Strajk rolników w Krakowie 20 marca 2024. Które ulice będą zablokowane? KE przedstawiła zmiany w Zielonym Ładzie!
REKLAMA
REKLAMA
- Strajk rolników w Krakowie - 20 marca 2024 r.
- Zmiany w Zielonym Ładzie - Komisja Europejska "ugina się" pod naporem rolników
- Jakie zmiany w Zielony Ładzie?
Strajk rolników w Krakowie - 20 marca 2024 r.
Zgodnie z informacjami, które podaje Małopolska Policja, do Krakowa może przyjechać nawet ponad dwa tysiące pojazdów uczestniczących w proteście. Utrudnień w ruchu można się spodziewać już od godzin porannych w różnych częściach miasta. Będą występować przede wszystkim na głównych ulicach wjazdowych do Krakowa.
REKLAMA
Z policyjnych ustaleń wynika, że:
od strony północnej – protestujący wjadą do Krakowa al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego udadzą się do ronda Mogilskiego, które to ma być miejscem zbiórki uczestników protestu
od strony wschodniej – utrudnienia wystąpią m.in. na ul. Igołomskiej, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilskiej
od strony południowej – pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami: Herberta, Turowicza, Tischnera; na drodze nr 776 do protestujących dołączy grupa nadjeżdżająca od ul. Wielickiej; następnie pojazdy udadzą się II obwodnicą w kierunku mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, ronda Grzegórzeckiego i ronda Mogilskiego.
W związku z zapowiadaną bardzo dużą liczbą pojazdów uczestniczących w proteście, można spodziewać się, że utrudnienia w ruchu drogowym mogą wystąpić również w innych częściach miasta oraz na ulicach dojazdowych do dużych skrzyżowań. Szczegółowe informacje o sytuacji na drogach Krakowa i Małopolski na bieżąco zamieszczała Małopolska Policja.
Zmiany w Zielonym Ładzie - Komisja Europejska "ugina się" pod naporem rolników
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że w dniu 15 marca 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt zmian w dwóch rozporządzeń UE, które są oczywiście powiązane z Zielonym Ładem. Jak wskazuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski:
Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu. (…) Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom oraz w dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów.
Jakie zmiany w Zielony Ładzie?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że Komisja Europejska proponuje między innymi takie zmiany w Zielonym Ładzie:
zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych. Jest to tzw. norma Gaec 8 (Good Agricultural Environmental Conditions). Nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, o ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.
wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem - tzw. norma Gaec 7, (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin).W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni: od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%; powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95%.
uproszczenia dotyczące okrywy glebowej. Państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Jest to propozycja oczekiwana przez rolników.
zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością;
Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości).
W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Odbędzie się ogromna, międzynarodowa demonstracja rolników. Nie zabraknie tam także Polaków.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat