REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niewidzialna praca kobiet
Różnica płacowa w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ogromny wpływ na obecność kobiet na rynku pracy ma między innymi fakt, że 80% opieki (m.in. na nad niepełnosprawnymi członkami rodziny, nad dziećmi) w UE jest świadczona przez opiekunów nieformalnych, z których 75% stanowią kobiety. Jeśli chodzi o pracę nieformalną, kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę i prace domowe, podczas gdy mężczyźni spędzają tylko dziewięć godzin. Niewątpliwie ma to wpływ na ciągle pogłębiającą się lukę w zatrudnieniu pomiędzy kobietami i mężczyznami, w tym lukę płacową a wręcz ubóstwo socjalne kobiet w wieku emerytalnym. 

Dyskryminacja w zatrudnieniu kobiet 

Pomimo ciągłego wzrostu zatrudnienia kobiet w poszczególnych sektorach wciąż utrzymują się różnice w zakresie warunków pracy i płacy pomiędzy kobietami a mężczyznami. Szczególnie kobiety, które "wracają" na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem mają trudności w aktywizacji w aktualnych realiach. Co więcej, zwykle kobiety zatrudnione na tym samym stanowisku co mężczyźni - nie mogą liczyć na takie samo wynagrodzenie, pomimo iż jest to jawna dyskryminacja

REKLAMA

Autopromocja

Kobiety więcej pracują w domu i dlatego mniej pracują zawodowo - czy rzeczywiście tak jest?

Zgodnie z danymi dostępnymi w ramach monitorowania postępów UE Strategia na rzecz równouprawnienia płci , różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn wynosi 11 punktów procentowych. Ogromny wpływ na obecność kobiet na rynku pracy ma między innymi fakt, że 80 % opieki w UE jest świadczona przez opiekunów nieformalnych, z których 75 % stanowią kobiety. Jeśli chodzi o pracę nieformalną, kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę i prace domowe, podczas gdy mężczyźni spędzają tylko dziewięć godzin. Na rynku pracy kobiety zajmują zaledwie 7,5 proc. stanowisk w zarządach i 7,7 proc. dyrektorów generalnych w największych spółkach giełdowych w UE. Co więcej, tylko 32,2% posłów do parlamentów narodowych w UE to kobiety. Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych  określono cel zmniejszenia o połowę różnic w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn jako jeden z niezbędnych sposobów osiągnięcia celu, jakim jest ogólny wskaźnik zatrudnienia na poziomie 78 % do 2030 r.

Globalne zmiany w zatrudnieniu kobiet

Chociaż kobiety nadal mają niższe wskaźniki zatrudnienia niż mężczyźni i są zwykle zatrudnione na nisko płatnych stanowiskach, to jest światełko w tunelu. Nowe badanie obejmujące 17 rozwiniętych i rozwijających się gospodarek UE i spoza UE, na które łącznie przypada ponad jedna trzecia światowej siły roboczej, wskazuje na wzrost zatrudnienia kobiet, zarówno pod względem liczby miejsc pracy, jak i jakości stanowisk w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych (wzrost zatrudnienia jest bardziej intensywny w zawodach wysokopłatnych) jest najczęściej obserwowanym wzorcem zmian zawodowych w skali globalnej. Okazuje się, że tworzenie miejsc pracy w usługach publicznych, a wcale nie w prywatnych, zasadniczo przyczynia się do podnoszenia poziomu zatrudnienia. Być może kobiety szukają stabilnego, bezpiecznego zatrudnienia, z gwarancją bezproblemowego korzystania z uprawnień pracowniczych. Zgodnie z Badaniem aktywności ekonomicznej ludności w UE  oraz strukturą badania zarobków, w latach 1997–2019 siła robocza w ośmiu państwach UE objętych próbą zwiększyła się o ponad 21 mln osób. Wśród nich ponad 14 mln stanowiły kobiety, co stanowiło 68 proc. wszystkich nowo utworzonych miejsc pracy. W tym samym okresie prawie 22 proc. nowych miejsc pracy dla mężczyzn dotyczyło wysoko płatnych stanowisk (prawie 1,5 mln z 6,8 mln dodatkowych pracowników płci męskiej). Z kolei w przypadku kobiet odsetek ten wzrósł do 31 proc. (4,5 mln z 14,7 mln dodatkowych pracownic). Wyniki te zostały opublikowane w raporcie Globalne zmiany w strukturze zatrudnienia, wydane przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Międzynarodową Organizację Pracy (MOP)  i Eurofound . Opierając się na danych z 17 różnych krajów – w tym ośmiu krajów UE, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Argentyny, Rosji, Indii i Korei Południowej – przedstawia globalną perspektywę zmian zatrudnienia w zależności od płci i sektora gospodarki, a także ogólnych trendów w dynamice rynku pracy w XXI wieku. Kraje UE objęte sprawozdaniem to Niemcy, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Czechy, Rumunia, Szwecja i Francja.

Feminizacja zatrudnienia

Jak podaje MOP i UE: w skali globalnej w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku nastąpił proces feminizacji zatrudnienia. Znaczna część kobiet nadal przechodziła od nieformalnego i biernego zawodu (np. nieodpłatnej pracy w domu) do formalnego i płatnego zatrudnienia. Jednocześnie wzrasta liczba kobiet zaangażowanych w edukację, ale co ciekawe w niektórych krajach wskaźniki uczestnictwa w szkolnictwie wyższym są wyższe niż w przypadku mężczyzn. Paradoksalnie z badania wynika: "że w Europie i wielu innych krajach w skali globalnej nastąpił stosunkowo większy wzrost zatrudnienia kobiet niż mężczyzn. Ponadto kobiety doświadczyły większego awansu zawodowego niż mężczyźni, przy czym wzrost zatrudnienia kobiet był bardziej intensywny na lepiej płatnych stanowiskach, a nie na stanowiskach średnio i nisko płatnych. W niektórych przypadkach mężczyźni zaobserwowali wzrost w zawodach o średnim wynagrodzeniu, a nie na najwyższych stanowiskach w okresach wzrostu gospodarczego, a także spadek liczby średnio płatnych miejsc pracy w czasie recesji lub wzrost w obu skrajnych poziomach rozkładu płac, podczas gdy kobiety miały tendencję do bardziej konsekwentnego awansu w całym cyklu. W związku z tym w wielu krajach w ostatnich dziesięcioleciach kobiety odniosły podwójne korzyści z dynamiki zatrudnienia: w ujęciu ilościowym większość miejsc pracy przypadła na kobiety, podczas gdy pod względem jakościowym wzrost zatrudnienia kobiet był bardziej skłonny do wykonywania wysoko płatnych miejsc pracy. Było to jednak możliwe tylko dlatego, że kobiety startowały z gorszej sytuacji na początku analizowanego okresu, ze znacznie niższymi wskaźnikami zatrudnienia i nadreprezentacją na nisko płatnych stanowiskach. Pomimo wszystkich poczynionych postępów luki te zostały zmniejszone, ale nadal się utrzymują.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA