reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w porównaniu z 2014 r. wzrasta płaca minimalna, która w 2015 r. wyniesie 1750 zł. W 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1680 zł. Natomiast wynagrodzenie osób rozpoczynających pracę, w ich pierwszym roku pracy, nie może być niższe niż 1400 zł. Podane kwoty są oczywiście tzw. wynagrodzeniem brutto, od którego pracodawca dokona stosownych odliczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. (Dz. U. z 2014 poz. 1220) – dalej jako: „Rozporządzenie”, od dnia 1 stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zostało ustalone na nową, wyższą kwotę w wysokości 1750 zł. W 2014 r. minimalne wynagrodzenie wynosi natomiast 1680 zł.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 Nr 200 poz. 1679 ze zm.) – dalej jako: „Ustawa o wynagrodzeniu minimalnym”, wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego. Od tej zasady istnieje jednak jeden wyjątek. Mianowicie wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, nie może być niższa niż 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Na podstawie art. 6 ust. 2 Ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, do rocznego stażu pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać 80% wynagrodzenia minimalnego, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Oznacza to, że w 2015 roku wynagrodzenie osób rozpoczynających pracę, w ich pierwszym roku pracy,  nie może być niższe niż 1400 zł.

Rozlicz swój PIT: PITY 2015 z płytą CD

Wysokość wynagrodzenia minimalnego a niepełny miesięczny wymiar czasu pracy

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie omawianej ustawy. 

Do obliczenia wyrównania pracownikom zatrudnionym w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy stosuje się odpowiednio zasady wskazane poniżej. 

Wysokość wynagrodzenia minimalnego należnego za pracę w grudniu 2014r. wypłacanego w styczniu 2015 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Zgodnie z art. 85 § 2 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama