REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Sylwia Rudek
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. /Fot. Fotolia
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe wynosi 1000 zł. Aby je dostać należy spełnić trzy warunki – spełniać kryterium dochodowe, złożyć wniosek w terminie przez upoważnioną do tego osobę i dopełnić formalności.

Komu przysługuje becikowe?

Po otrzymanie becikowego mogą zgłaszać się matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Podstawowym kryterium jest dochód rodziny, który dla otrzymania becikowego nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1922,00 zł netto na każdego członka rodziny. Otrzymane 1000 zł jest wolne od podatku, więc nie trzeba uwzględniać go w rozliczeniu rocznym PIT.

REKLAMA

Autopromocja

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Becikowe 2014 - przewodnik

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Kiedy i gdzie załatwić formalności?

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy dotyczy on dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną lub dziecka przysposobionego, wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo od dnia przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie nie zostaje rozpoznany. Wypłatą świadczeń rodzinnych zajmuje się urząd gminy, albo też ośrodek pomocy społecznej w miejscowości zamieszkania i zameldowania osoby ubiegającej się o zapomogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych

Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego

Zasądzanie alimentów niekonieczne do otrzymania becikowego

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, które trzeba przedstawić w czasie ubiegania się o otrzymanie zapomogi to przede wszystkim wniosek o otrzymanie becikowego i zaświadczenie potwierdzające pozostawanie matki pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. Jeżeli o becikowe stara się prawny lub faktyczny opiekun nie jest wymagane zaświadczenie o opiece medycznej, jednak należy przedstawić dokumenty potwierdzajże prawo do opieki nad dzieckiem. Poza tym potrzebne będą: kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o wypłatę świadczenia, kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub inny dokument stwierdzający wiek dziecka oraz dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Becikowe - niezbędne dokumenty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA