reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu w gotowości do pełnienia obowiąz­ków zawodowych w określonym czasie, według ustalonego trybu. W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy?

Czym jest dyżur pracowniczy

Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu pra­cownika poza normalnymi godzinami w gotowo­ści do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli pracownik w czasie dyżuru nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać odpo­czynków dobowych i tygodniowych. Pracownik nie może pełnić dyżuru przez 24 godziny na dobę, ponieważ w takim przypadku zostałoby naruszo­ne jego prawo do odpoczynku dobowego. Jeżeli pracownik w danym dniu wykonywał pracę przez 8 godzin, to w danym dniu może pełnić dyżur mak­symalnie przez 5 godzin. Pozostałe 11 godzin doby pracowniczej powinno przypadać na odpoczynek dobowy.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Wynagrodzenie za dyżur

Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżu­ru. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego za czas dyżuru, pracownikowi przy­sługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobiste­go zaszeregowania, określonego stawką godzino­wą lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagro­dzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia.

W przypadku pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, stawkę za 1 godzinę dyżu­ru ustala się, dzieląc płacę zasadniczą pracow­nika przez nominalny wymiar czasu pracy przy­padający do przepracowania w miesiącu wystą­pienia dyżuru.

Wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje pra­cownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, bez względu na miejsce pełnie­nia dyżuru.

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Źródło:

Encyklopedia kadrowego

Zdjęcia

Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy/ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama