REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy osób wykonujących zawody medyczne, podnoszących kwalifikacje zawodowe - perspektywa pracodawcy

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Urlop szkoleniowy osób wykonujących zawody medyczne, podnoszących kwalifikacje zawodowe - perspektywa pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego, wymienionego w ustawie o niektórych zawodach medycznych, będzie uprawniona i zobowiązana do ustawicznego rozwoju zawodowego, którego celem jest aktualizacja swojej wiedzy i umiejętności. Jednym z uprawnień wpisującym się w realizację prawa do ustawicznego rozwoju zawodowego jest urlop szkoleniowy, który wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy.
rozwiń >

Kto jest uprawniony do urlopu szkoleniowego?

Uprawniona do urlopu szkoleniowego jest:

Autopromocja
  • osoba wykonująca zawód medyczny (asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy),
  • podnosząca kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, 
  • wykonująca zawód w ramach stosunku pracy – urlop szkoleniowy jest uprawnieniem pracowniczym, który nie dotyczy wykonywania zawodu medycznego w innej formie prawnej np. na podstawie umowy zlecenia czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. 
Przykład

Przykład: technik farmaceutyczny wykonuje zawód na podstawie umowy zlecenia, a dodatkowo na podstawie umowy o pracę pracuje na pół etatu jako pomoc biurowa w korporacji zajmującej się podatkami – nie przysługuje mu urlop szkoleniowy, ponieważ nie wykonuje zawodu medycznego w ramach stosunku pracy 

Ile wynosi urlop szkoleniowy? 

Ważne

Urlop szkoleniowy wynosi 6 dni roboczych rocznie.

Okres edukacyjny, w ramach którego zbierane są punkty edukacyjne trwa 5 lat, rozpoczynając od 1 stycznia roku następującego po uzyskaniu wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodów Medycznych. W związku z tym uznać należy, że wymiar „roczny” dotyczy roku kalendarzowego. 

Poprzez dni robocze należy rozumieć dni, które dla danego pracownika są przewidziane jako dni pracy w harmonogramie czasu pracy. 

Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym nie przechodzi na kolejny rok, nie podlega sumowaniu, a pracownikowi nie jest należny żaden ekwiwalent pieniężny, czy innego rodzaju rekompensata.

Czy urlop szkoleniowy jest płatny?

Tak, jest płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracodawcy muszą sfinansować to wynagrodzenie samodzielnie – pomimo nowego uprawnienia pracownika, do kolejnych dni wolnych od pracy, ustawodawca nie przewidział żadnej formy jego finansowania na rzecz pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto ustala termin urlopu szkoleniowego?

Termin urlopu jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą. Oznacza to, że pracownik nie decyduje samodzielnie, kiedy korzysta z tego urlopu oraz (mówiąc kolokwialnie) – sam go sobie nie udziela. 

Wymaga to każdorazowo uzgodnienia (zgody) pracodawcy. 

Czy pracownik musi udowodnić, że był na szkoleniu? 

Tak, ma obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jej udział w formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego.

Czy mimo urlopu szkoleniowego, pracodawca może udzielić pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy? 

Tak, ponieważ urlop szkoleniowy nie wyłącza uprawnień pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, wynikających z Kodeksu pracy. 

Pracodawca, poza urlopem szkoleniowym związanym z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, może udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego np. gdy pracownik przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, na zasadach Kodeksu pracy lub zwolnić z całości lub części dnia pracy na czas trwania obowiązkowych zajęć. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA