Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje becikowe?
Po otrzymanie becikowego mogą zgłaszać się matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Podstawowym kryterium jest dochód rodziny, który dla otrzymania becikowego nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1922,00 zł netto na każdego członka rodziny. Otrzymane 1000 zł jest wolne od podatku, więc nie trzeba uwzględniać go w rozliczeniu rocznym PIT.
REKLAMA
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
Kiedy i gdzie załatwić formalności?
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy dotyczy on dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną lub dziecka przysposobionego, wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo od dnia przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie nie zostaje rozpoznany. Wypłatą świadczeń rodzinnych zajmuje się urząd gminy, albo też ośrodek pomocy społecznej w miejscowości zamieszkania i zameldowania osoby ubiegającej się o zapomogę.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych
Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego
Zasądzanie alimentów niekonieczne do otrzymania becikowego
Niezbędne dokumenty
Dokumenty, które trzeba przedstawić w czasie ubiegania się o otrzymanie zapomogi to przede wszystkim wniosek o otrzymanie becikowego i zaświadczenie potwierdzające pozostawanie matki pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. Jeżeli o becikowe stara się prawny lub faktyczny opiekun nie jest wymagane zaświadczenie o opiece medycznej, jednak należy przedstawić dokumenty potwierdzajże prawo do opieki nad dzieckiem. Poza tym potrzebne będą: kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o wypłatę świadczenia, kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub inny dokument stwierdzający wiek dziecka oraz dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat