Praca nakładcza a wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
Jeżeli między stronami umowy nie zostało ustalone inaczej, nakładca ma obowiązek dostarczyć wykonawcy wszystkie niezbędne do wykonania powierzonej pracy surowce, materiały oraz narzędzia i maszyny. Zatrudniający nie ma możliwości bezpośredniego kontrolowania pracy i wpływu na sposób jej wykonywania w określonych ramach organizacyjnych. Wykonawca świadczący pracę nakładczą podlega podobnej ochronie prawnej jak pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nakładca nie może wypowiedzieć umowy w okresie:
REKLAMA
- urlopu wypoczynkowego wykonawcy,
- jego niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia,
- między powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe a ich odbyciem,
- ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Rozwiązanie umowy jest możliwe w sytuacjach szczególnych, np. pracownicy w ciąży można wypowiedzieć umowę z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy.
Redakcja poleca: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Nakładca nie może, bez zgody zakładowej organizacji związkowej, wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z wykonawcą będącym członkiem zarządu tej organizacji, chyba że jest to uzasadnione ogłoszeniem upadłości nakładcy lub jego likwidacją albo zaniechaniem pracy nakładczej, osiągnięciem wieku emerytalnego lub uzyskaniem prawa do renty z tytułu uzyskania umiarkowanego lub ciężkiego stopnia niepełnosprawności.
W wynagrodzeniach
Minimalna miesięczna ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy, powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia. Jeżeli praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od najniższego wynagrodzenia.
Jeżeli umowa z wykonawcą została rozwiązana w wyniku dokonanego wypowiedzenia z powodu ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo w związku z zaniechaniem lub ograniczeniem systemu pracy nakładczej, wykonawcy przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
- 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli łączny okres pracy wynosi mniej niż 10 lat,
-
2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli łączny okres pracy wynosi 10 lat, lecz mniej niż 20 lat,
-
3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli łączny okres pracy wynosi 20 lat i więcej.
Odprawa przysługuje, jeżeli wynagrodzenie z tytułu wykonywania pracy nakładczej stanowi dla wykonawcy jedyne źródło utrzymania lub zostało przez niego wskazane jako podstawowe źródło utrzymania.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad przewidywanych przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wydatki z tego tytułu są pokrywane w całości ze środków nakładcy.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat