Jak liczyć wynagrodzenie za czas gotowości do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy
Pracownik jest w gotowości do pracy, jeżeli:
REKLAMA
- ma zamiar świadczenia pracy wyrażający się stawieniem do pracy w miejscu jej zwyczajowego wykonywania lub wyznaczonym przez pracodawcę,
- jest zdolny do jej wykonywania (fizycznie i psychicznie) oraz
- pozostaje w dyspozycji pracodawcy (na jego polecenie jest w stanie niezwłocznie podjąć świadczenie pracy).
Gotowość do pracy pracownik może wykazywać podczas niezawinionego przez niego przestoju, wówczas gdy chce, ale nie może świadczyć pracy wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.
Z gotowością do wykonywania pracy mamy również do czynienia w przypadku pracownika pełniącego dyżur. Pracodawca może bowiem zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Czas dyżuru nie jest wliczany do czasu pracy pracownika, jeśli podczas niego pracownik nie świadczył pracy. Gotowość podczas dyżuru wymaga jednak zapewnienia przysługujących pracownikowi odpoczynków dobowego i tygodniowego.
Za czas gotowości podczas dyżuru pracownikowi przysługuje rekompensata (nie dotyczy to dyżuru pełnionego przez pracownika w domu). Minimalne odpoczynki i rekompensata za czas gotowości podczas pełnienia dyżuru nie przysługują pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Ponadto pracodawca powinien dopuścić do pracy pracownika przywróconego orzeczeniem sądu pracy, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy zgłosi on gotowość niezwłocznego jej podjęcia. Podobnie pracodawca musi postąpić w sytuacji, gdy przekroczenie 7-dniowego terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)
W wynagrodzeniach
Przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. W celu obliczenia należności za jedną godzinę:
- według składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości - należy tę stawkę podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- według zmiennych składników wynagrodzenia - wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.
Przy ustalaniu należności za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, wynagrodzenie za 1 godzinę ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat