzin, a w przypadku niektórych zatrudnionych przez 7 godzin), a następnie
- mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wartość współczynnika urlopowego należy obniżyć proporcjonalnie do wymiaru etatu danego pracownika. Ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie trzeba wypłacać, jeżeli pracownik umówi się z pracodawcą na wykorzystanie urlopu w czasie następnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej umowy zawartej z tym samym pracodawcą (np. niewykorzystany urlop, do którego pracownik nabył prawo w czasie zatrudnienia na umowę na okres próbny, zostanie wykorzystany podczas dalszego zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony lub nieokreślony).
Ekwiwalent za odzież roboczą
Ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego jest rekompensatą pieniężną za używanie przez pracowników przy pracy ich prywatnej odzieży i obuwia. Ekwiwalent powinien uwzględniać aktualne ceny tych rzeczy. Ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej jest rekompensatą pieniężną za poniesione przez pracownika koszty prania i konserwacji odzieży roboczej. Powinien rekompensować rzeczywiście ponoszone koszty prania i konserwacji.
Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
Kup książkę:
Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyceBieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: