REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

Rozliczanie freelancera
Jak rozliczyć freelancera? Oto praktyczne przykłady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

Rozliczanie freelancera – jakie trudności?

Trwające coroczne terminy składania deklaracji podatkowych wymagają od firm współpracujących z freelancerami zwrócenia szczególnej uwagi na prawidłowe dokumentowanie i rozliczanie transakcji outsourcingowych. Jest to istotne dla zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi i uniknięcia kosztownych błędów, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla freelancerów. Warto jednak pamiętać, że rozliczenia mogą się różnić w zależności od formy współpracy z niezależnym specjalistą.

Autopromocja

Współpraca z freelancerem niesie ze sobą dużo zalet, dlatego coraz chętniej decydują się na nią przedsiębiorcy, którym brakuje rąk do pracy, a nie chcą kłopotać się przeprowadzaniem wewnętrznych rekrutacji. Warto jednak wiedzieć, że niezależny specjalista nie musi posiadać własnej działalności gospodarczej, a obowiązujące prawo nie mówi jednoznacznie, kiedy powinien ją założyć. Freelancerzy mogą nawiązywać współpracę z przedsiębiorcami poprzez umowę o dzieło i umowę zlecenie. Inną możliwością, z której chętnie korzystają, są dedykowane niezależnym specjalistom platformy. 

Największą trudnością, przed jaką mogą stanąć przedsiębiorcy, jest rozliczenie roczne, które zależnie od rodzaju współpracy z niezależnymi specjalistami może znacząco się różnić. Dostosowanie się do tych zmiennych wymaga nie tylko zrozumienia specyfiki każdej formy współpracy, ale również wykorzystania narzędzi np. dedykowanych platform, które te procesy ułatwiają, zapewniając jednocześnie zgodność z przepisami prawnymi – Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme.

Rozliczenie freelancera - umowa zlecenie i umowa o dzieło

Współpraca z freelancerami często opiera się na umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Umowa zlecenie jest stosowana, gdy zakres prac jest bardziej ogólny i nie koncentruje się na stworzeniu konkretnego dzieła. Z kolei umowa o dzieło skupia się na finalnym produkcie pracy freelancera. 

Współpraca z freelancerami w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło niesie za sobą określone obowiązki dla pracodawcy, zwłaszcza w kontekście rozliczeń rocznych z urzędem skarbowym. Przede wszystkim, pracodawca jest zobowiązany do dokonania corocznego rozliczenia podatkowego, które obejmuje m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Dokumentowanie wydatków – wszystkie płatności dokonane na rzecz freelancera powinny być właściwie udokumentowane. Pracodawca musi zachować kopie umów oraz dowody wpłat.
  2. Rozliczenie PIT – pracodawca jest odpowiedzialny za prawidłowe obliczenie i odprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W przypadku umowy o dzieło, jeśli freelancer nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT, pracodawca musi rozliczyć PIT-11. Natomiast przy umowie zlecenia, konieczne może być sporządzenie PIT-4R.
  3. Informacja o dochodach – do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, pracodawca ma obowiązek przekazania do urzędu skarbowego informacji o dochodach wypłaconych freelancerowi (formularz PIT-11 lub PIT-4R) oraz dostarczenie kopii tego dokumentu zleceniobiorcy.
  4. ZUS – w przypadku niektórych umów zlecenia, pracodawca ma obowiązek opłacenia składek ZUS, jeśli freelancer nie jest ubezpieczony w inny sposób. Dotyczy to sytuacji, gdy umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych.
  5. Roczne zeznanie podatkowe – pracodawca powinien uwzględnić w swoim rocznym zeznaniu podatkowym wydatki poniesione na wynagrodzenia freelancerów jako koszty uzyskania przychodu.

Rozliczenie freelancera z zagranicy - podatki

Zatrudnienie podwykonawcy z innego kraju wymaga od zleceniodawcy rozważenia różnych kwestii. Kluczowym aspektem jest rezydencja podatkowa freelancera, czyli informacja, gdzie na stałe mieszka, pracuje oraz płaci podatki. Rezydencja podatkowa wpływa na sposób rozliczenia dzieła, ponieważ to od niej zależą stawki podatkowe.

W USA opodatkowanie dochodów freelancerów zmienia się w zależności od ich zarobków oraz statusu podatkowego, z progresywnym systemem od 10 proc. do 37 proc. W Kanadzie, oprócz dochodu, na opłaty wpływa również prowincja, a stawki wynoszą 15 – 33 proc., podczas gdy w Wielkiej Brytanii podatek zależy od dochodu i lokalizacji, co sprawia, że np. w Szkocji mogą obowiązywać inne wartości niż w Anglii, Walii czy Irlandii Północnej – komentuje Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme.

Na mocy obowiązujących przepisów i porozumień międzynarodowych zapobiegających podwójnemu opodatkowaniu, freelancer płaci podatek dochodowy tylko w jednym państwie – w Polsce lub w kraju zamieszkania.

Ważne

Jeśli podwykonawca dostarczy przedsiębiorcy certyfikat rezydencji podatkowej, ma on mniej zadań — zleceniodawca wypłaca wynagrodzenie brutto freelancerowi na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, bez konieczności uiszczania podatku w Polsce.

Dodatkowo do lutego następnego roku kalendarzowego musi wystawić on dokument IFT1-R, będący odpowiednikiem formularza PIT-11. Z kolei podwykonawca ma obowiązek samodzielnie uregulować należności wobec swojego urzędu skarbowego według obowiązującej go stawki.

Gdy freelancer nie dostarczy certyfikatu rezydencji ani nie przebywa w Polsce, zleceniodawca jest zobowiązany do pobrania od niego ryczałtowego podatku dochodowego w wysokości 20 proc. bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Ponadto, na zakończenie roku musi przesłać do urzędu skarbowego formularz PIT 8AR oraz wystawić wykonawcy wyżej wspomniany dokument IFT1-R.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA