Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?
REKLAMA
REKLAMA
Podróż odbywana przez pracownika, związana z jego obowiązkami służbowymi.
REKLAMA
W wynagrodzeniach
Za nocleg podczas podróży krajowej w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem (nie wyższej za 1 dobę hotelową niż 20-krotność stawki diety). W razie nieprzedstawienia przez pracownika dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku na nocleg przysługuje mu ryczałt w wysokości 150% diety.
Ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu oraz jeżeli:
- pracodawca zapewnił pracownikowi bezpłatny nocleg,
- pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu,
- nocleg był krótszy niż 6 godzin między godzinami 21.00 a 7.00 albo nie przypadał w tych godzinach.
Ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej przysługuje w wysokości 20% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży. Ryczałt nie przysługuje, jeżeli:
- pracownik nie ponosi kosztów dojazdów,
- pracodawca, na wniosek pracownika, wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.
Pracownikowi przebywającemu w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy środkiem transportu określonym przez pracodawcę do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. Pracodawca, na wniosek pracownika, przyznaje zaliczkę na niezbędne koszty podróży krajowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.
Redakcja poleca produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Podczas podróży zagranicznej dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.
Za nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego dla poszczególnych państw. Jeżeli pracownik nie przedłoży rachunku za nocleg, przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% tego limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. Jednak w uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit. Zwrot kosztów za nocleg nie przysługuje, jeżeli pracodawca lub strona zagraniczna zapewnią pracownikowi bezpłatny nocleg.
Pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 1 diety na pokrycie kosztów dojazdu z i do:
- dworca kolejowego,
- dworca autobusowego,
- portu lotniczego,
- portu morskiego
w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu. Jeżeli pracownik ponosi koszty dojazdu wyłącznie w jedną stronę, przysługuje mu ryczałt w wysokości 50% diety. Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej. Ryczałty te nie przysługują, jeżeli pracownik:
- odbywa podróż zagraniczną służbowym lub prywatnym samochodem, motocyklem lub motorowerem,
- ma zapewnione bezpłatne dojazdy,
- nie ponosi kosztów, na pokrycie których są przeznaczone te ryczałty.
Pracownik otrzymuje zaliczkę na niezbędne koszty podróży zagranicznej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.
W podatkach dochodowych
Zwolnione z podatku są diety i inne należności za czas:
- podróży służbowej pracownika,
- podróży osoby niebędącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Warunkiem jest jednak, aby otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodów lub
- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 updof, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Kosztów uzyskania przychodów nie stanowią m.in. wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom na podstawie rozporządzenia o podróżach służbowych.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat