REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strajk rolników w Krakowie 20 marca 2024. Które ulice będą zablokowane? KE przedstawiła zmiany w Zielonym Ładzie!

Strajk rolników w Krakowie 20 marca 2024. Które ulice będą zablokowane? KE przedstawiła zmiany w Zielonym Ładzie!
Rolnicy w Krakowie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strajk rolników został zaplanowany w Krakowie na dzień 20 marca 2024 r. Które ulice będą zablokowane? Szczegółowe informacje o sytuacji na drogach Krakowa i Małopolski na bieżąco będzie zamieszczała Małopolska Policja. Już teraz jednak wiadomo, że wjazd do Krakowa od Warszawy będzie zablokowany, podobne jak centrum i Rondo Mogilskie.

Strajk rolników w Krakowie - 20 marca 2024 r.

Zgodnie z informacjami, które podaje Małopolska Policja, do Krakowa może przyjechać nawet ponad dwa tysiące pojazdów uczestniczących w proteście. Utrudnień w ruchu można się spodziewać już od godzin porannych w różnych częściach miasta. Będą występować przede wszystkim na głównych ulicach wjazdowych do Krakowa.

Autopromocja
Ważne
GDZIE BĘDĄ UTRUDNIENIA W KRAKOWIE?

Z policyjnych ustaleń wynika, że:

 • od strony północnej – protestujący wjadą do Krakowa al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego udadzą się do ronda Mogilskiego, które to ma być miejscem zbiórki uczestników protestu

 • od strony wschodniej – utrudnienia wystąpią m.in. na ul. Igołomskiej, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilskiej

 • od strony południowej – pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami: Herberta, Turowicza, Tischnera; na drodze nr 776 do protestujących dołączy grupa nadjeżdżająca od ul. Wielickiej; następnie pojazdy udadzą się II obwodnicą w kierunku mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, ronda Grzegórzeckiego i ronda Mogilskiego.

W związku z zapowiadaną bardzo dużą liczbą pojazdów uczestniczących w proteście, można spodziewać się, że utrudnienia w ruchu drogowym mogą wystąpić również w innych częściach miasta oraz na ulicach dojazdowych do dużych skrzyżowań. Szczegółowe informacje o sytuacji na drogach Krakowa i Małopolski na bieżąco zamieszczała Małopolska Policja.

Zmiany w Zielonym Ładzie - Komisja Europejska "ugina się" pod naporem rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że w dniu 15 marca 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt zmian w dwóch rozporządzeń UE, które są oczywiście powiązane z Zielonym Ładem. Jak wskazuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski: 

Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu. (…) Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom oraz w dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów.

Jakie zmiany w Zielony Ładzie?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że Komisja Europejska proponuje między innymi takie zmiany w Zielonym Ładzie:

 • zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych. Jest to tzw. norma Gaec 8 (Good Agricultural Environmental Conditions). Nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, o ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.

 • wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem - tzw. norma Gaec 7, (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin).W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni: od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%; powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95%.

 • uproszczenia dotyczące okrywy glebowej. Państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Jest to propozycja oczekiwana przez rolników.

 • zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością;

 • Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości).

Ważne
4 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników

W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Odbędzie się ogromna, międzynarodowa demonstracja rolników. Nie zabraknie tam także Polaków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA