REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laptopy dla uczniów zwolnione z podatku? Jest projekt ustawy

Dziecko przed laptopem
Dziecko przed laptopem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek, Ministerstwo Finansów zamieściło na portalu RCL projekt ustawy, który ma na celu zwolnienie z podatku dochodowego PIT laptopów i bonów na laptopy, które uczniowie i nauczyciele otrzymali w 2023 roku.

W piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt "rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu otrzymania komputerów przenośnych typu laptop albo bonów na ich zakup". Projektowane rozporządzenie ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 2 sierpnia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Autopromocja

Laptopy dla uczniów szkół podstawowych

Jak informuje resort finansów w uzasadnieniu projektu, ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli stworzyła ramy prawne dla przekazywania na własność laptopów rodzicom oraz opiekunom prawnym uczniów „klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych” oraz uczniów „publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej”. Umożliwia ona również przekazanie bonów na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy 30 września 2023 r. „pozostawali w stosunku pracy” w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych, posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

MF wyjaśniło, że wprawdzie nabycie laptopów oraz bonów na laptopy przez uczniów i nauczycieli jest zwolnione z podatku od spadku i darowizn na podstawie wprowadzonej do tych przepisów zmiany, jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje przychody, "które nie podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn”.

"W konsekwencji nabycie na podstawie ustawy o wsparciu laptopów i bonów na zakup laptopów, na skutek wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, wchodzi w zakres ustawy PIT” – stwierdził resort finansów w uzasadnieniu. – „(…) wartość świadczenia w postaci otrzymanego na własność laptopa i bonu na zakup laptopa, podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, na ogólnych zasadach, według skali podatkowej. Zatem w obecnym stanie prawnym podatnik, który na podstawie ustawy o wsparciu otrzymał na własność w 2023 r. laptopa albo bon na zakup laptopa, uzyskuje podatkowy przychód w rozumieniu ustawy PIT. Zatem wartość tego świadczenia podlega obowiązkowi wykazania (wraz z pozostałymi przychodami) w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za 2023 r. i opodatkowania” – napisano w uzasadnieniu.

Resort podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że „projektodawcom ustawy o wsparciu nie chodziło jedynie o +uwolnienie+ od opodatkowania nabycia laptopów oraz bonów na zakup laptopów od podatku od spadków i darowizn, ale w ogóle od opodatkowania jakimkolwiek podatkiem, w tym podatkiem PIT”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W ocenie Ministra Finansów zachodzą zatem przesłanki do uznania, że ważny interes podatników nie pozwala na opodatkowanie podatkiem PIT wartości świadczeń w postaci otrzymanych na własność laptopów lub bonów na zakup laptopów otrzymanych na podstawie ustawy o wsparciu” – czytamy w uzasadnieniu.

Kwestia zwolnienia zostanie uregulowana

Resort wyjaśnił także, że projektowane rozporządzenie jest „rozwiązaniem tymczasowym” i że jeśli „świadczenia określone w ustawie o wsparciu będą realizowane w kolejnych latach”, kwestia zwolnienia przedmiotowego zostanie uregulowana w ustawie PIT.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po jego ogłoszeniu. (PAP)

autor: Marek Siudaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA