Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje
REKLAMA
REKLAMA
Suma przeznaczona na koszty utrzymania pracownika w podróży służbowej lub wynagrodzenie dzienne z tytułu pełnienia szczególnych obowiązków lub funkcji, np. posła, radnego.
REKLAMA
W wynagrodzeniach
- W krajowych podróżach służbowych - kwota należna pracownikowi z tytułu odbywanej podróży służbowej, przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
- krócej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
- od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
- do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
- ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)
Dieta jest obniżana o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia (w tym w usłudze hotelarskiej), przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie - 25% diety,
- obiad - 50% diety,
- kolacja - 25% diety. Dieta nie przysługuje m.in.:
- za czas delegowania do miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika,
- jeżeli pracownikowi zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie.
- W zagranicznych podróżach służbowych - kwota, której wysokość zależy od kraju docelowego podróży służbowej, należna pracownikowi z tytułu odbywania tej podróży. W firmach prywatnych jej wysokość może być uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych. W takim przypadku nie może być niższa niż wysokość diety należnej w podróży krajowej. Dieta z tytułu odbywania zagranicznej podróży służbowej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Odpowiednio 15% diety jest przeznaczone na śniadanie, 30% na obiad, 30% na kolację i 25% na inne wydatki. Jeżeli więc pracownik w podróży otrzymuje bezpłatne całodzienne wyżywienie - przysługuje mu tylko 25% diety. Jeśli pracownik ma zapewnione częściowe wyżywienie, dieta ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Pracownikowi, który otrzymuje za granicą należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli należność jest niższa od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety. Za każdy dzień (dobę) pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym za granicą pracownikowi przysługuje 25% diety.
Dieta za podróż zagraniczną
Dietę za podróż zagraniczną oblicza się w następujący sposób:
- za każdą dobę podróży dieta przysługuje w pełnej wysokości,
- za niepełną dobę podróży:
- do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
- ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
- ponad 12 godzin - dieta przysługuje w pełnej wysokości.
W podatkach dochodowych
Z tytułu podróży służbowej (odbywanej zarówno w kraju, jak i poza granicami kraju) pracownikowi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Rozliczenie po stronie pracownika otrzymanej przez niego diety jest uzależnione od jej wysokości. Jeżeli dieta wypłacana za czas podróży służbowej pracownika nie przekracza wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych. (obecnie dieta w przypadku podróży służbowej na terenie kraju wynosi 30 zł), to podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 16 updof).
Taka sama zasada dotyczy diet wypłacanych z tytułu podróży odbywanej przez osobę niebędącą pracownikiem. Ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają również diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 17 updof). Nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom.
Dieta a ubezpieczenia
Dieta w podróży służbowej (krajowej lub zagranicznej) co do zasady ma na celu pokrycie kosztów wyżywienia pracownika delegowanego. Jeżeli pracodawca prawidłowo obliczy wartość przysługującej diety zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia o podróżach służbowych, to wartość diety ustalona do wysokości kwot podanych w rozporządzeniu nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego). Jeżeli wartość diety przekracza limit, to od nadwyżki płatnik ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Powyższe zasady mają odpowiednie zastosowanie również do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat