REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje

Subskrybuj nas na Youtube
Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje/Fot. Fotolia
Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Jak prawidłowo rozliczać diety? Czy diety z tytułu podróży służbowej stanowią przychód podlegający opodatkowaniu?

Suma przeznaczona na koszty utrzymania pracow­nika w podróży służbowej lub wynagrodzenie dzien­ne z tytułu pełnienia szczególnych obowiązków lub funkcji, np. posła, radnego.

REKLAMA

W wynagrodzeniach

  1. W krajowych podróżach służbowych - kwota należna pracownikowi z tytułu odbywanej podró­ży służbowej, przeznaczona na pokrycie zwięk­szonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
  • krócej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
  • od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
  • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w peł­nej wysokości.

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

  • do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
  • ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Dieta jest obniżana o koszt zapewnionego bez­płatnego wyżywienia (w tym w usłudze hote­larskiej), przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

  • śniadanie - 25% diety,
  • obiad - 50% diety,
  • kolacja - 25% diety. Dieta nie przysługuje m.in.:
  • za czas delegowania do miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika,
  • jeżeli pracownikowi zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie.
  1. W zagranicznych podróżach służbowych - kwota, której wysokość zależy od kraju docelowego podróży służbowej, należna pracownikowi z tytu­łu odbywania tej podróży. W firmach prywatnych jej wysokość może być uregulowana w przepi­sach wewnątrzzakładowych. W takim przypadku nie może być niższa niż wysokość diety należ­nej w podróży krajowej. Dieta z tytułu odbywania zagranicznej podróży służbowej jest przeznaczo­na na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drob­ne wydatki. Odpowiednio 15% diety jest prze­znaczone na śniadanie, 30% na obiad, 30% na kolację i 25% na inne wydatki. Jeżeli więc pracow­nik w podróży otrzymuje bezpłatne całodzienne wyżywienie - przysługuje mu tylko 25% diety. Jeśli pracownik ma zapewnione częściowe wyżywie­nie, dieta ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Pracownikowi, który otrzymuje za granicą należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli należność jest niższa od diety, pracownikowi przy­sługuje wyrównanie do wysokości należnej diety. Za każdy dzień (dobę) pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym za granicą pracownikowi przysługuje 25% diety.

Dieta za podróż zagraniczną

Dietę za podróż zagraniczną oblicza się w nastę­pujący sposób:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • za każdą dobę podróży dieta przysługuje w peł­nej wysokości,
  • za niepełną dobę podróży:
  • do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
  • ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
  • ponad 12 godzin - dieta przysługuje w pełnej wysokości.

W podatkach dochodowych

Z tytułu podróży służbowej (odbywanej zarówno w kraju, jak i poza granicami kraju) pracowniko­wi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Rozliczenie po stronie pracownika otrzymanej przez niego diety jest uzależnione od jej wysoko­ści. Jeżeli dieta wypłacana za czas podróży służ­bowej pracownika nie przekracza wysokości okre­ślonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych. (obecnie dieta w przypadku podróży służbowej na terenie kraju wynosi 30 zł), to podlega zwolnie­niu z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 16 updof).

Taka sama zasada dotyczy diet wypłacanych z tytułu podróży odbywa­nej przez osobę niebędącą pracownikiem. Ze zwol­nienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają również diety oraz kwoty stano­wiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obo­wiązków społecznych i obywatelskich - do wyso­kości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 17 updof). Nie zalicza się do kosz­tów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działal­ność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysłu­gujących pracownikom.

Dieta a ubezpieczenia

Dieta w podróży służbowej (krajowej lub zagranicz­nej) co do zasady ma na celu pokrycie kosztów wyżywienia pracownika delegowanego. Jeżeli pra­codawca prawidłowo obliczy wartość przysługu­jącej diety zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia o podróżach służbowych, to war­tość diety ustalona do wysokości kwot podanych w rozporządzeniu nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpie­czenie zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządze­nia składkowego). Jeżeli wartość diety przekracza limit, to od nadwyżki płatnik ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpie­czenie zdrowotne. Powyższe zasady mają odpo­wiednie zastosowanie również do osób wykonują­cych pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA