REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy osób wykonujących zawody medyczne, podnoszących kwalifikacje zawodowe - perspektywa pracodawcy

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Urlop szkoleniowy osób wykonujących zawody medyczne, podnoszących kwalifikacje zawodowe - perspektywa pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego, wymienionego w ustawie o niektórych zawodach medycznych, będzie uprawniona i zobowiązana do ustawicznego rozwoju zawodowego, którego celem jest aktualizacja swojej wiedzy i umiejętności. Jednym z uprawnień wpisującym się w realizację prawa do ustawicznego rozwoju zawodowego jest urlop szkoleniowy, który wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy.
rozwiń >

Kto jest uprawniony do urlopu szkoleniowego?

Uprawniona do urlopu szkoleniowego jest:

REKLAMA

Autopromocja
  • osoba wykonująca zawód medyczny (asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy),
  • podnosząca kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, 
  • wykonująca zawód w ramach stosunku pracy – urlop szkoleniowy jest uprawnieniem pracowniczym, który nie dotyczy wykonywania zawodu medycznego w innej formie prawnej np. na podstawie umowy zlecenia czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. 
Przykład

Przykład: technik farmaceutyczny wykonuje zawód na podstawie umowy zlecenia, a dodatkowo na podstawie umowy o pracę pracuje na pół etatu jako pomoc biurowa w korporacji zajmującej się podatkami – nie przysługuje mu urlop szkoleniowy, ponieważ nie wykonuje zawodu medycznego w ramach stosunku pracy 

Ile wynosi urlop szkoleniowy? 

Ważne

Urlop szkoleniowy wynosi 6 dni roboczych rocznie.

Okres edukacyjny, w ramach którego zbierane są punkty edukacyjne trwa 5 lat, rozpoczynając od 1 stycznia roku następującego po uzyskaniu wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodów Medycznych. W związku z tym uznać należy, że wymiar „roczny” dotyczy roku kalendarzowego. 

Poprzez dni robocze należy rozumieć dni, które dla danego pracownika są przewidziane jako dni pracy w harmonogramie czasu pracy. 

Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym nie przechodzi na kolejny rok, nie podlega sumowaniu, a pracownikowi nie jest należny żaden ekwiwalent pieniężny, czy innego rodzaju rekompensata.

Czy urlop szkoleniowy jest płatny?

Tak, jest płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracodawcy muszą sfinansować to wynagrodzenie samodzielnie – pomimo nowego uprawnienia pracownika, do kolejnych dni wolnych od pracy, ustawodawca nie przewidział żadnej formy jego finansowania na rzecz pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto ustala termin urlopu szkoleniowego?

Termin urlopu jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą. Oznacza to, że pracownik nie decyduje samodzielnie, kiedy korzysta z tego urlopu oraz (mówiąc kolokwialnie) – sam go sobie nie udziela. 

Wymaga to każdorazowo uzgodnienia (zgody) pracodawcy. 

Czy pracownik musi udowodnić, że był na szkoleniu? 

Tak, ma obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jej udział w formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego.

Czy mimo urlopu szkoleniowego, pracodawca może udzielić pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy? 

Tak, ponieważ urlop szkoleniowy nie wyłącza uprawnień pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, wynikających z Kodeksu pracy. 

Pracodawca, poza urlopem szkoleniowym związanym z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, może udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego np. gdy pracownik przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, na zasadach Kodeksu pracy lub zwolnić z całości lub części dnia pracy na czas trwania obowiązkowych zajęć. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co jest skuteczniejsze: 800 plus czy zwolnienie matek z podatku? Konieczne są nowe rozwiązania

Polska mierzy się z jednym z największych kryzysów demograficznych w historii – liczba urodzeń spadła do rekordowo niskiego poziomu, a prognozy wskazują na gwałtowne kurczenie się populacji. Program 800 plus okazał się niewystarczający, by odwrócić ten trend. Co dalej?

Jak HR powinien rozmawiać z IT – czyli jak spowodować, by transformacja cyfrowa nie bolała

O tym, że transformacja cyfrowa w firmie to nie tylko zmiana technologii, ale przede wszystkim zmiana sposobu myślenia, słyszeli już wszyscy. Ale mało kto mówi, jak dokładnie tę zmianę myślenia przeprowadzić, zwłaszcza gdy dotyczy komunikacji pomiędzy działami tak różnymi jak HR i IT.

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy SMS lub e-mail wystarczy? [WZÓR]

Jak napisać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy wystarczy SMS lub e-mail? Czy jednak Kodeks pracy przewiduje szczególną formę rozwiązania umowy w tym trybie? Oto wzór pisma o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron w formacie Word.

Podwyżki dla pracowników administracji rządowej. Będzie wyrównanie od stycznia 2025 r.

Wzrosną wynagrodzenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Podwyżki zostaną dokonane wstecz, od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Jawność i równość wynagrodzeń

Kawa z INFORLEX – cykl bezpłatnych spotkań online! Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 31 marca br. tematem spotkania będzie jawność i równość wynagrodzeń.

Coraz mniej umów o dzieło jest zgłaszanych do ZUS. Wzrosła tylko ilość umów o dzieło z cudzoziemcami

Według ZUS zmniejsza się liczba zawieranych umów o dzieło. W 2024 r. została przekazana najmniejsza liczba formularzy oraz umów zgłoszonych do ZUS od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Zanotowano jednak wzrost umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami.

Wielka zmiana w systemie orzecznictwa. Ta grupa osób dostanie na stałe orzeczenie o niepełnosprawności. Obowiązują już nowe zalecenia dla komisji orzeczniczych

Koniec z upokarzaniem osób, które mają wrodzone choroby, które nigdy nie wyzdrowieją i nigdy się ich nie wyzbędą. Nie będą musiały już udowadniać, że wciąż są chore. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla zespołów orzeczniczych, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności na stałe a tym samym szeregu świadczeń.

Komunikat ZUS: Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Osoby dzwoniące podszywają się pod pracowników ZUS i próbują wyłudzić informacje od klientów. W razie wątpliwości należy skontaktować się z ZUS.

REKLAMA

Każdy nauczyciel musi zadbać o to, żeby wypłacono mu pieniądze za godziny nadliczbowe. W razie sporu ze szkołą są duże szanse na wygraną w sądzie

Praca wykonywana ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych. Nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za nadgodziny, ale sami muszą zadbać o wypłatę. W razie sporu ze szkołą mają duże szanse na wygraną w sądzie.

4666 brutto - ile to netto przy umowie o pracę do 26 roku życia?

4666 brutto - ile to netto przy umowie o pracę do 26 roku życia? Młody pracownik dzięki uldze podatkowej otrzymuje wyższą wypłatę niż pracownicy po 26 roku życia. Jakie składki odprowadza się z wynagrodzenia brutto? Kalkulator wynagrodzeń na 2025 r. wylicza wysokość poszczególnych obciążeń publicznoprawnych.

REKLAMA