REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy. / Fot. Fotolia
Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Składki na FGŚP

Obowiązek opłacania składek na ten fundusz ciąży na pracodawcy w związku z prowadzoną działalnością i zatrudnianiem pracowników lub osoby wykonujące pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Autopromocja

Podstawę wymiaru składek na FGŚP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia górnej rocznej podstawy wymiaru składek. Składka procentowa składki na FGŚP wynosi 0,10% podstawy wymiaru.

Składek na FGŚP nie opłaca się za:

  1. Pracowników powracających do pracy po urlopie macierzyńskim dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy urlopie wychowawczym  przez 36 miesięcy licząc od pierwszego miesiąca po powrocie do pracy takiego pracownika,
  2. Nowozatrudnionych pracowników powyżej 50. roku życia- za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. Rok życia  i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy, nie opłaca się składek na FGŚP przez 12 miesięcy, począwszy od 1. Miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
  3. Pracowników, którzy osiągnęli wiek : kobiety- min. 55 lat, mężczyźni – min. 60 lat.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Różnica między składkami na FP a FGŚP

Przy opłacaniu składek na FGŚP nie ma znaczenia czy wynagrodzenie osiągane przez pracownika stanowi kwotę niższą, równą lub wyższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę, co ma znaczenie przy opłacaniu składek na Fundusz Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Niewypłacalność pracodawcy

Nawiązując jednak do niewypłacalności pracodawcy, występuje ona po upływie 2 miesięcy od faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę. O niewypłacalności pracodawcy decyduje sąd upadłościowy na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze.

Niewypłacalność pracodawcy oznacza negatywne konsekwencje dla pracowników, a mianowicie brak wypłaty wynagrodzenia za pracę, a w przypadku zwolnienia pracowników - brak odpraw, ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy i innych świadczeń.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenia za pracę

Wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych sporządza pracodawca, syndyk masy upadłościowej, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy w ciągu jednego miesiąca od daty niewypłacalności, czyli daty wydania postanowienia sądu upadłościowego.

Taki wykaz składa się do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, do którego o wypłatę świadczeń może wystąpić nawet sam pracownik, były pracownik lub uprawnieni do renty rodzinnej członkowie rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika.

Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Taki wniosek nie może być złożony w terminie wcześniejszym niż po upływie 2 tygodni od terminów, które przysługują na sporządzenie wykazu przez pracodawcę, syndyka itp. Marszałek województwa po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku niezwłocznie dokonuje wypłaty.

Jeżeli niewypłacalność pracodawcy wiąże się z brakiem środków finansowych i zaprzestaniem działalności, pracownicy mogą otrzymać z FGŚP zaliczki na poczet przysługujących im świadczeń niewypłaconych przez pracodawcę.

Wynagrodzenia, dodatki wyrównawcze oraz składki ZUS podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli to przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy przed datą wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Ekwiwalent za urlop podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Odprawa pieniężna i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia ulega zaspokojeniu , gdy stosunek pracy ustał w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po dacie niewypłacalności.

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2015 r.

Świadczenia te będą zaspokajane także w przypadku, gdy uprawnienie do nich powstanie w dniu niewypłacalności pracodawcy lub w dniu ustania stosunku pracy.

Łączna kwota zaspokajanych świadczeń za jeden miesiąc nie może przekroczyć kwoty ogłaszanego przez Prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał ogłoszonego przed wypłatą świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentów, dodatków wyrównawczych i składek ZUS. Wyjątkiem jest odprawa i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, których wysokość może opiewać na kwotę przeciętnego wynagrodzenia lub jego wielokrotność.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA