REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany od 2016r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Łukasz Guza
Łukasz Guza
Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany od 2016r. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany od 2016r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia będzie miał zagwarantowaną płacę. Wynagrodzenie będzie obliczane według wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego. Przepisy wykonawcze doprecyzowały sposób wyliczania wynagrodzenia. Zmiany są podyktowane nowelizacją Kodeksu pracy, który wejdzie w życie od 2016 r.

Pracownikowi zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia będzie przysługiwało wynagrodzenie obliczane jak to należne za czas urlopu wypoczynkowego. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Takie doprecyzowanie przepisów jest konieczne ze względu na nowelizację k.p. z 5 czerwca 2015 r. (Dz.U. poz. 1220), która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r. Umożliwi ona zwolnienie pracownika z konieczności wykonywania obowiązków w okresie wypowiedzenia umowy (na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy). Zgodnie z nowym art. 362 k.p. za ten czas zatrudniony będzie miał zagwarantowaną płacę. W związku z tym w przepisach wykonawczych konieczne było doprecyzowanie sposobu jej wyliczania.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Zgodnie z projektem ma być ona ustalana jak ta przysługująca za czas urlopu. Zatrudniony otrzyma zatem wynagrodzenie, jakie należałoby mu wypłacić, gdyby w okresie wypowiedzenia pracował (nie uwzględnia się jednak niektórych świadczeń – np. nagrody jubileuszowej). Zmienne składniki pensji będzie można obliczać na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za okres trzech miesięcy poprzedzających zwolnienie, a w przypadkach znacznego ich wahania – za okres 12 miesięcy. Ustalaną w ten sposób płacę otrzymają także kobiety w ciąży lub karmiące piersią, które są zwolnione z obowiązku świadczenia pracy.

Nowe regulacje doprecyzują również zasady wyliczania odszkodowania przysługującego pracownikowi z tytułu obowiązywania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zgodnie z art. 1012 k.p. świadczenie to nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przez podwładnego przed ustaniem zatrudnienia przez czas odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu (czyli np. jeśli zakaz ma być ważny przez rok, pracownikowi należy wypłacić 25 proc. pensji z ostatniego roku pracy). Projekt precyzuje, że w tym przypadku chodzi o wynagrodzenie ustalane zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (a więc z uwzględnieniem modyfikacji dotyczących zmiennych składników pensji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap legislacyjny

Projekt w konsultacjach

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA