Miejsce wykonywania pracy a dieta z tytułu podróży służbowej
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce wykonywania pracy
Zgodnie z dyspozycją art. 29 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) w treści umowy o pracę powinno zostać określone przez strony tej umowy miejsce wykonywania przez pracownika pracy. Należy podkreślić, iż ustawodawca nie wprowadził żadnych ograniczeń dla zdefiniowania miejsca wykonywania pracy pod względem geograficznym. Przykładowo może to zostać określone jako miejscowość siedziby pracodawcy, teren powiatu, województwa czy nawet większa część obszaru kraju.
REKLAMA
Miejsca pracy a dieta
Określenie w treści umowy o pracy miejsca wykonywania pracy ma praktyczne znaczenie nie tylko dla możliwości weryfikacji przez pracodawcę prawidłowego wykonywania obowiązków pracowniczych przez pracownika np. terminowego stawiania się w umówionym miejscu pracy, ale także ma znaczenie dla istnienia obowiązku wypłacania przez pracodawcę diet z tytułu podróży służbowej. Co do zasady pracownikowi świadczącemu pracę w obszarze geograficznym wskazanym jako miejsce świadczenia przez niego pracy nie będzie przysługiwała dieta z tytułu podróży służbowej.
Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży
Należy jednakże wskazać, iż przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju stanowi, iż miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca. Pracodawca może uznać za miejscowość rozpoczęcia (zakończenia) podróży miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika, który to przepis jest aktem wykonawczym wobec art. 775 K.p. i stanowi podstawę obowiązku wypłacania przez pracodawcę diety z tytułu podróży służbowej.
Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Brak diety
Jednakże powyższy przepis rozporządzenia reguluje wyłącznie kwestię określenia miejsca/miejscowości, w której może zostać rozpoczęta podróż służbowa, to jest miejsce, od którego należy liczyć przedmiotowy czas przebywania pracownika w podróży służbowej. Natomiast przepis ten nie powinien być interpretowany jako dający możliwość przyznania pracownikowi, którego miejsce świadczenia pracy jest określone jako np. województwo, na terenie którego znajduje się miejscowość stałego lub czasowego pobytu pracownika, możliwości wypłacenia nieopodatkowanych diet.
Zadaj pytanie: FORUM
Taka interpretacja byłaby sprzeczna tak z przepisami prawa podatkowego, jak też przede wszystkim z dyspozycją art. 77 5§ 1 Kodeksu pracy, który jednoznacznie wskazuje, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Należy wskazać, iż pracownikowi, którego miejsce pracy jest określone jako obszar geograficzny, np. województwo, to właśnie to jest jego stałe miejsce pracy. W konsekwencji powyższego w razie wykonywania pracy na takim terenie pracownikowi nie będzie przysługiwała dieta z tytułu podróży służbowej.
Rozliczenie delegacji krajowej
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat