REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność socjalna: Świąteczne paczki dla dzieci pracowników, finansowane ze środków zfśs, powinny mieć różną wartość

święta Wielkanoc dziecko paczka zfśs
Działalność socjalna: Świąteczne paczki dla dzieci pracowników, finansowane ze środków zfśs, powinny mieć różną wartość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Paczki dla dzieci pracowników przyznawane z okazji świąt wielkanocnych to popularna forma działalności socjalnej. Należy pamiętać, że aby uniknąć sporów z fiskusem i ZUS, paczki finansowane ze środków zfśs powinny być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego.

Działalność socjalna finansowana ze środków zfśs

Zasady gospodarowania środkami zfśs, przeznaczonego m.in. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 288).

Autopromocja

Działalność socjalna polega m.in. na udzielaniu pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej. Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i ich rodziny oraz
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych ze środków zfśs oraz zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Pracodawca, u którego nie działa taka organizacja, musi uzgodnić regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Świadczenia z zfśs z zachowaniem kryterium socjalnego

Z okazji świąt wielkanocnych pracodawca może przyznawać świadczenia, które przewiduje regulamin funduszu. Bony, talony, karty upominkowe czy paczki można zakwalifikować jako formy pomocy materialnej.

Rodzaj świadczeń ze środków zfśs i ich rozmiar muszą być uzależnione od tzw. kryterium socjalnego. Chodzi tu o sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej. Pracodawca, oferujący wszystkim uprawnionym osobom świadczenia z zfśs w jednakowej wartości, naraża się na zarzut łamania przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegóły dotyczące stosowanego kryterium socjalnego (np. dokumentowanie przez pracowników dochodów rodziny) powinny zostać zawarte w regulaminie gospodarowania funduszem.

Świąteczne paczki dla dzieci pracowników

Wymóg stosowania kryterium socjalnego dotyczy także zakupionych ze środków zfśs paczek dla dzieci pracowników. Wartość tych paczek musi być zróżnicowana ze względu na indywidualną sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej. Świadczenia przyznane z pominięciem kryterium socjalnego trudno traktować jako świadczenia socjalne. 

W konsekwencji brak uwzględnienia przez pracodawcę indywidualnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika może skutkować sporami z fiskusem i ZUS w kwestii stosowania zwolnień podatkowo-składkowych w stosunku do świadczeń finansowanych ze środków socjalnych.

Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń 

Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń socjalnych otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł. Ponadto świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

W razie przyznawania ze środków zfśs danego świadczenia – np. paczki świątecznej dla dzieci - w tej samej wysokości wszystkim pracownikom (niezależnie od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej) należy liczyć się z możliwością potraktowania tego rodzaju należności przez organy kontroli jako element wynagrodzenia. Oznacza to konieczność odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek od pełnej wysokości przyznanego świadczenia.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 288),
  • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)
  • § 2 pkt 19 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 728 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA