REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wiek emerytalny w Polsce 2024
Wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile wynosi? Dopiero osiągnięcie określonej liczby lat uprawnia do przejścia na emeryturę. Ważne są także lata pracy.
rozwiń >

Wiek emerytalny w Polsce 2024

Powszechny wiek emerytalny w Polsce to taki wiek, którego ukończenie uprawnia do emerytury. Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 2013-2017 funkcjonował jednakowy dla wszystkich Polaków i Polek wiek emerytalny. Wynosił wówczas 67 lat. Natomiast przed 2013 rokiem mieliśmy ten sam wiek emerytalny, jaki mamy dzisiaj.

Autopromocja

Obecnie wiek emerytalny uzależniony jest od płci osoby przechodzącej na emeryturę. Wiek ten obowiązuje od 1 października 2017 r. To powszechny wiek emerytalny dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r.

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat.

Należy podkreślić, że ukończenie 60 lat przez kobietę nie oznacza konieczności przejścia na emeryturę. To prawo, a nie zobowiązanie.

Wiek emerytalny mężczyzn 2024

Wiek emerytalny mężczyzn wynosi 65 lat. Jest więc o 5 lat wyższy od wieku emerytalnego kobiet. Między innymi wyższy wiek emerytalny mężczyzn wpływa na ich wyższe emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiek emerytalny w Niemczech 2024

U naszych zachodnich sąsiadów nie ma rozgraniczenia na kobiety i mężczyzn. Wiek emerytalny w Niemczech wynosi aktualnie 65 lat i 11 miesięcy dla obu płci i jest stopniowo podnoszony. W 2031 roku wiek emerytalny w Niemczech ma wynosić 67 lat.

Wiek emerytalny w Europie

Jak wygląda to dla porównania w innych państwach Europy? W większości państw europejskich jest wyższy wiek emerytalny niż w Polsce.

Wiek emerytalny w Europie 2024

Wielka Brytania

68

Niemcy

67 (docelowo)

Włochy

66

Belgia

67

Holandia

67

Szwajcaria

65

Austria

65

Hiszpania

67

Irlandia

68

Norwegia

67

Szwecja

65

Finlandia

65

Portugalia

66

Chorwacja

67

Francja

62

Grecja

67

Taki sam wiek emerytalny, jaki mamy w Polsce z podziałem na kobiety i mężczyzn jest w takich państwach jak: Rosja i Albania.

Równy wiek 65 lat funkcjonuje natomiast w takich krajach, jak:

 • Austria, 
 • Szwajcaria,
 • Luksemburg, 
 • Bośnia i Hercegowina, 
 • Słowenia,
 • Węgry,
 • Bułgaria, 
 • Finlandia, 
 • Szwecja,
 • Litwa, 
 • Łotwa.

Nowy wiek emerytalny 2024 – czy jest planowany?

Nie. Na chwilę obecną politycy nie zamierzają zmieniać wieku emerytalnego w Polsce. Czy wiek emerytalny powinien zostać zrównany dla kobiet i mężczyzn? Ciekawe rozważania zawiera artykuł: Wiek emerytalny do zmiany. Emerytura dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wcześniejsza emerytura

W szczególnych przypadkach może być przyznana wcześniejsza emerytura czyli przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Dotyczy to osób wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Należy jednak pamiętać, że wcześniejsi emeryci mogą dorabiać do emerytury, ale obowiązują ich limity dorabiania. Przekroczenie pierwszego limitu powoduje obniżenie świadczenia emerytalnego, natomiast przekroczenie drugiego limitu wiąże się z zawieszeniem prawa do emerytury. Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące. Warto więc śledzić te kwoty, aby nie narazić się na pomniejszenie lub zawieszenie wcześniejszej emerytury.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ile można dorobić do emerytury 2024?

Od kiedy emerytura?

Emerytura będzie przyznana od dnia ukończenia wieku emerytalnego, jeśli w miesiącu urodzin został złożony wniosek o emeryturę. Jeśli wniosek o emeryturę został złożony w późniejszym terminie, świadczenie przyznaje się od miesiąca złożenia wniosku.

Praca na emeryturze po osiągnięciu wieku emerytalnego

Osiągnięcie wieku emerytalnego i przejście na emeryturę nie oznacza zakazu wykonywania pracy zarobkowej. Osoba ubezpieczona podejmuje decyzję, czy przechodzi na emeryturę i odpoczywa, czy nadal pracuje lub dorabia do emerytury. Na emeryturze bez przeszkód i bez limitów można prowadzić działalność gospodarczą.

Co więcej,  im dłużej się pracuje bez przejścia na emeryturę, tym wyższe będzie później świadczenie emerytalne.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury uzależniona jest od kilku czynników:

 • staż pracy, 
 • wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, 
 • coroczna waloryzacji 
 • oczekiwane dalsze trwania życia (tablice GUS).

Zobacz: Tablica średniego dalszego trwania życia 2024 - GUS

Polecamy: Kalkulator emerytalny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Myszowata
  2024-03-21 19:49:28
  A gdzie emerytury stażowe zakłamane dranie?!
  1
 • Robert
  2024-03-22 06:45:31
  Szkoda, że tak ochoczo nikt nie mówi o tych wszystkich przywilejach emerytalnych jakie mają np.: górnicy, rolnicy, pracownicy oświaty, służby mundurowe czy choćby sędziowie i prokuratorzy. Więc najpierw trzeba zacząć od tego uzdrawianie systemu emerytalnego.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA