REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Uśmiechu, ale czym jest bruksizm?

Obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Pracodawcy oferują pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Tak, aby pracownicy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Pierwsze przedsiębiorstwa już takie „lekcje relaksu” wdrożyły.

Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

REKLAMA

Spory z prawa pracy rozwiązywane są nawet w 30 dni - lepiej skierować sprawę do komisji pojednawczej niż do sądu pracy i czekać na wyrok kilka lat

Spory w sądach pracy trwają zwykle latami. Do momentu otrzymania prawomocnego orzeczenia, szczególnie w dużych miastach (gdzie jest ogromne obłożenie) - trzeba poczekać w zależności od typu sprawy, od 3 do 5 lat, czy nawet czasami dłużej. Oczywiście wynik sprawy i wyrok nie zawsze będzie zadawalający dla każdej ze strony sporu. Stąd też coraz bardziej popularne stają się mediacje, arbitraże czy też  postępowania pojednawcze w sporach z zakresu prawa pracy. Wydaje się, że lepiej skierować sprawę do komisji pojednawczej niż do sądu pracy. Spór będzie zażegnany znacznie szybciej, taniej i w sposób ugodowy.

Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta niektórych dokumentów rozliczeniowych. Czy pracodawcy grożą sankcje?

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

REKLAMA

Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

Praca zdalna – w jaki sposób wpływa na dobrostan pracowników? Zalety są większe niż wady

Ponad 20 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Główne zmiany, jakie wywołała praca zdalna w Polsce związane są z oszczędnością czasu na dojazdach, możliwością dłuższego snu czy też zaoszczędzeniu pieniędzy. Jednocześnie osoby pracujące hybrydowo mają problemy z rozdzieleniem życia prywatnego i zawodowego. Czy taki tryb pracy jest więc słusznym kierunkiem, biorąc pod uwagę wellbeing pracownika? 

Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

Mieszkanie dla pracownika – benefit na miarę nowych czasów

Globalizacja zaostrzyła konkurencję w walce o najlepszych specjalistów na rynku pracy, a zarazem otworzyła przed polskimi pracodawcami nowe możliwości pozyskania pracowników. Firmy coraz częściej prowadzą szeroką rekrutację, obejmującą zarówno krajowy rynek, jak i arenę międzynarodową. Jak wygrać w rywalizacji o największe talenty i zatrzymać je w firmie?

Elastyczne formy zatrudnienia: Analiza wyzwań i korzyści

W dzisiejszym dynamicznym świecie, rynki pracy ulegają stałym przemianom, napędzanym postępem technologicznym, zmianami społecznymi i gospodarczymi. Nowe formy zatrudnienia, takie jak praca zdalna, umowy o dzieło i outsourcing, stają się coraz popularniejsze, dostarczając pracodawcom i pracownikom nowych możliwości i wyzwań. 

Izolacja pracownicza w erze pracy zdalnej

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, pojęcie izolacji pracowniczej staje się coraz bardziej aktualne. Pracownicy zdalni, choć cieszą się korzyściami związanymi z elastycznym miejscem pracy, często doświadczają pewnego stopnia izolacji społecznej.

Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

Ustawa o artystach zawodowych w Sejmie. Będą dopłaty z budżetu do składek na ZUS dla artystów? Nawet 80 proc. należnych składek

Projekt ustawy o artystach zawodowych wpłynął do Sejmu w poniedziałek 27 listopada 2023 r., skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd chce włączyć artystów do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych z jednoczesnym zapewnieniem im mechanizmu wsparcia przy opłacaniu składek.

Pracodawca nie zapisał pracownika do PPK. Mimo to pracownik będzie uczestnikiem PPK

Pracodawca ma obowiązek „zapisać” pracownika do PPK nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku, pracownik staje się uczestnikiem PPK z mocy prawa. 

Do 1 stycznia 2024 r. czas na składanie korekt do ZUS

Jak podaje ZUS: do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Wsparcie niepełnosprawnych - nowa cyfrowa platforma iPFRON+

Rusza Projekt „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia osób niepełnosprawnych wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – system iPFRON+”. Na czym polega system iPFRON+?

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to zgodne z prawem?

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to możliwe? W listopadzie Sąd Najwyższy wydał interesujący wyrok dotyczący pozorności umów radcy prawnego zatrudnionego w ramach telepracy.

Od stycznia 2024 płaca minimalna względem 2019 wzrośnie o niespełna 90% - co na to rynek pracy?

Wielu zastanawia się jak rynek pracy zareaguje na rekordowy wzrost płacy minimalnej w 2024 roku? Od stycznia 2024 r. płaca minimalna znowu wzrośnie, względem 2019 r. o niespełna 90 procent! Efekty tych podwyżek najbardziej odczują pracodawcy zatrudniający m.in. do produkcji, sprzątania, czy ochrony.

Czas do 30 listopada 2024 r. [wniosek 300+]

Tylko do 30 listopada 2024 r. jest czas na złożenie wniosku o świadczenie 300+ w ramach programu "Dobry Start". Jeśli złożysz wniosek do końca listopada prawdopodobnie wsparcie finansowe trafi na konto w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

Od premii inflacyjnej zapłacisz podatek i ZUS

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała decyzję dot. wniosku w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na terenie Niemiec.

2024: dla kogo teraz podwyżka wynagrodzenia. Kto dla większych pieniędzy gotów jest zaryzykować zmianę pracodawcy a kto chce tylko dorobić

Pracownicy nie są skłonni do zmiany pracy, ale chcą więcej zarabiać. O wyższą pensję postara się 61 proc. zatrudnionych, choć strategie są różne. Najwięcej osób poprosi o podwyżkę aktualnego pracodawcę, inni poszukają lepiej płatnej pracy. Najmniej popularna opcja to praca dorywcza. 

Wykluczeni społecznie też mają prawo do godnego życia i godnej pracy

W ludziach uznanych przez społeczeństwo za bezdomnych, którym należy się tylko tyle, żeby przeżyli, drzemią ogromne zasoby; żeby im pomóc, trzeba zrozumieć ich sytuację - powiedział dla PAP Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska, od 2013 r. zajmujący się pomocą osobom w kryzysie bezdomności.

Komu ZUS wypłaci emeryturę lub rentę po śmierci emeryta lub rencisty? Jaki wniosek trzeba złożyć i kiedy?

Nie każdy z nas wie, że, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty emerytury (także renty) ustaje. ZUS informuje, że listonosz, który przynosi emeryturę lub rentę i dowiaduje się, że emeryt lub rencista nie żyje - nie może wypłacać od razu tych pieniędzy rodzinie. W takim przypadku emeryturę lub rentę należy zwrócić do ZUS-u. Ale uprawniony członek rodziny ma prawo w takim razie złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

Osoby niepełnosprawne: Niewykorzystane 10 dni dodatkowego urlopu w 2023 r. Czy przechodzą na 2024 r.?

Czy niewykorzystany w 2023 r. urlop dodatkowy przepada? Czy jednak można go wykorzystać w 2024 r.?

Dane osobowe pracownika. Seksualność i orientacja seksualna – czego może dowiedzieć się pracodawca

Dane osobowe to nie tylko imię, nazwisko i dane adresowe. To wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Danymi osobowymi są wobec tego także informacje o najintymniejszej sferze życia ludzkiego, jaką jest seksualność człowieka, czy jego orientacja seksualna. Tego rodzaju dane osobowe podlegają szczególnej ochronie prawnej, także na gruncie przepisów prawa pracy. Czy zatem pracodawca ma prawo żądać od pracowników podania danych dotyczących ich seksualności czy orientacji seksualnej? A gdyby do tego doszło, jak pracownik powinien zareagować na takie żądanie? Wyjaśniamy.

Zakaz pracy dla kobiet w ciąży w Niemczech (Berufsverbot). Obowiązki pracodawców, prawa kobiet, zasiłek chorobowy

Berufsverbot, czyli zakaz wykonywania zawodu, stanowi istotny aspekt niemieckiego prawa pracy, który przede wszystkim dotyczy kobiet w ciąży. W poniższym artykule omówimy szczegółowo zasady i prawa związane z Berufsverbot, w tym rolę decyzji lekarzy oraz obowiązki pracodawców. Przyjrzymy się również istotnym różnicom między wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym, a także dowiemy się, jakie prawa przysługują ciężarnym pracownicom i jakie korzyści finansowe im przysługują.

Praca zdalna wskutek wystąpienia siły wyższej. Kiedy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej

Praca zdalna może okazać się rozwiązaniem, kiedy w zakładzie pracy dochodzi np. do awarii, której skutki stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i higienę pracy. W takiej sytuacji pracodawca może polecić, by pracownicy wykonywali czasowo pracę zdalną. Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Wyjaśniamy.

Pracownik idzie do wojska – obowiązki pracodawcy

Kiedy pracownik idzie do wojska, przepisy prawne nakładają na pracodawcę obowiązki pozwalające na łączenie służby z pracą na etacie. Kiedy pracodawca wypłaca odprawę? Kiedy udziela urlopu bezpłatnego? Czy może zwolnić pracownika będącego żołnierzem?

Ważny termin dla płatników składek ZUS. Korekta dokumentów rozliczeniowych za 23 lata możliwa tylko do 1 stycznia 2024 r.

Korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. mogą być przekazywane przez płatników składek tylko do 1 stycznia 2024 r. Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego.

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny. Kiedy trzeba wyrejestrować a kiedy ponowie zgłosić [Wyjaśnienia ZUS]

W sytuacji, gdy członek rodziny, którego zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego uzyska swój tytuł do tego ubezpieczenia, to musimy pamiętać, żeby go wyrejestrować i w razie potrzeby zgłosić ponownie.

Kluby Mam i Kluby Rodzinne - 7 mln zł w 2024

W ramach konkursu „Po Pierwsze Rodzina!” na rok 2024 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 7 mln zł na tworzenie sieci Klubów dla Mam i Klubów Rodzinnych. Dofinansowanie trafiło do 11 organizacji pozarządowych.

Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Innowacyjne podejścia w erze cyfrowej

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, pełnym zmian i nowych wyzwań, zarządzanie personelem stało się jednym z kluczowych elementów sukcesu każdej organizacji. W erze cyfrowej, gdzie technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia, również w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi pojawiają się innowacyjne trendy. Sztuczna inteligencja (SI) i narzędzia analizy danych stają się nieodłącznymi elementami skutecznego zarządzania personelem. 

Sztuczna inteligencja w ocenie wydajności pracowników: Nowoczesne narzędzia transformujące zarządzanie kadrami

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie personelem stanowi kluczowy element sukcesu organizacji. Wraz z postępem technologii, sztuczna inteligencja (SI) staje się niezastąpionym narzędziem w procesie oceny wydajności pracowników. To innowacyjne podejście przynosi liczne korzyści, poprawiając zarówno skuteczność, jak i obiektywność tego kluczowego procesu zarządzania.

Czy 26 listopada 2023 to niedziela handlowa?

Czy 26 listopada 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? 

Bezpieczeństwo pracy. W przemyśle co 10. pracownik pracuje w warunkach zagrożenia

Ponad 260 tys. osób pracujących w branży przetwórstwa przemysłowego jest narażonych na niebezpieczne czynniki. To aż 59% wszystkich zatrudnionych w warunkach zagrożenia – podaje GUS. 104 osoby na każdy 1000 pracujących w przetwórstwie są narażone na przynajmniej jeden szkodliwy czynnik w miejscu pracy. Ochronę przed skutkami zdrowotnymi takich zagrożeń jak hałas, czynniki mechaniczne związane z pracą przy maszynach czy nadmierne obciążenie fizyczne powinien zapewnić pracodawca w ramach profilaktycznej opieki medycznej.

Świadczenie pieniężne dla pracodawcy żołnierza

Jeśli pracodawca zatrudnia żołnierzy rezerwy albo terytorialsów pełniących służbę rotacyjnie (WOT), przysługuje mu świadczenie pieniężne za dni pełnienia służby wojskowej przez tych pracowników (art. 309 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny). Jak napisać wniosek o wypłatę świadczenia dla pracodawcy żołnierza?

Zmiany w urlopach dla niezawodowych żołnierzy - projekt z 22 listopada 2023

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w dniu 22 listopada 2023 r. rządowy projekt rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie urlopów żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi z 20 listopada 2023 r. (dalej jako: projekt). Trwają aktualnie uzgodnienia międzyresortowe.

Odprawa dla terytorialsa

Odprawa dla terytorialsa to świadczenie wypłacane przez pracodawcę przed rozpoczęciem służby pracownika w WOT. Ile wynosi? Jaka jest podstawa prawna obowiązku wypłaty odprawy? Czy trzeba pisać wniosek o odprawę?

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce - nawet do 400% miesięcznego wynagrodzenia! Nowe przepisy rozporządzenia weszły w życie w listopadzie 2023 r.

Coraz mniej zatrudnionych i ubezpieczonych niań - dane ZUS

Z danych ZUS wynika, że we wrześniu 2023 r. było jedynie ponad 4 tysiące legalnie zatrudnionych niań. Te nianie z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej, podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu. 

Minimalna stawka godzinowa w 2024. Od 1 stycznia wzrośnie aż o 17,9 proc. To nie jedyna podwyżka w 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi. Obecnie minimalna stawka godzinowa wynosi 23,50 zł brutto. Od 1 stycznia wzrośnie do 27,70 zł. Kolejna podwyżka nastąpi w połowie 2024 r. 

Ustawa o artystach zawodowych coraz bliżej. Artyści mają otrzymać zabezpieczenie socjalne i ubezpieczenie zdrowotne. Rząd przyjął projekt

Zabezpieczenie socjalne i ubezpieczenie zdrowotne dla artystów to cele ustawy, której projekt Rada Ministrów przyjęła we wtorek 21 listopada 2023 r. Rząd chce włączyć artystów do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych z jednoczesnym zapewnieniem im mechanizmu wsparcia przy opłacaniu składek. Projekt ustawy o artystach zawodowych został przedłożony przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Psychologowie z Ukrainy bez prawa wykonywania zawodu w Polsce

Psychologowie z Ukrainy bez prawa wykonywania zawodu w Polsce - Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje. Ministerstwo Zdrowia dostrzega zasadność przedłużenia  okresu funkcjonowania braku nostryfikacji dyplomów, ponieważ  wśród uchodźców wojennych z Ukrainy stale utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną. Psychologom z Ukrainy łatwiej dotrzeć do osób, pochodzącym z ich środowiska, o takiej samej narodowości i języku.

REKLAMA