| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe wynosi 1000 zł. Aby je dostać należy spełnić trzy warunki – spełniać kryterium dochodowe, złożyć wniosek w terminie przez upoważnioną do tego osobę i dopełnić formalności.

Komu przysługuje becikowe?

Po otrzymanie becikowego mogą zgłaszać się matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Podstawowym kryterium jest dochód rodziny, który dla otrzymania becikowego nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1922,00 zł netto na każdego członka rodziny. Otrzymane 1000 zł jest wolne od podatku, więc nie trzeba uwzględniać go w rozliczeniu rocznym PIT.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Becikowe 2014 - przewodnik

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Kiedy i gdzie załatwić formalności?

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy dotyczy on dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną lub dziecka przysposobionego, wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo od dnia przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie nie zostaje rozpoznany. Wypłatą świadczeń rodzinnych zajmuje się urząd gminy, albo też ośrodek pomocy społecznej w miejscowości zamieszkania i zameldowania osoby ubiegającej się o zapomogę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych

Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego

Zasądzanie alimentów niekonieczne do otrzymania becikowego

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, które trzeba przedstawić w czasie ubiegania się o otrzymanie zapomogi to przede wszystkim wniosek o otrzymanie becikowego i zaświadczenie potwierdzające pozostawanie matki pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. Jeżeli o becikowe stara się prawny lub faktyczny opiekun nie jest wymagane zaświadczenie o opiece medycznej, jednak należy przedstawić dokumenty potwierdzajże prawo do opieki nad dzieckiem. Poza tym potrzebne będą: kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o wypłatę świadczenia, kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub inny dokument stwierdzający wiek dziecka oraz dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Becikowe - niezbędne dokumenty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »