| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe wynosi 1000 zł. Aby je dostać należy spełnić trzy warunki – spełniać kryterium dochodowe, złożyć wniosek w terminie przez upoważnioną do tego osobę i dopełnić formalności.

Komu przysługuje becikowe?

Po otrzymanie becikowego mogą zgłaszać się matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Podstawowym kryterium jest dochód rodziny, który dla otrzymania becikowego nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1922,00 zł netto na każdego członka rodziny. Otrzymane 1000 zł jest wolne od podatku, więc nie trzeba uwzględniać go w rozliczeniu rocznym PIT.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Becikowe 2014 - przewodnik

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Kiedy i gdzie załatwić formalności?

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy dotyczy on dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną lub dziecka przysposobionego, wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo od dnia przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie nie zostaje rozpoznany. Wypłatą świadczeń rodzinnych zajmuje się urząd gminy, albo też ośrodek pomocy społecznej w miejscowości zamieszkania i zameldowania osoby ubiegającej się o zapomogę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych

Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego

Zasądzanie alimentów niekonieczne do otrzymania becikowego

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, które trzeba przedstawić w czasie ubiegania się o otrzymanie zapomogi to przede wszystkim wniosek o otrzymanie becikowego i zaświadczenie potwierdzające pozostawanie matki pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. Jeżeli o becikowe stara się prawny lub faktyczny opiekun nie jest wymagane zaświadczenie o opiece medycznej, jednak należy przedstawić dokumenty potwierdzajże prawo do opieki nad dzieckiem. Poza tym potrzebne będą: kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o wypłatę świadczenia, kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub inny dokument stwierdzający wiek dziecka oraz dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Becikowe - niezbędne dokumenty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Tagi

dzieci

Zdjęcia

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. /Fot. Fotolia
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »