Kwota wolna od potrąceń 2024 - tabela
REKLAMA
REKLAMA
- Kwota wolna od potrąceń – Kodeks pracy
- Kwota wolna od potrąceń 2024 - tabela
- Kwota wolna od potrąceń 2024 - niepełny etat
- Potrącenia z wynagrodzenia 2024
- Potrącenia z wynagrodzenia- alimenty
- Potrącenia z wynagrodzenia - zgoda pracownika
- Kwota wolna od potrąceń 2024 – potrącenia dobrowolne
Kwota wolna od potrąceń – Kodeks pracy
Zgodnie z art. 871 § 1 Kodeksu pracy kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę to kwota o wysokości:
REKLAMA
- minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
- 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
- 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 (kara porządkowa pieniężna).
W 2024 roku kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę rośnie dwa razy - z dniem 1 stycznia 2024 r. oraz z dniem 1 lipca 2024 r. Kwoty wolne podane w artykule obowiązują do końca czerwca 2024 r.
Kwota wolna od potrąceń 2024 - tabela
Aktualne stawki kwoty wolnej od potrąceń >>>>
Poniższa tabela zawiera kwoty wolne przy potrąceniach obowiązkowych i dobrowolnych (dla pracownika zatrudnionego na pełny etat). Obliczenia kwoty wolnej uwzględniają także koszty uzyskania przychodów, PIT-2 oraz wpłaty na PPK.
Zobacz kwoty wolne od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku: Kwota wolna od potrąceń od 1 lipca 2024 – tabela
Kwota wolna od potrąceń 2024 - niepełny etat
Przy zatrudnieniu na niepełnym etacie (np. ½ etatu) powyższe kwoty należy pomniejszyć w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu. Na przykład w przypadku połowy etatu (z uwzględnieniem PPK i PIT-2 i podstawowych kosztów uzyskania przychodu) kwota wolna od potrąceń z tytułu zaliczki pieniężnej wynosi 1176,43 zł (2352,86 zł/2).
Potrącenia z wynagrodzenia 2024
Potrącenia z wynagrodzenia dokonywane są po odliczeniu składek ZUS, zaliczki na PIT oraz wpłat do PPK (jeśli pracownik jest uczestnikiem programu). W świetle art. 87 KP od otrzymanej kwoty wynagrodzenia potrąca się następującego rodzaju należności we wskazanej kolejności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne porządkowe (art. 108 Kodeksu Pracy).
Potrącenia z wynagrodzenia nie mogą być dokonywane w taki sposób, że pracownikowi nie otrzyma w ogóle wypłaty. W celu ochrony wynagrodzenia Kodeks pracy przewiduje granice dokonywanych potrąceń, zgodnie z którymi:
- należności alimentacyjne potrąca się do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
- inne należności lub zaliczki pieniężne potrąca się do wysokości 1/2 wynagrodzenia.
W praktyce oznacza to, że potrącane należności z pkt 2 i 3 łącznie nie mogą przewyższać 1/2 wynagrodzenia, a wraz z potrąceniami z pkt 1 – 3/5 wynagrodzenia.
Dodatkowo, przy karach porządkowych należy mieć na uwadze art. 108 §3 KP traktujący o tym, że "kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1–3."
Przepisy prawa pracy określają również świadczenia, z których można dokonywać potrąceń świadczeń alimentacyjnych bez limitu (czyli do ich pełnej wysokości).
Należą do nich:
- nagroda z zakładowego funduszu nagród,
- dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz
- należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.
Warto w tym miejscu dodać, że automatycznie z wynagrodzenia za pracę odlicza się i to w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za czas nieobecności pracownika w pracy, za który nie przysługuje wynagrodzenie.
Jeśli w danym miesiącu wypłacane są składniki wynagrodzenia przysługujące za dłuższe niż 1 miesiąc okresy potrącenia liczy się od zsumowanej kwoty wynagrodzenia czyli łącznie z tymi dodatkowymi składnikami.
Potrącenia z wynagrodzenia- alimenty
Pracodawca może samodzielnie potrącać alimenty z wynagrodzenia pracownika na podstawie tytułu wykonawczego i wniosku otrzymanego od wierzyciela. Nie ma wówczas konieczności przeprowadzania postępowania egzekucyjnego. Przewidziane są jednak wyjątki od tej zasady. Dotyczą one następujących sytuacji:
- świadczenia alimentacyjne potrącane na rzecz kilku wierzycieli, kiedy ich łączna suma nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
- zajęcie wynagrodzenia za pracę w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.
Potrącenia z wynagrodzenia - zgoda pracownika
Czy potrącenia z wynagrodzenia można dokonać tylko za zgodą pracownika? To, czy wymagana jest akceptacja pracownika, zależy od rodzaju należności.
Przy potrąceniach obowiązkowych zgoda pracownika nie jest wymagana. Są to: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych; sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne; zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi; kary pieniężne z art. 108 KP.
Natomiast inaczej jest przy potrąceniach dobrowolnych. Tutaj zgoda pracownika i to w formie pisemnej jest niezbędna.
Kwota wolna od potrąceń 2024 – potrącenia dobrowolne
Do potrąceń dobrowolnych stosuje się następujące kwoty wolne od potrąceń:
- minimalne wynagrodzenie za pracę, po odliczeniu składek ZUS, zaliczki na PIT oraz wpłat na PPK – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
- 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023, poz. 1465)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2023, poz. 1893)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat