REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy. / Fot. Fotolia
Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Składki na FGŚP

Obowiązek opłacania składek na ten fundusz ciąży na pracodawcy w związku z prowadzoną działalnością i zatrudnianiem pracowników lub osoby wykonujące pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Podstawę wymiaru składek na FGŚP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia górnej rocznej podstawy wymiaru składek. Składka procentowa składki na FGŚP wynosi 0,10% podstawy wymiaru.

Składek na FGŚP nie opłaca się za:

 1. Pracowników powracających do pracy po urlopie macierzyńskim dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy urlopie wychowawczym  przez 36 miesięcy licząc od pierwszego miesiąca po powrocie do pracy takiego pracownika,
 2. Nowozatrudnionych pracowników powyżej 50. roku życia- za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. Rok życia  i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy, nie opłaca się składek na FGŚP przez 12 miesięcy, począwszy od 1. Miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
 3. Pracowników, którzy osiągnęli wiek : kobiety- min. 55 lat, mężczyźni – min. 60 lat.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Różnica między składkami na FP a FGŚP

Przy opłacaniu składek na FGŚP nie ma znaczenia czy wynagrodzenie osiągane przez pracownika stanowi kwotę niższą, równą lub wyższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę, co ma znaczenie przy opłacaniu składek na Fundusz Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Niewypłacalność pracodawcy

Nawiązując jednak do niewypłacalności pracodawcy, występuje ona po upływie 2 miesięcy od faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę. O niewypłacalności pracodawcy decyduje sąd upadłościowy na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Niewypłacalność pracodawcy oznacza negatywne konsekwencje dla pracowników, a mianowicie brak wypłaty wynagrodzenia za pracę, a w przypadku zwolnienia pracowników - brak odpraw, ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy i innych świadczeń.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenia za pracę

Wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych sporządza pracodawca, syndyk masy upadłościowej, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy w ciągu jednego miesiąca od daty niewypłacalności, czyli daty wydania postanowienia sądu upadłościowego.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Taki wykaz składa się do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, do którego o wypłatę świadczeń może wystąpić nawet sam pracownik, były pracownik lub uprawnieni do renty rodzinnej członkowie rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika.

Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Taki wniosek nie może być złożony w terminie wcześniejszym niż po upływie 2 tygodni od terminów, które przysługują na sporządzenie wykazu przez pracodawcę, syndyka itp. Marszałek województwa po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku niezwłocznie dokonuje wypłaty.

Jeżeli niewypłacalność pracodawcy wiąże się z brakiem środków finansowych i zaprzestaniem działalności, pracownicy mogą otrzymać z FGŚP zaliczki na poczet przysługujących im świadczeń niewypłaconych przez pracodawcę.

Wynagrodzenia, dodatki wyrównawcze oraz składki ZUS podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli to przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy przed datą wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Ekwiwalent za urlop podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Odprawa pieniężna i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia ulega zaspokojeniu , gdy stosunek pracy ustał w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po dacie niewypłacalności.

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2015 r.

Świadczenia te będą zaspokajane także w przypadku, gdy uprawnienie do nich powstanie w dniu niewypłacalności pracodawcy lub w dniu ustania stosunku pracy.

Łączna kwota zaspokajanych świadczeń za jeden miesiąc nie może przekroczyć kwoty ogłaszanego przez Prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał ogłoszonego przed wypłatą świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentów, dodatków wyrównawczych i składek ZUS. Wyjątkiem jest odprawa i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, których wysokość może opiewać na kwotę przeciętnego wynagrodzenia lub jego wielokrotność.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA