reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS

Pracodawcy, którzy obligatoryjnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 maja muszą wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego na ten fundusz. W tym roku termin wpłaty pierwszej raty odpisu na rachunek funduszu przypada w niedzielę. Z tego powodu ulega on przesunięciu na poniedziałek 1 czerwca 2015 r.

Obowiązek przekazania do 31 maja 2015 r. środków na rachunek zfśs dotyczy pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia 2015 r. zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie zrezygnowali z tworzenia funduszu. Obowiązek przekazania środków na rachunek zfśs obejmuje też pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obligatoryjnie, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Odpisy na zfśs

Pracodawcy tworzą fundusz z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli przez 12.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Kwota odpisu przypadającego na jednego pracownika jest iloczynem podanej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs) procentowej stawki odpisu oraz przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2015 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2010 r. ogłoszone przez Prezesa GUS, które wynosi 2917,14 zł.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wysokość odpisu podstawowego w 2015 r.

Pracownik

Wysokość
odpisu

Kwota

zatrudniony w normalnych warunkach

37,5%

1093,93 zł

wykonujący prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze

50%

1458,57 zł

Młodociany:

w 1. roku nauki

w 2. roku nauki

w 3. roku nauki

5%

6%

7%

145,86 zł

175,03 zł

204,20 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama