REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niewidzialna praca kobiet
Różnica płacowa w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ogromny wpływ na obecność kobiet na rynku pracy ma między innymi fakt, że 80% opieki (m.in. na nad niepełnosprawnymi członkami rodziny, nad dziećmi) w UE jest świadczona przez opiekunów nieformalnych, z których 75% stanowią kobiety. Jeśli chodzi o pracę nieformalną, kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę i prace domowe, podczas gdy mężczyźni spędzają tylko dziewięć godzin. Niewątpliwie ma to wpływ na ciągle pogłębiającą się lukę w zatrudnieniu pomiędzy kobietami i mężczyznami, w tym lukę płacową a wręcz ubóstwo socjalne kobiet w wieku emerytalnym. 

Dyskryminacja w zatrudnieniu kobiet 

Pomimo ciągłego wzrostu zatrudnienia kobiet w poszczególnych sektorach wciąż utrzymują się różnice w zakresie warunków pracy i płacy pomiędzy kobietami a mężczyznami. Szczególnie kobiety, które "wracają" na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem mają trudności w aktywizacji w aktualnych realiach. Co więcej, zwykle kobiety zatrudnione na tym samym stanowisku co mężczyźni - nie mogą liczyć na takie samo wynagrodzenie, pomimo iż jest to jawna dyskryminacja

Autopromocja

Kobiety więcej pracują w domu i dlatego mniej pracują zawodowo - czy rzeczywiście tak jest?

Zgodnie z danymi dostępnymi w ramach monitorowania postępów UE Strategia na rzecz równouprawnienia płci , różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn wynosi 11 punktów procentowych. Ogromny wpływ na obecność kobiet na rynku pracy ma między innymi fakt, że 80 % opieki w UE jest świadczona przez opiekunów nieformalnych, z których 75 % stanowią kobiety. Jeśli chodzi o pracę nieformalną, kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę i prace domowe, podczas gdy mężczyźni spędzają tylko dziewięć godzin. Na rynku pracy kobiety zajmują zaledwie 7,5 proc. stanowisk w zarządach i 7,7 proc. dyrektorów generalnych w największych spółkach giełdowych w UE. Co więcej, tylko 32,2% posłów do parlamentów narodowych w UE to kobiety. Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych  określono cel zmniejszenia o połowę różnic w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn jako jeden z niezbędnych sposobów osiągnięcia celu, jakim jest ogólny wskaźnik zatrudnienia na poziomie 78 % do 2030 r.

Globalne zmiany w zatrudnieniu kobiet

Chociaż kobiety nadal mają niższe wskaźniki zatrudnienia niż mężczyźni i są zwykle zatrudnione na nisko płatnych stanowiskach, to jest światełko w tunelu. Nowe badanie obejmujące 17 rozwiniętych i rozwijających się gospodarek UE i spoza UE, na które łącznie przypada ponad jedna trzecia światowej siły roboczej, wskazuje na wzrost zatrudnienia kobiet, zarówno pod względem liczby miejsc pracy, jak i jakości stanowisk w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych (wzrost zatrudnienia jest bardziej intensywny w zawodach wysokopłatnych) jest najczęściej obserwowanym wzorcem zmian zawodowych w skali globalnej. Okazuje się, że tworzenie miejsc pracy w usługach publicznych, a wcale nie w prywatnych, zasadniczo przyczynia się do podnoszenia poziomu zatrudnienia. Być może kobiety szukają stabilnego, bezpiecznego zatrudnienia, z gwarancją bezproblemowego korzystania z uprawnień pracowniczych. Zgodnie z Badaniem aktywności ekonomicznej ludności w UE  oraz strukturą badania zarobków, w latach 1997–2019 siła robocza w ośmiu państwach UE objętych próbą zwiększyła się o ponad 21 mln osób. Wśród nich ponad 14 mln stanowiły kobiety, co stanowiło 68 proc. wszystkich nowo utworzonych miejsc pracy. W tym samym okresie prawie 22 proc. nowych miejsc pracy dla mężczyzn dotyczyło wysoko płatnych stanowisk (prawie 1,5 mln z 6,8 mln dodatkowych pracowników płci męskiej). Z kolei w przypadku kobiet odsetek ten wzrósł do 31 proc. (4,5 mln z 14,7 mln dodatkowych pracownic). Wyniki te zostały opublikowane w raporcie Globalne zmiany w strukturze zatrudnienia, wydane przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Międzynarodową Organizację Pracy (MOP)  i Eurofound . Opierając się na danych z 17 różnych krajów – w tym ośmiu krajów UE, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Argentyny, Rosji, Indii i Korei Południowej – przedstawia globalną perspektywę zmian zatrudnienia w zależności od płci i sektora gospodarki, a także ogólnych trendów w dynamice rynku pracy w XXI wieku. Kraje UE objęte sprawozdaniem to Niemcy, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Czechy, Rumunia, Szwecja i Francja.

Feminizacja zatrudnienia

Jak podaje MOP i UE: w skali globalnej w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku nastąpił proces feminizacji zatrudnienia. Znaczna część kobiet nadal przechodziła od nieformalnego i biernego zawodu (np. nieodpłatnej pracy w domu) do formalnego i płatnego zatrudnienia. Jednocześnie wzrasta liczba kobiet zaangażowanych w edukację, ale co ciekawe w niektórych krajach wskaźniki uczestnictwa w szkolnictwie wyższym są wyższe niż w przypadku mężczyzn. Paradoksalnie z badania wynika: "że w Europie i wielu innych krajach w skali globalnej nastąpił stosunkowo większy wzrost zatrudnienia kobiet niż mężczyzn. Ponadto kobiety doświadczyły większego awansu zawodowego niż mężczyźni, przy czym wzrost zatrudnienia kobiet był bardziej intensywny na lepiej płatnych stanowiskach, a nie na stanowiskach średnio i nisko płatnych. W niektórych przypadkach mężczyźni zaobserwowali wzrost w zawodach o średnim wynagrodzeniu, a nie na najwyższych stanowiskach w okresach wzrostu gospodarczego, a także spadek liczby średnio płatnych miejsc pracy w czasie recesji lub wzrost w obu skrajnych poziomach rozkładu płac, podczas gdy kobiety miały tendencję do bardziej konsekwentnego awansu w całym cyklu. W związku z tym w wielu krajach w ostatnich dziesięcioleciach kobiety odniosły podwójne korzyści z dynamiki zatrudnienia: w ujęciu ilościowym większość miejsc pracy przypadła na kobiety, podczas gdy pod względem jakościowym wzrost zatrudnienia kobiet był bardziej skłonny do wykonywania wysoko płatnych miejsc pracy. Było to jednak możliwe tylko dlatego, że kobiety startowały z gorszej sytuacji na początku analizowanego okresu, ze znacznie niższymi wskaźnikami zatrudnienia i nadreprezentacją na nisko płatnych stanowiskach. Pomimo wszystkich poczynionych postępów luki te zostały zmniejszone, ale nadal się utrzymują.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA