REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy osób wykonujących zawody medyczne, podnoszących kwalifikacje zawodowe - perspektywa pracodawcy

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Urlop szkoleniowy osób wykonujących zawody medyczne, podnoszących kwalifikacje zawodowe - perspektywa pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego, wymienionego w ustawie o niektórych zawodach medycznych, będzie uprawniona i zobowiązana do ustawicznego rozwoju zawodowego, którego celem jest aktualizacja swojej wiedzy i umiejętności. Jednym z uprawnień wpisującym się w realizację prawa do ustawicznego rozwoju zawodowego jest urlop szkoleniowy, który wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy.
rozwiń >

Kto jest uprawniony do urlopu szkoleniowego?

Uprawniona do urlopu szkoleniowego jest:

REKLAMA

Autopromocja
  • osoba wykonująca zawód medyczny (asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy),
  • podnosząca kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, 
  • wykonująca zawód w ramach stosunku pracy – urlop szkoleniowy jest uprawnieniem pracowniczym, który nie dotyczy wykonywania zawodu medycznego w innej formie prawnej np. na podstawie umowy zlecenia czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. 
Przykład

Przykład: technik farmaceutyczny wykonuje zawód na podstawie umowy zlecenia, a dodatkowo na podstawie umowy o pracę pracuje na pół etatu jako pomoc biurowa w korporacji zajmującej się podatkami – nie przysługuje mu urlop szkoleniowy, ponieważ nie wykonuje zawodu medycznego w ramach stosunku pracy 

Ile wynosi urlop szkoleniowy? 

Ważne

Urlop szkoleniowy wynosi 6 dni roboczych rocznie.

Okres edukacyjny, w ramach którego zbierane są punkty edukacyjne trwa 5 lat, rozpoczynając od 1 stycznia roku następującego po uzyskaniu wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodów Medycznych. W związku z tym uznać należy, że wymiar „roczny” dotyczy roku kalendarzowego. 

Poprzez dni robocze należy rozumieć dni, które dla danego pracownika są przewidziane jako dni pracy w harmonogramie czasu pracy. 

Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym nie przechodzi na kolejny rok, nie podlega sumowaniu, a pracownikowi nie jest należny żaden ekwiwalent pieniężny, czy innego rodzaju rekompensata.

Czy urlop szkoleniowy jest płatny?

Tak, jest płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracodawcy muszą sfinansować to wynagrodzenie samodzielnie – pomimo nowego uprawnienia pracownika, do kolejnych dni wolnych od pracy, ustawodawca nie przewidział żadnej formy jego finansowania na rzecz pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto ustala termin urlopu szkoleniowego?

Termin urlopu jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą. Oznacza to, że pracownik nie decyduje samodzielnie, kiedy korzysta z tego urlopu oraz (mówiąc kolokwialnie) – sam go sobie nie udziela. 

Wymaga to każdorazowo uzgodnienia (zgody) pracodawcy. 

Czy pracownik musi udowodnić, że był na szkoleniu? 

Tak, ma obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jej udział w formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego.

Czy mimo urlopu szkoleniowego, pracodawca może udzielić pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy? 

Tak, ponieważ urlop szkoleniowy nie wyłącza uprawnień pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, wynikających z Kodeksu pracy. 

Pracodawca, poza urlopem szkoleniowym związanym z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, może udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego np. gdy pracownik przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, na zasadach Kodeksu pracy lub zwolnić z całości lub części dnia pracy na czas trwania obowiązkowych zajęć. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA