REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przeznacza 3 mln zł na osoby niepełnosprawne, bezrobotne i inne [TERMIN: wnioski o datację do 20 kwietnia 2024]

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Rząd przeznacza 3 mln zł na osoby niepełnosprawne, bezrobotne i inne [TERMIN: wnioski o datację do 20 kwietnia 2024]
Pomoc finansowa dla wykluczonych społecznie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ma zamiar poświęcić 3 mln zł na aktywizację wykluczonych społecznie. Kogo będzie konkretnie dotyczył program? Między innymi: bezrobotnych, osób niepełnosprawnych, osób uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego, osób z zaburzeniami psychicznymi; osób pozbawionych wolności czy osób starszych. Czas na zgłaszanie ofert w konkursie i otrzymanie dotacji jest do 20 kwietnia 2024 r.

Czym jest zatrudnienie socjalne?

Zatrudnienie socjalne to jeden z istotnych instrumentów aktywnej polityki społecznej, realizujący cele w zakresie włączenia społecznego i polityki rynku pracy. Pojęcie zatrudnienia socjalnego zdefiniowane zostało w art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2241,dalej jako: ustawa). Obejmuje ono działania realizowane przez podmioty zatrudnienia socjalnego (tj. CIS i KIS) na rzecz osób wykluczonych społecznie, a także zatrudnienie wspierane. PZS stanowią istotną część sektora ekonomii społecznej. Podmioty ekonomii społecznej to m.in.: organizacje pozarządowe działające w ramach instytucji pożytku publicznego i wolontariatu, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej CIS i KIS (Centrum Integracji Społecznej i Klub Integracji Społecznej).

Autopromocja

Wykluczeni społecznie: bezrobotni, osoby niepełnosprawne, osoby starsze

Do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (które mogą mieć problem z życiem społecznym i zawodowym) należą m.in.: bezrobotni (w tym bezrobotni długotrwale); osoby poszukujące pracy, pozostające bez zatrudnienia (w wieku do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia); osoby niepełnosprawne; absolwenci centrum integracji społecznej oraz klubu integracji społecznej; osoby uprawnione do specjalnego zasiłku opiekuńczego; osoby z zaburzeniami psychicznymi; osoby pozbawioną wolności; osoby starsze; osoby, które uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.

Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023–2025

Pomimo obserwowanego spadku określonych grup w ramach wykluczenia socjalnego konieczne jest dalsze wspieranie sektora zatrudnienia socjalnego w adaptowaniu się do otaczającej rzeczywistości społecznej i gospodarczej, a także rozwijania współpracy podmiotów zatrudnienia socjalnego z innymi podmiotami i instytucjami działającymi w zakresie włączenia społecznego. Jednym ze sposobów stymulowania zmian i wdrażania innowacji jest Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023–2025. Finansowe wsparcie przewidzianych w nim zadań ma charakter uzupełniający do podstawowych źródeł finansowania działalności podmiotów zatrudnienia socjalnego. Jednocześnie Program daje szanse na testowanie, wdrażanie i upowszechnianie nowych rozwiązań i rozwój sektora zatrudnienia socjalnego. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: głównym celem Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025 jest przede wszystkim wzmacnianie uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym osób wykluczonych społecznie poprzez rozwijanie oferty podmiotów zatrudnienia socjalnego.

Ważne
Program składa się z 3 Priorytetów. Są to:

Priorytet 1 Usługi reintegracyjne - Dostosowanie oferty podmiotów zatrudnienia socjalnego do nowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych.

Priorytet 2 Ścieżki reintegracji - Zwiększanie szans na zatrudnienie osób korzystających ze wsparcia PZS

Priorytet 3 Wzmocnienie instytucjonalne PZS - Profesjonalizacja PZS przez umożliwianie współpracy i wymiany doświadczeń tych podmiotów oraz wspieranie rozwoju zawodowego ich pracowników.

Dotacja dla PZS podmiotów zatrudnienia socjalnego

O uzyskanie dotacji w ramach otwartego konkursu ofert w ramach Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025. Edycja 2024 mogą ubiegać się podmioty prowadzące PZS (podmioty zatrudnienia socjalnego). Budżet na wsparcie finansowe projektów w 2024 roku to 3 mln zł i dofinansowanie projektów na realizację zadania publicznego kwotą od 20 do 120 tysięcy zł we wszystkich priorytetach. Nabór ofert do konkursu na rok 2024 rozpoczyna się 20 marca 2024 r. i zostanie przeprowadzony za pośrednictwem Generatora Ofert i Sprawozdań dostępnego na stronie zs.mrips.gov.pl i potrwa do 20 kwietnia 2024 r. do godz. 16:00.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. 

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” wprowadzi trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Wejście w życie przepisów o świadczeniach planowane jest na 1 października 2024 r.

REKLAMA