Wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość odpisu
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy - po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
REKLAMA
Wysokość odpisu podstawowego wynosi:
- na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach - 37,5%,
- na jednego zatrudnionego w szczególnych warunkach - 50%,
- na jednego pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki - 5%,
- na jednego pracownika młodocianego w drugim roku nauki - 6%,
- na jednego pracownika młodocianego w trzecim roku nauki - 7%
- przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
Pracodawcy mogą również dokonywać fakultatywnych zwiększeń:
- odpisu podstawowego o:
- 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego branego pod uwagę do ustalenia odpisu podstawowego na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- zakładowego funduszu świadczeń socjalnych o:
- 6,25% na każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną zakładu pracy,
- 7,5% na każdą zatrudnioną osobę, pod warunkiem przeznaczenia całości tych zwiększeń na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego utworzonego przez pracodawcę. Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu socjalnego w terminie do 30 września roku, z tym że w terminie do 31 maja danego roku musi przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.
Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)
Na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, obowiązującej 1 stycznia danego roku. Dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Odpis a podatki
Kosztami uzyskania przychodów są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat