REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

czas pracy nieobecność zegarek zegar usprawiedliwienie
Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

Nieobecność w pracy jest sytuacją wyjątkową

Pracownik w godzinach pracy powinien przebywać w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Nieobecność w pracy jest więc sytuacją wyjątkową i jako taka powinna być usprawiedliwiona przez pracownika. 

Autopromocja

Nieobecność, aby była usprawiedliwiona, musi być należycie udokumentowana. Niekiedy wystarczy oświadczenie pracownika albo informacja telefoniczna. Warto jest jednak zadbać o pozostawienie w aktach potwierdzenia na piśmie.

Przyczyny usprawiedliwiające nieobecność

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są:

 • zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie,
 • inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Nie tylko więc przypadki przez wszystkich uznawane za losowe mogą być wskazane jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy, ale także inne okoliczności, które pracodawca akceptuje jako okoliczności usprawiedliwiające nieobecność pracownika.

Przykład

Pracownik dojeżdża do pracy własnym samochodem. Podczas jazdy do pracy doszło do awarii samochodu, która uniemożliwiła dalszą jazdę. Pojazd zepsuł się na autostradzie i pracownik musiał skorzystać z assistance oferowanego przez ubezpieczyciela. Odholowanie samochodu zajęło dwie godziny, a dojazd do pracy kolejne dwie. Pracownik niezwłocznie po awarii poinformował pracodawcę, a ten uznał, że zaistniałe okoliczności usprawiedliwiają nieobecność pracownika w pracy.

Zawiadomienie pracodawcy o przyczynie nieobecności

Jeżeli przyczyna nieobecności w pracy jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie tej nieobecności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pracownik otrzymał imienne wezwanie do stawienia się na rozprawie sądowej w charakterze świadka. Niezwłocznie po odebraniu wezwania poinformował pracodawcę o nieobecności w pracy i podał datę. Postępowanie pracownika było prawidłowe, pracodawca usprawiedliwił nieobecność.

W przypadku zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia pracodawcy o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Pracownik powinien tego dokonać nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy (np. regulamin pracy) nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje:

 • osobiście lub przez inną osobę,
 • telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności,
 • drogą pocztową.

Niedotrzymanie 2-dniowego terminu na zawiadomienie o przyczynie nieobecności może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika tego obowiązku. W szczególności może to być jego obłożna choroba połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo inne zdarzenie losowe. Po ich ustaniu pracownik zawiadamia pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy.

Dowody usprawiedliwiające nieobecność

Przepisy prawa pracy wskazują dokumenty, wydawane na potwierdzenie danego zdarzenia, które uznawane są zawsze za wystarczające dowody potwierdzające okoliczności uniemożliwiające stawienie się pracownika do pracy.

Dowody usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy można podzielić na dwie grupy: urzędowe i własne.

Dowodami urzędowymi są:

 • zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
 • decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych – w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami;
 • imienne wezwanie pracownika, wystosowane przez:

- organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony,

- organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, 

- sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia 

– do osobistego stawienia się w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami. Wezwanie powinno zawierać adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie.

Przykład

Pracownik znalazł w skrzynce pocztowej informację administracji spółdzielni mieszkaniowej o naprawie instalacji wodno-kanalizacyjnej z wyznaczoną datą robót w mieszkaniu pracownika. Dokument taki nie jest dowodem usprawiedliwiającym jego nieobecność w pracy.

Z kolei dowodami własnymi usprawiedliwiającymi nieobecność są:

 • oświadczenie pracownika – w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza;
 • oświadczenie pracownika o chorobie niani lub dziennego opiekuna oraz kopia zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, albo kopia zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzających niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna, potwierdzone przez pracownika za zgodność z oryginałem – w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, lub dziennego opiekuna, sprawujących opiekę nad dzieckiem;
 • oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.

W przypadku zaświadczeń, decyzji i wezwań dowodem usprawiedliwiającym nieobecność jest przedstawiony pracodawcy stosowny dokument. W przypadku oświadczeń, obowiązek jego złożenia niekoniecznie musi być spełniony na piśmie.

Podstawa prawna:

 • § 1 – 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1632)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  REKLAMA

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA