REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje ekwiwalentów pracowniczych w Kodeksie pracy

Rodzaje ekwiwalentów pracowniczych w Kodeksie pracy/Fot. Fotolia
Rodzaje ekwiwalentów pracowniczych w Kodeksie pracy/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekwiwalenty pracownicze w szczególności rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. Kodeks pracy wyróżnia m.in. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obu­wia roboczego a także ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej.

Ekwiwalent za urlop

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest świadcze­niem pieniężnym wypłacanym w momencie rozwią­zania lub wygaśnięcia umowy o pracę w związku z niewykorzystaniem w naturze urlopu wypoczyn­kowego przysługującego pracownikowi. Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracow­nika urlop wypoczynkowy oblicza się:
 

Autopromocja
  • dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń wchodzących do jego podstawy przez współ­czynnik urlopowy, następnie
  • dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez dobową normę czasu pracy (przez 8 godzin, a w przypadku niektórych zatrudnionych przez 7 godzin), a następnie
  • mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewyko­rzystanego przez pracownika urlopu wypo­czynkowego.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

W przypadku pracowników zatrudnionych w nie­pełnym wymiarze czasu pracy wartość współ­czynnika urlopowego należy obniżyć proporcjo­nalnie do wymiaru etatu danego pracownika. Ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypo­czynkowy nie trzeba wypłacać, jeżeli pracownik umówi się z pracodawcą na wykorzystanie urlopu w czasie następnej umowy o pracę zawartej bez­pośrednio po zakończeniu poprzedniej umowy zawartej z tym samym pracodawcą (np. niewyko­rzystany urlop, do którego pracownik nabył prawo w czasie zatrudnienia na umowę na okres próbny, zostanie wykorzystany podczas dalszego zatrud­nienia na podstawie umowy na czas określony lub nieokreślony).

Ekwiwalent za odzież roboczą

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obu­wia roboczego jest rekompensatą pieniężną za używanie przez pracowników przy pracy ich pry­watnej odzieży i obuwia. Ekwiwalent powinien uwzględniać aktualne ceny tych rzeczy. Ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej jest rekompensatą pieniężną za ponie­sione przez pracownika koszty prania i konser­wacji odzieży roboczej. Powinien rekompen­sować rzeczywiście ponoszone koszty prania i konserwacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

REKLAMA

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA