Kategorie

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Agnieszka Prasolik
specjalista w zakresie prawa pracy
Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r. / Fot. Fotolia
Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia
Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS

Pracodawcy, którzy obligatoryjnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 maja muszą wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego na ten fundusz. W tym roku termin wpłaty pierwszej raty odpisu na rachunek funduszu przypada w niedzielę. Z tego powodu ulega on przesunięciu na poniedziałek 1 czerwca 2015 r.

Obowiązek przekazania do 31 maja 2015 r. środków na rachunek zfśs dotyczy pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia 2015 r. zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie zrezygnowali z tworzenia funduszu. Obowiązek przekazania środków na rachunek zfśs obejmuje też pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obligatoryjnie, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Odpisy na zfśs

Pracodawcy tworzą fundusz z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli przez 12.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Kwota odpisu przypadającego na jednego pracownika jest iloczynem podanej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs) procentowej stawki odpisu oraz przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2015 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2010 r. ogłoszone przez Prezesa GUS, które wynosi 2917,14 zł.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wysokość odpisu podstawowego w 2015 r.

Pracownik

Wysokość
odpisu

Kwota

zatrudniony w normalnych warunkach

37,5%

1093,93 zł

wykonujący prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze

50%

1458,57 zł

Młodociany:

w 1. roku nauki

w 2. roku nauki

w 3. roku nauki

5%

6%

7%

145,86 zł

175,03 zł

204,20 zł

Ustawa o zfśs umożliwia pracodawcom dobrowolne zwiększenie funduszu na każdego pracownika z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Także pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym również ze zlikwidowanych zakładów pracy, mogą zwiększyć fundusz na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki. Natomiast pracodawcy, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy oraz przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 punktu procentowego tego odpisu, mogą zwiększyć fundusz na każdą zatrudnioną osobę o 7,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Ochrona finansów ZFŚS przed pracodawcą

Zwiększenia fakultatywne funduszu i odpisu na fundusz w 2015 r.

Tytuł zwiększenia

Zwiększenie

Kwota

na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności

6,25%

182,32 zł

na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do opieki socjalnej

6,25%

182,32 zł

na każdą zatrudnioną osobę pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego

7,5%

218,79 zł

Przekazanie środków na rachunek bankowy zfśs

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu. Ustawa o zfśs określa, że w terminie do:

 • 31 maja pracodawca przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów na dany rok kalendarzowy,
 • 30 września pracodawca przekazuje pozostałą część środków.

Terminy dokonywania wpłat nie wiążą pracodawców, którzy dobrowolnie utworzyli zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

W 2015 r. termin wpłaty pierwszej raty odpisu na rachunek funduszu przypada na niedzielę. W takim przypadku mają zastosowanie regulacje ustawy – Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Według art. 115 k.c., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, to termin ten upływa następnego dnia. Niedziele zaliczają się do dni ustawowo wolnych od pracy, określonych w ustawie o dniach wolnych od pracy. Tak więc w tym roku termin wpłaty ulega przesunięciu na pierwszy roboczy dzień po 31 maja, a więc na poniedziałek 1 czerwca 2015 r.

Rozliczenie zwrotu niezależnego świadczenia z ZFŚS

Pracodawca zatrudnia 27 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy (w tym jednego wykonującego pracę w szczególnych warunkach), trzech pracowników na 1/2 etatu, jednego ucznia w pierwszym roku nauki, jednego w drugim roku nauki i dwóch w trzecim roku nauki. Ponadto dwóch emerytów jest objętych opieką socjalną. Pracodawca obowiązkowo tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

W 2015 r. odpisy i zwiększenia na zfśs dla tych pracowników są następujące:

Pracownicy zatrudnieni w normalnych warunkach

27,5 etatu

37,5%

1093,93 zł x 27,5 = 30 083,08 zł

Pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

1 etat

50%

1458,57 zł

Uczniowie:

w 1. roku nauki

w 2. roku nauki

w 3. roku nauki

1 osoba

1 osoba

2 osoby

5%

6%

7%

145,86 zł

175,03 zł

204,20 zł x 2 = 408,40 zł

Odpisy razem

32 270,94 zł

Emeryci uprawnieni do opieki socjalnej

2 osoby

6,25%

182,32 zł x 2 = 364,64 zł

suma

32 635,58 zł

Najpóźniej 1 czerwca 2015 r. pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów podstawowych, czyli:

32 270,94 zł x 75% = 24 203,21 zł.

Pozostałą część środków (w tym dobrowolne zwiększenia funduszu na emerytów uprawnionych do opieki socjalnej):

32 635,58 zł – 24 203,21 zł = 8432,37 zł

– pracodawca przekaże w terminie do 30 września 2015 r.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.