Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest dyżur pracowniczy
Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami w gotowości do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli pracownik w czasie dyżuru nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać odpoczynków dobowych i tygodniowych. Pracownik nie może pełnić dyżuru przez 24 godziny na dobę, ponieważ w takim przypadku zostałoby naruszone jego prawo do odpoczynku dobowego. Jeżeli pracownik w danym dniu wykonywał pracę przez 8 godzin, to w danym dniu może pełnić dyżur maksymalnie przez 5 godzin. Pozostałe 11 godzin doby pracowniczej powinno przypadać na odpoczynek dobowy.
REKLAMA
Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)
Wynagrodzenie za dyżur
Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego za czas dyżuru, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia.
W przypadku pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, stawkę za 1 godzinę dyżuru ustala się, dzieląc płacę zasadniczą pracownika przez nominalny wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania w miesiącu wystąpienia dyżuru.
Wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, bez względu na miejsce pełnienia dyżuru.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat