REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pewnych produktów już nie kupisz, co z tanimi zamiennikami z Chin? Koniec z pracą przymusową w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pewnych produktów już nie kupisz, co z tanimi zamiennikami z Chin? Koniec z pracą przymusową w UE
Zakaz produktów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca przymusowa jest powszechna. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) oszacowała, że proceder pracy przymusowej dotyka 27,6 mln osób na świecie. Społeczność międzynarodowa zobowiązała się do wyeliminowania pracy przymusowej do 2030 r. Czy jej się to uda? Jest to wątpliwe. W UE trwają prace Zakazy będą egzekwowane w odniesieniu do towarów wytwarzanych poza UE przy użyciu pracy przymusowej oraz do produktów wytwarzanych w UE z komponentów wykonanych za granicą przy użyciu pracy przymusowej. Zakaz dot. wszystkich produktów pracy przymusowej – zakazuje ich wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku UE oraz eksportowania ich z UE. Nowe przepisy dotyczą wszystkich sektorów i branż. 

Praca przymusowa - kiedyś i współcześnie

Praca przymusowa może być rozumiana, jednak warunek jest jeden: brak swobody i wolności przy jej wykonywaniu. A zatem "praca przymusowa lub obowiązkowa" może np. oznaczać wszelką pracę lub usługi wymagane od jakiejś osoby pod groźbą jakiejkolwiek kary i do których dana osoba nie zgłosiła się dobrowolnie, której dobrowolnie nie wykonuje, bo znajduje się pod presją innej osoby. Już ponad 60 lat temu, na gruncie prawa międzynarodowego, wydano Konwencję nr MOP o zniesieniu pracy przymusowej. Data wejścia w życie została ustalona na 17 stycznia 1959 r. Wcześniej ustanowiono konwencję w sprawie niewolnictwa. Wówczas podkreślano, że należy zastosować potrzebne środki, aby praca przymusowa lub obowiązkowa nie doprowadziła do warunków zbliżonych do niewolnictwa, wskazywano na zakaz handlu niewolnikami oraz instytucji i praktyk zbliżonych do niewolnictwa z powodu np. służebności za długi i poddaństwa. Czy możemy mówić, że współcześnie pracownicy są niewolnikami swojej pracy? Wydaje się, że tak. Szczególnie w tzw. Krajach Trzeciego Świata. Często tamtejsza społeczność (m.in. dzieci, młodzież i kobiety) wykonują tam pracę pod przymusem, bez zgody i za darmo. Jeśli już nawet otrzymują jakieś wynagrodzenie to są to stawki głodowe. Mężczyźni, aby utrzymać rodziny zadłużają się, a później często muszą to odpracować. Prace te są zwykle bardzo wycieńczające fizycznie. Co więcej handel ludźmi do pracy przymusowej kwitnie. Handel ludźmi generuje roczny dochód w wysokości 32 mld dolarów. Według szacunków UNODC (The United Nations Office on Drugs and Crimehandel ludźmi jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Komisja Europejska przedstawiła strategię zwalczania handlu ludźmi, na lata 2021–2025, która skupia się na zapobieganiu przestępstwom, ściganiu ich sprawców oraz ochronie ofiar.

REKLAMA

Autopromocja

Zakaz produktów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej

Co więcej, Unia Europejska, Parlament Europejski i Rada UE postanowiła podjąć kolejne działa i porozumiały się w sprawie zakazu produktów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej. Czy to sprawie, że praca przymusowa zniknie? Nie wydaje się, bo proceder pracy przymusowej dotyka 27,6 mln osób na świecie i nie jest to formalnie rejestrowane (siłą rzeczy). Społeczność międzynarodowa zobowiązała się do wyeliminowania pracy przymusowej do 2030 r. Unia Europejska podąża za tymi wytycznymi i w związku z tym negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w marcu 2024 r. wstępne porozumienie w sprawie zakazu wprowadzania na europejski jednolity rynek produktów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej.

"To przerażające, że w XXI wieku niewolnictwo i praca przymusowa wciąż istnieją na świecie. To ohydne przestępstwo musi zostać wyeliminowane, a pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest złamanie modelu biznesowego firm, które wykorzystują pracowników. Dzięki temu rozporządzeniu chcemy mieć pewność, że na naszym jednolitym rynku nie będzie miejsca dla ich produktów, niezależnie od tego, czy są one wytwarzane w Europie, czy za granicą" - wskazał belgijski minister gospodarki i zatrudnienia Pierre-Yves Dermagne.

Jak podaje przedstawiciel PAP: Parlament Europejski i Rada UE zobowiązały Komisję Europejską do utworzenia bazy danych zawierającej weryfikowalne i regularnie aktualizowane informacje na temat zagrożeń związanych z pracą przymusową, w tym raporty organizacji międzynarodowych. Baza danych ma wspierać pracę Komisji i właściwych organów krajowych w ocenie możliwych naruszeń rozporządzenia. Zakazy będą egzekwowane w odniesieniu do towarów wytwarzanych poza UE przy użyciu pracy przymusowej oraz do produktów wytwarzanych w UE z komponentów wykonanych za granicą przy użyciu pracy przymusowej. Porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę (czyli państwa członkowskie).

Ważne
ZAKAZ PRODUKCJI CZY COFNIĘCIE Z RYNKU

W przepisach wprowadzi się ustrukturyzowane ramy zakazujące stosowania pracy przymusowej w produkcji unijnych towarów i w łańcuchach dostaw. UE będzie mogła zakazać danego produktu na jednolitym rynku i wycofać ten produkt z rynku, jeżeli okaże się, że wyprodukowano go z wykorzystaniem pracy przymusowej – w UE lub w państwach trzecich.

Postanowienia UE co do zakazu produktów pochodzących z pracy przymusowej

Mandat negocjacyjny Rady UE uzgodniono 26 stycznia 2024 r. Mandat ten:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przewiduje ustanowienie unijnej sieci na rzecz zwalczania produktów wytworzonych z wykorzystaniem pracy przymusowej
  • umożliwia utworzenie jednego portalu dotyczącego pracy przymusowej
  • wyjaśnia zakres rozporządzenia, by objąć nim produkty oferowane w sprzedaży na odległość
  • wzmacnia rolę Komisji we wszystkich dochodzeniach, w przypadku gdy produkty objęte postępowaniem wiążą się z interesem Unii.

Kryteria oceny naruszeń rozporządzenia to:

  • skala i powaga podejrzenia pracy przymusowej
  • ilość lub wolumen produktów wprowadzanych na unijny rynek lub na nim udostępnianych
  • udział w końcowym produkcie elementów, które mogły zostać wytworzone z wykorzystaniem pracy przymusowej
  • bliskie powiązanie podmiotów gospodarczych z ryzykiem podejrzenia pracy przymusowej w ich łańcuchach dostaw, a także możliwość wywierania przez nie wpływu na zniwelowanie tego ryzyka.

Które produkty będą zakazane?

Wniosek obejmuje wszystkie produkty pracy przymusowej – zakazuje ich wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku UE oraz eksportowania ich z UE. Nowe przepisy dotyczą wszystkich sektorów i branż. Nowe przepisy zwiększą zaufanie konsumentów – posłużą jako gwarancja tego, że produkty na rynku UE są zgodne ze standardami praw człowieka. Przewidywany zakaz ma aktywnie przyczynić się do realizowania globalnych wysiłków na rzecz wyeliminowania pracy przymusowej i na rzecz ochrony praw pracowników i dzieci.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA