REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kwota wolna od potrąceń 2024
Kwota wolna od potrąceń 2024 - tabela z PPK
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń w 2024 roku – ile wynosi? Tabela zawiera dokładne wyliczenia kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę, także z kosztami uzyskania przychodów, PIT-2 i PPK. Jak potrącenia obowiązkowe (alimenty, zaliczki, kary) i potrącenia dobrowolne obniżają wynagrodzenie pracownika?
rozwiń >

Kwota wolna od potrąceń – Kodeks pracy

Zgodnie z art. 871 § 1 Kodeksu pracy kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę to kwota o wysokości:

Autopromocja
 1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
 2. 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
 3. 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 (kara porządkowa pieniężna).

W 2024 roku kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę rośnie dwa razy - z dniem 1 stycznia 2024 r. oraz z dniem 1 lipca 2024 r. Kwoty wolne podane w artykule obowiązują do końca czerwca 2024 r.

Kwota wolna od potrąceń 2024 - tabela

Aktualne stawki kwoty wolnej od potrąceń >>>>

Poniższa tabela zawiera kwoty wolne przy potrąceniach obowiązkowych i dobrowolnych (dla pracownika zatrudnionego na pełny etat). Obliczenia kwoty wolnej uwzględniają także koszty uzyskania przychodów, PIT-2 oraz wpłaty na PPK.

kwoty wolne od potrąceń 2024 ppk monitor prawa pracy i ubezpieczeń

 

Kwoty wolne od potrąceń 2024 , Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Kwota wolna od potrąceń 2024 - niepełny etat

Przy zatrudnieniu na niepełnym etacie (np. ½ etatu) powyższe kwoty należy pomniejszyć w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu. Na przykład w przypadku połowy etatu (z uwzględnieniem PPK i PIT-2 i podstawowych kosztów uzyskania przychodu) kwota wolna od potrąceń z tytułu zaliczki pieniężnej wynosi 1176,43 zł (2352,86 zł/2).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potrącenia z wynagrodzenia 2024

Potrącenia z wynagrodzenia dokonywane są po odliczeniu składek ZUS, zaliczki na PIT oraz wpłat do PPK (jeśli pracownik jest uczestnikiem programu). W świetle art. 87 KP od otrzymanej kwoty wynagrodzenia potrąca się następującego rodzaju należności we wskazanej kolejności:

 1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
 4. kary pieniężne porządkowe (art. 108 Kodeksu Pracy).

Potrącenia z wynagrodzenia nie mogą być dokonywane w taki sposób, że pracownikowi nie otrzyma w ogóle wypłaty. W celu ochrony wynagrodzenia Kodeks pracy przewiduje granice dokonywanych potrąceń, zgodnie z którymi:

 • należności alimentacyjne potrąca się do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
 • inne należności lub zaliczki pieniężne potrąca się do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

W praktyce oznacza to, że potrącane należności z pkt 2 i 3 łącznie nie mogą przewyższać 1/2 wynagrodzenia, a wraz z potrąceniami z pkt 1 – 3/5 wynagrodzenia.

Dodatkowo, przy karach porządkowych należy mieć na uwadze art. 108 §3 KP traktujący o tym, że "kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1–3."

Przepisy prawa pracy określają również świadczenia, z których można dokonywać potrąceń świadczeń alimentacyjnych bez limitu (czyli do ich pełnej wysokości). 

Należą do nich:

 • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz
 • należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Warto w tym miejscu dodać, że automatycznie z wynagrodzenia za pracę odlicza się i to w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za czas nieobecności pracownika w pracy, za który nie przysługuje wynagrodzenie.

Ważne

Jeśli w danym miesiącu wypłacane są składniki wynagrodzenia przysługujące za dłuższe niż 1 miesiąc okresy potrącenia liczy się od zsumowanej kwoty wynagrodzenia czyli łącznie z tymi dodatkowymi składnikami.

Potrącenia z wynagrodzenia- alimenty

Pracodawca może samodzielnie potrącać alimenty z wynagrodzenia pracownika na podstawie tytułu wykonawczego i wniosku otrzymanego od wierzyciela. Nie ma wówczas konieczności przeprowadzania postępowania egzekucyjnego. Przewidziane są jednak wyjątki od tej zasady. Dotyczą one następujących sytuacji:

 • świadczenia alimentacyjne potrącane na rzecz kilku wierzycieli, kiedy ich łączna suma nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
 • zajęcie wynagrodzenia za pracę w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Potrącenia z wynagrodzenia - zgoda pracownika

Czy potrącenia z wynagrodzenia można dokonać tylko za zgodą pracownika? To, czy wymagana jest akceptacja pracownika, zależy od rodzaju należności.
Przy potrąceniach obowiązkowych zgoda pracownika nie jest wymagana. Są to: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych; sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne; zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi; kary pieniężne z art. 108 KP.

Natomiast inaczej jest przy potrąceniach dobrowolnych. Tutaj zgoda pracownika i to w formie pisemnej jest niezbędna. 

Kwota wolna od potrąceń 2024 – potrącenia dobrowolne

Do potrąceń dobrowolnych stosuje się następujące kwoty wolne od potrąceń:

 1. minimalne wynagrodzenie za pracę, po odliczeniu składek ZUS, zaliczki na PIT oraz wpłat na PPK – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
 2. 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zlodzieje
  2024-03-19 09:50:12
  Znowu piszą półprawdę! Ogólnie wiadomo że każdej transakcji w banku nawet nieautoryzowanej towarzyszy dokument potwierdzający transakcję a to oznacza że dokument towarzyszący każdej nieautoryzowanej transakcji musi zostać sfałszowany przez bank, A to znaczy że bank musi potwierdzić w tym dokumencie nieprawdę że właściciel dokonał transakcji. Tak jest w przypadku np: komorników sądowych razem z bankami oszukują ludzi robią nieautoryzowane transakcje a potem banki wystawiają fałszywe dokumenty ze to niby właściciel dokonał danej transakcji .Bank łamie prawo i wystawia fałszywe dokumenty pomimo że grozi za to 8 lat więzienia A komornik bezprawnie włamuje się na konta bankowe
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

REKLAMA

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA