REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Freelancer w Polsce – kto to, zawody, zlecenia [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Freelancing w Polsce
Kto to jest freelancer, jakie zawody wykonuje i jak zdobywa zlecenia?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto to jest freelancer? Jakie zawody wykonuje? Jak zdobywać zlecenia na freelancingu? Jakie są największe plusy i minusy freelancingu w Polsce? Na te i inne pytania odpowiada Przemysław Głośny - założyciel i prezes Useme.

rozwiń >

Freelancing – co to jest?

Emilia Panufnik, redaktor infor.pl: Freelancing czyli co? Jak zdefiniowałby Pan to pojęcie?

REKLAMA

Autopromocja

Przemysław Głośny, założyciel i prezes Useme: Pojęcie freelancingu jest dla mnie synonimem wolności i niezależności. To szansa współpracy z wieloma firmami, podejmowania zleceń, które odpowiadają naszym umiejętnościom i zainteresowaniom. To też dobry sposób na monetyzowanie hobby, ale z drugiej strony freelancing jest doskonałą lekcją dyscypliny i zarządzania czasem.

Przemysław Głośny, CEO Useme

 

Przemysław Głośny, CEO Useme

Useme

Freelancer w Polsce

Kim jest freelancer w Polsce? Gdyby mógł Pan scharakteryzować taką osobę, w jakim jest wieku, jakiej płci i gdzie mieszka?

Polski freelancer to kobieta, choć w niewielkiej przewadze 52/48. Zazwyczaj w wieku 26-35 lat, freelancingiem zajmuje się ok. 3-5 lat, ma wykształcenie wyższe. Większość freelancerów Useme pochodzi z miast powyżej 500 tys. mieszkańców, choć dynamicznie rośnie grupa osób z małych miejscowości a nawet wsi, bo po COVIDzie już wiemy, że praca zdalna nie musi być nieefektywna.

Czy znane są statystyki liczby osób zarabiających w formie freelancingu w porównaniu do etatu w Polsce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciężko to porównać, bo najczęściej freelancing łączony jest z pracą etatową. Według naszego raportu dla 59,9 proc. ankietowanych freelancing to źródło dodatkowych zarobków. Kolejne 16,8 proc. traktuje projekty dla klientów jako główne, ale nie jedyne źródło dochodów. Z samego freelancingu utrzymuje się 23,2 proc. ankietowanych.

Freelancing w Polsce

 

Freelancing w Polsce, Źródło: Useme

Useme

Zawody freelancerów

Czy freelancerzy to głównie informatycy? W jakich branżach poruszają się najczęściej freelancerzy? Czy dostrzega Pan zmiany w tym zakresie?

Freelancerami w Polsce są najczęściej copywriterzy, graficy, fotografowie i specjaliści ds. marketingu  (specjaliści ds. SEO i social media), a także tłumacze i architekci.

Jeśli chodzi o specjalistów IT – rynek polski jest tu wyjątkowy, niewielu jest wysokiej klasy programistów freelancerów, branżę zdominowały software house’y. To zacznie się zmieniać, ale na razie freelancerzy informatycy to głównie specjaliści od tworzenia stron internetowych i sklepów, rzadziej wyspecjalizowani eksperci.

Czy każdy może być freelancerem? Jakie cechy pomagają w takiej wizji zarobkowania?

Na pewno każdy może spróbować tej formy pracy. Wielu freelancerów traktuje freelancing jako dodatkową formę zarobku, dlatego nie musi się to wiązać z podjęciem decyzji o opuszczeniu etatu. Dzięki obecnym rozwiązaniom i portalom do rozliczania pracy zdalnej nie jest to również duże ryzyko finansowe – aby wykonywać zlecenia freelancerskie i móc przesłać klientowi fakturę VAT nie trzeba zakładać działalności, która wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami, ale i masą obowiązków.

Zdobywanie zleceń przez freelancera

Powiedzmy, że osoba taka jak ja (redaktor portalu internetowego) chce zostać freelancerem – od czego zacząć? Jak zdobywać zlecenia?

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie dobrego portfolio składającego się z najlepszych dotychczasowych realizacji. Później można przystąpić do szukania klientów. W tym celu najłatwiej wejść na jeden ze specjalnych portali, które oferują zlecenia dla freelancerów z różnych branż i tam wyszukać interesującą nas ofertę. Dobrym sposobem jest również skorzystanie z social mediów oraz poinformowanie znajomych o świadczonych przez siebie usługach. Na początku znalezienie klientów może być trudne, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, jednak z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia, zbudujemy swoją markę osobistą, a nasze portfolio będzie rozbudowane i atrakcyjne dla zleceniodawców stanie się to dużo łatwiejsze.

Plusy i minusy freelancingu

Jakie są największe plusy i minusy freelancingu?

REKLAMA

Freelancing bez wątpienia ma wiele zalet, w tym możliwość swobodnego dostosowania czasu pracy do życia prywatnego, co pozwala na lepszą równowagę między pracą a życiem osobistym. Dodatkowo jako freelancer mamy kontrolę nad wyborem projektów, co pozwala pracować nad rzeczami, które nas naprawdę interesują. Możemy też szybko dostosować swoje stawki godzinowe w miarę wzrostu kompetencji. 

Jednakże, freelancing niesie ze sobą również pewne wyzwania. Dlatego w obecnych realiach warto na początek łączyć to z pracą stałą i stopniowo budować bazę klientów. Chyba, że jesteśmy wysokiej klasy specjalistą, z ugruntowaną marką osobistą – ale nawet wtedy musimy uzbroić się  w cierpliwość, nim zbudujemy sobie grono powracających i polecających nas klientów. Średnio ⅔ zleceń dla freelancerów pochodzi od powracających klientów i z poleceń, a wskaźnik ten rośnie wraz z naszym stażem i doświadczeniem.

Freelancing w Polsce w ciągu 10 lat

Na koniec podsumujmy, jak zmienił się freelancing w Polsce w ciągu ostatniej dekady. Jakie interesujące spostrzeżenia może Pan dzisiaj zdradzić?

Na przestrzeni ostatnich 10 lat freelancing nie zmienił się diametralnie. Sytuacja wyglądała trochę gorzej, inaczej niż teraz, ale też nie ma takiej drastycznej różnicy. To, co ewoluowało to na pewno postrzeganie samego “freelancera” – dekadę temu było to pojęcie całkowicie obce na polskim rynku. Kojarzyło się z osobą, która nie realizuje projektów w terminie i poddajemy wątpliwości jakość jej pracy. Dlatego też, w Useme przez pierwsze kilka lat celowo nie używaliśmy słowa freelancer, gdyż wywoływało ono negatywne skojarzenia. Zamiast niego stosowaliśmy słowa: specjalista, profesjonalista czy wykonawca.

Obecnie freelancing kojarzy się z dużo większym profesjonalizmem. Dzisiaj zostanie freelancerem jest świadomym wyborem, natomiast 10 lat temu był to często przymus ze względu na warunki na rynku pracy. Mimo takiej różnicy nie wzrosła diametralnie liczba freelancerów na polskim rynku. Polska jest dopiero w początkowej fazie wzrostu w porównaniu do Europy Zachodniej czy USA. Szacujemy, że w ciągu najbliższych lat rynek freelancingu zacznie rosnąć bardziej dynamicznie niż do tej pory.

Dziękuję za rozmowę.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA