Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Do 15 czerwca każdego roku
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która weszła w życie 1 stycznia 2003 r. zawiera: czynniki brane pod uwagę w procesie określania najniższej krajowej, organy odpowiedzialne za jej ustalenie oraz ważne daty. Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia składa się z kilku etapów. Najpierw Rada Ministrów, w terminie do 15 czerwca, zobowiązana jest przedstawić Trójstronnej Komisji:
REKLAMA
- propozycję wysokości omawianego wynagrodzenia w roku następnym i termin zmiany wynagrodzenia;
- informację o wskaźniku cen w roku poprzednim i prognozowanych cenach na rok następny oraz prognozowany wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia;
- informacje o wydatkach gospodarstw domowych w poprzednim roku;
- informację o wskaźniku udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczbie osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w poprzednim roku;
- informację o wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w poprzednim roku według rodzajów działalności;
- informację o poziomie życia różnych grup społecznych;
- informację o warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia.
W 2020 r. ze względu na epidemię koronawirusa etap ten przedłużono do 31 lipca.
Sprawdź aktualną wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę >>> WSKAŹNIK
Do 15 lipca i do 15 września każdego roku
Następnie Komisja, po zapoznaniu się z uzyskanymi informacjami, do 15 lipca każdego roku uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia w następnym roku i ogłasza to w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 15 września. W sytuacji, gdy Trójstronna Komisja z uzasadnionych przyczyn nie jest w stanie uzgodnić wysokości minimalnego wynagrodzenia, zadanie to przechodzi na Radę Ministrów, która to w drodze rozporządzenia do 15 września ma obowiązek ustalić wysokość omawianego wynagrodzenia. Ustalona przez Radę kwota nie może jednak być niższa niż podana w propozycji.
Od 1 stycznia każdego roku
Ogólnie wiadomym jest, iż zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia następuje co roku, 1 stycznia. Ustawa zakłada jednak dwa terminy zmian w zależności od prognozowanego na rok następny wskaźnika cen. W związku z tym, zmiana wysokości wynagrodzenia może być dokonywana w jednym terminie w roku, czyli we wspomnianym wcześniej styczniu, jeśli prognozowany wskaźnik cen wynosi mniej niż 105 proc. lub dwa razy w roku, w styczniu i lipcu, jeśli wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 proc.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA