REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powierzenie pracownikowi innej pracy – bez wypowiedzenia zmieniającego (WZÓR)

robotnicy pracownicy powierzenie innej pracy
Powierzenie pracownikowi innej pracy – bez wypowiedzenia zmieniającego (WZÓR)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwykle powierzenie pracownikowi wykonywania pracy innej niż określona w umowie o pracę wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Są jednak sytuacje, gdy wypowiedzenie warunków pracy i płacy nie jest konieczne.
rozwiń >

Warunki umożliwiające powierzenie innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Umowa o pracę określa rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Pracodawca może jednak powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę. Nie wymaga to wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy lub płacy, jeżeli powierzenie innej pracy:

Autopromocja
  • zachodzi w przypadku uzasadnionej potrzeby pracodawcy,
  • następuje na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym,
  • nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika,
  • odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Powyższe warunki dopuszczające powierzenie pracownikowi innej pracy muszą zachodzić łącznie.

Uzasadniona potrzeba pracodawcy

Powierzenie pracownikowi innej pracę niż określona w umowie o pracę musi być związane z uzasadnionymi potrzebami pracodawcy. Kodeks pracy nie wyjaśnia, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Przyjmuje się, że oznacza to uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko jednostki (komórki) organizacyjnej, do pracy w której pracownik został skierowany (wyrok Sądu Najwyższego z 8 sierpnia 1979 r., I PR 55/79).

W przepisach nie wskazano, z jakiej szczególnej sytuacji wynikają potrzeby pracodawcy. W związku z tym czasowe powierzenie innej pracy może być związane z organizacją pracy, na przykład w przypadku okresowych zwiększeń zadań lub różnego rodzaju absencji pracowników.

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że uzasadnione potrzeby pracodawcy muszą leżeć po jego stronie. Zatem pracodawca nie może powierzyć innej pracy, jeśli przyczyny leżą po stronie pracownika, np. z powodów zdrowotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres wykonywania innej pracy

Powierzona pracownikowi inna praca nie może być wykonywana przez niego dłużej niż przez 3 miesiące w danym roku kalendarzowym. 

Z uprawnienia do czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy pracodawca może skorzystać jednorazowo lub wielokrotnie – ważne jest, aby łączny czas powierzenia innej pracy nie przekroczył 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

W praktyce często korzysta się z tej możliwości na przełomie roku. W takim przypadku pracownik wykonuje inną pracę przez ostatnie 3 miesiące roku, a następnie przez 3 pierwsze miesiące nowego roku. W sumie zatem może wykonywać inną pracę łącznie przez pół roku.

Wynagrodzenie pracownika

W okresie wykonywania innej pracy pracodawca nie ma prawa do obniżenia pracownikowi wynagrodzenia, nawet jeśli pracownicy wykonujący tę samą pracę zarabiają mniej.

Tak więc w tym okresie konieczne jest utrzymanie wynagrodzenia za pracę pracownika w dotychczasowej wysokości. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby pracownik w okresie wykonywania innej pracy zarabiał więcej niż na dotychczasowym stanowisku.

Praca zgodna z kwalifikacjami

Kolejną przesłanką do czasowego powierzenia innej pracy pracownikowi jest okoliczność, że praca będzie odpowiadała kwalifikacjom pracownika. Wymóg ten oznacza, że powierzona pracownikowi praca nie może być poniżej jego kwalifikacji lub wykraczającą poza jego kwalifikacje.

Powierzenie wykonywania innej pracy poniżej kwalifikacji może być uznane za naruszenie przez pracodawcę godności pracownika. Odmowa wykonania takiej pracy nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika wskutek ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Wydanie polecenia wykonywania innej pracy

Polecenie pracodawcy czasowego wykonywania przez pracownika innej pracy nie wymaga zachowania formy pisemnej. Pracodawca może wydać pracownikowi ustne polecenie. Jednak dla celów dowodowych zalecane jest wydanie pracownikowi takiego polecenia w formie pisemnej.

Wzór powierzenia pracownikowi wykonywania innej pracy

Wrocław, 14 marca 2024 r.

 

PRO-GLEB Sp. z o.o.

50-014 Wrocław

ul. Pachnąca 10

 

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy, powierzam Panu Tadeuszowi Kazałce, zatrudnionemu w dziale technicznym na stanowisku elektryka, tymczasowe wykonywanie pracy na stanowisku mechanika w okresie od dnia 2 kwietnia 2024 r. do dnia 30 kwietnia 2024 r. 

 

Przeniesienie nie powoduje zmiany dotychczasowego wynagrodzenia. 

 

Stefan Bączek

                                                                                                 (podpis pracodawcy 

lub osoby upoważnionej 

     do reprezentowania pracodawcy)

 

Potwierdzam zapoznanie się z treścią dokumentu:

     14 marca 2024 r. Tadeusz Kazałka

          (data i podpis pracownika)

 

Podstawa prawna:

  • art. 42 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA