REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą. 30-lecie EURES - sieć łączy pracowników i pracodawców w UE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca za granicą. 30-lecie EURES - sieć łączy pracowników i pracodawców w UE
EURES portal pracy w UE
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To już 30 lat Polski w EURES - sieć łączy pracowników i pracodawców w UE. Departament Rynku PracyMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że EURES to platforma, która umożliwia znalezienie pracy i pracownika w ramach UE. Obejmuje ona aż 31 krajów i niemal 1000 doradców. Wiele osób zastanawia się: gdzie najłatwiej znaleźć pracę za granicą? Z jakiej agencji wyjechać do pracy za granicę? Jak wyjechać do pracy za granicę? Dzięki swobodnemu przepływowi pracowników w ramach UE oraz Szwajcarii, Islandii, Lichtensteinem i Norwegią można bezpiecznie znaleźć pracę - wystarczy zarejestrować się i zamieścić swoje CV na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu. i postępować zgodnie z instrukcjami.

Co to jest EURES i na czym polega?

EURES (EURopean Employment Services) - Europejskie Służby Zatrudnienia. Historia EURES sięga 1994 r., kiedy to powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w odpowiedzi na rosnącą potrzebę mobilności pracowników w UE. EURES to oparta na współpracy sieć, której celem jest ułatwianie swobodnego przepływu pracowników pomiędzy 27 państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Szwajcarią, Islandią, Lichtensteinem i Norwegią. Poprzez portal EURES świadczy swoje usługi, w ten sposób, że łączy potencjalnych pracowników z potencjalnymi pracodawcami. Ma zbudowaną bazę, która ułatwia wymianę informacji. To sieć około1000 doradców EURES, którzy na co dzień kontaktują się z poszukującymi pracy i pracodawcami w całej Europie. Partnerami sieci mogą być publiczne służby zatrudnienia (PES), prywatne służby zatrudnienia (PRES), związki zawodowe, organizacje pracodawców i inni istotni uczestnicy rynku pracy. Partnerzy dostarczają informacje oraz prowadzą rekrutację i świadczą usługi pośrednictwa pracy na rzecz pracodawców oraz osób poszukujących zatrudnienia, a krajowe oraz europejskie urzędy koordynacji nadzorują organizację działań odpowiednio na szczeblu europejskim i krajowym.

Autopromocja
Ważne
EURES pomaga osobom poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia i pracodawcom w rekrutacji pracowników z całej Europy.

EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli państw Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii) i ich partnerów. Głównym celem EURES jest wpieranie mobilności pracowników na poziomie międzynarodowym i transgranicznym w krajach EOG.

W Polsce doradcy EURES działają przy wojewódzkich urzędach pracy.

Jakie zadania realizuje EURES?

Przykład
Jednymi z najistotniejszych zadań sieci EURES są:
 • Informowanie o wolnych miejscach pracy - pomoc i indywidualne doradztwo osobom poszukującym pracy za granicą w zakresie wolnych miejsc pracy oraz pomoc i wsparcie przy sporządzaniu podań i życiorysów;

 • Pomoc pracodawcom w rekrutacji pracowników z innych krajów EOG;

 • Informowanie o warunkach życia i pracy w krajach EURES (np. w zakresie podatków, emerytur, ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia społeczne czy inne związane z pracą);

 • Przekazywanie informacji o rynkach pracy;

 • Na stronach internetowych EURES można znaleźć aktualne oferty pracy, bazę CV (portal umożliwia wprowadzenie swoich danych do bazy CV), informacje o możliwości kształcenia, publikowane są również informacje o aktualnych wydarzeniach, targach, rekrutacjach;

 • specjalne usługi wsparcia dla pracowników przygranicznych i pracodawców w regionach transgranicznych;

 • wsparcie dla konkretnych grup w ramach EURES Targeted Mobility Schemes;

 • informowanie o pomocy po rekrutacji i dostęp do takiej pomocy, jak np. szkolenie językowe i pomoc w integracji w kraju docelowym.

30-lecie EURES - jako sieć łączy pracowników i pracodawców w UE

Departament Rynku Pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje w swoim komunikacie, że Polska dołączyła do sieci EURES w 2004 r., z chwilą przystąpienia do UE. Dzięki temu, polscy poszukujący pracy mogą korzystać z bogatej oferty zatrudnienia w państwach członkowskich UE i EFTA, a pracodawcy z kolei mają dostęp do szerszego rynku pracy, poszukując wykwalifikowanych pracowników spoza granic kraju. 

"Co wyróżnia EURES? To nie tylko portal pracy, lecz również źródło cennych informacji i wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia w różnych krajach Europy, w tym w regionach przygranicznych. Tworząc profil na portalu EURES, otwierasz drzwi do nieograniczonych możliwości. Pracodawcy mogą łatwo znaleźć talenty, a osoby szukające pracy mogą przeglądać miliony wakatów. To więcej niż znalezienie pracy - to budowanie europejskiej kariery zawodowej. Dołącz do obchodów 30-lecia EURES! Odwiedź nasz portal już dziś, załóż konto i rozpocznij podróż po europejskim rynku pracy. Znajdź swoją wymarzoną pracę lub idealnego pracownika w tym roku! Na nas możesz polegać!". 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA