REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, pojęcie izolacji pracowniczej staje się coraz bardziej aktualne. Pracownicy zdalni, choć cieszą się korzyściami związanymi z elastycznym miejscem pracy, często doświadczają pewnego stopnia izolacji społecznej.
Rusza Projekt „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia osób niepełnosprawnych wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – system iPFRON+”. Na czym polega system iPFRON+?
Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to możliwe? W listopadzie Sąd Najwyższy wydał interesujący wyrok dotyczący pozorności umów radcy prawnego zatrudnionego w ramach telepracy.
Praca zdalna może okazać się rozwiązaniem, kiedy w zakładzie pracy dochodzi np. do awarii, której skutki stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i higienę pracy. W takiej sytuacji pracodawca może polecić, by pracownicy wykonywali czasowo pracę zdalną. Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Z danych ZUS wynika, że we wrześniu 2023 r. było jedynie ponad 4 tysiące legalnie zatrudnionych niań. Te nianie z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej, podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Psychologowie z Ukrainy bez prawa wykonywania zawodu w Polsce - Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje. Ministerstwo Zdrowia dostrzega zasadność przedłużenia okresu funkcjonowania braku nostryfikacji dyplomów, ponieważ wśród uchodźców wojennych z Ukrainy stale utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną. Psychologom z Ukrainy łatwiej dotrzeć do osób, pochodzącym z ich środowiska, o takiej samej narodowości i języku.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował w jakich terminach i gdzie trzeba składać w 2024 roku wnioski o dofinansowanie dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych do oprocentowania kredytów zaciągniętych w bankach i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego. Kim jest pracownik socjalny? Jakie są zadania pracownika socjalnego? Rząd pracuje aktualnie nad projekt ustawy o dodatku do wynagrodzenia dla pracowników służb społecznych.
REKLAMA
Do niedawna, w świecie pracy funkcjonał prosty podział potrzeb na must-have i nice-to-have. Dla osób pracujących najistotniejsza była dostępna, możliwa do wykonania i godziwie opłacana praca. Zainteresowanie wykonywanymi obowiązkami, urozmaicenie zadań i przyjemne środowisko pracy stanowiły miły dodatek. Dla większości pracodawców koniecznością było zaś zapewnienie wystarczającej liczby osób na odpowiednich stanowiskach, aby wykonywały one niezbędne zadania. Budowanie kultury wydajności wspierającej ambicje firmy i zatrudnionych osób stanowiło jedynie przyjemny benefit. Obecnie świat pracy wygląda inaczej, a doświadczenie pracownicze jest tak samo ważne, jak klienckie.
Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców na podstawie umowy zlecenia i dokumentu legalizującego taką pracę zastanawiają się, co w przypadku niewypracowania zadeklarowanej liczby godzin? Czy mogą wypłacić wynagrodzenie za rzeczywiście przepracowane godziny? Odpowiadamy.
Zaczął się jeden z najgorętszych okresów dla handlu i logistyki, a to oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników jest w tym czasie o 20 proc. wyższe niż w pozostałych miesiącach. Pracodawcy i pracownicy chętnie korzystają z mieszanego modelu zatrudnienia. Kto chętnie zatrudni się dorywczo?
Jak ustalić wymiar czasu pracy pracowników niepełnoetatowych w 2024 r.?
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.
Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?
Pracodawca przewiduje, że będzie otrzymywał od pracowników wnioski o pracę zdalną. Wychodzi z założenia, że w szczególnych przypadkach będzie odmawiał ich uwzględnienia. Czy w razie ewentualnej kontroli ze strony PIP inspektorzy zbadają, dlaczego pracodawca nie uwzględnił wniosku o pracę zdalną?
Jak prawidłowo ustalić wymiar czasu pracy w 2024 r.?
W ostatnich latach jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy stało się przyspieszone przyjmowanie modelu pracy zdalnej. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się oczekiwań pracowników, coraz więcej firm decyduje się na elastyczne podejście do organizacji pracy. Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, praca zdalna stała się nieodłączną częścią wielu organizacji. Choć niewątpliwie przynosi ona liczne korzyści, to utrzymanie silnych relacji między pracownikami staje się kluczowym wyzwaniem. Jak zatem efektywnie budować współpracę i wzmacniać więzi, gdy zespół rozproszony pracuje na odległość?
Wniosek o pracę zdalną okazjonalną musi zawierać datę oraz miejsce wykonywania pracy zdalnej. Ile dni można wykorzystać? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej? Czy trzeba uzasadniać wniosek? Oto wzór wniosku.
Cudzoziemcy, którzy starają się o pobyt czasowy w Polsce powinni zadbać o to, by wniosek składany w urzędzie wojewódzkim nie zawierał braków formalnych. Dlaczego to takie ważne? Odpowiadamy.
Wpłaty na PFRON od początku grudnia nieznacznie wzrosną. To konsekwencja podwyższenia przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosło ono o 2,7 proc. i wyniosło 7194,95 zł. Ile pracodawcy będą płacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie wielu pracodawców w Polsce zatrudnia pracowników zza naszej wschodniej granicy. Na mocy specustawy uzyskują oni status UKR pozwalający na szybsze zalegalizowanie pobytu i pracę w Polsce. W ustawie zapisano, że status ten tracą po wyjeździe z Polski dłuższym niż 30 dni. W praktyce tracą go nawet po 1 dniu, co stawia pod znakiem zapytania legalność pobytu takiego pracownika na terytorium RP.
W Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu przeciętne wynagrodzenie we wrześniu przekroczyło 8 tys. zł – podał Główny Urząd Statystyczny.
Uprawnienia pracowników posiadających orzeczenie lekarskie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności [Katalog].
Agresywni, krytykujący i niesprawiedliwi szefowie powodują, że pracownicy są mniej wydajni, przy czym osoby, dla których priorytetem jest rozwój kariery, cierpią przez to bardziej niż pracownicy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia - podają w badaniu naukowcy z Stevens Institute of Technology i University of Illinois w Chicago.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym, tradycyjne modele zatrudnienia ulegają zmianom. Praca na czas określony i niepełny etat stały się popularnymi formami zatrudnienia, które oferują zarówno korzyści, jak i wyzwania dla pracowników i pracodawców.
Pomoc zawodowa i społeczna dla osób zagrożonych marginalizacją. Co to znaczy ekonomia społeczna i solidarna? Jakie są formy pomocy dla osób zagrożonych wykluczenie społecznym? Minister Anita Czerwińska - Pełnomocnik rządu do spraw ekonomii społecznej i sekretarz stanu w MRiPS, wskazała, że 12 miesięcy obowiązywania ustawy to czas, w którym blisko 800 podmiotów ekonomii społecznej uzyskało status przedsiębiorstwa społecznego.
Od wdrożenia nowelizacji Kodeksu pracy regulującej kwestię pracy zdalnej minęło ponad pół roku. Jak wynika z badania Webcon, obecnie 32 proc. firm w Polsce używa elektronicznych systemów do obsługi i zgłaszania wniosków o pracę zdalną. Pozostałe przedsiębiorstwa nadal nie zautomatyzowały tego procesu. W 42 proc. organizacji informację o pracy zdalnej przekazuje się osobiście, podczas rozmowy, w 27 proc. mailem, a w 10 proc. przypadków w formie papierowej.
Nowe zasady przeprowadzania kontroli przez PFRON wprowadzono głównie na podstawie uwag zgłaszanych przez organy upoważnione do kontroli. Dotyczą one m.in. zawiadomienia o kontroli, zasad uczestniczenia w kontroli podmiotu kontrolowanego, korzystania ze środków technicznych kontrolowanego przez osobę przeprowadzającą kontrolę czy formy kontroli.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swoich pracowników do świata pracy zdalnej. Praca zdalna i mobilna stały się nieodłącznymi elementami współczesnego rynku pracy, pozwalając pracownikom na elastyczność i równocześnie wspierając przedsiębiorstwa w obniżaniu kosztów operacyjnych. Niemniej jednak, wraz z rozwojem pracy zdalnej pojawiają się nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem pracowników, które wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań.
W dzisiejszym globalnym świecie, gdzie niemal każdy aspekt naszego życia jest związany z Internetem, bezpieczeństwo online stało się sprawą priorytetową. Jednym z narzędzi, które pomagają w zapewnieniu prywatności i bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu, jest Virtual Private Network, czyli popularnie znane VPN.
Jeśli nie jesteś osobą zatrudnioną, a pragniesz podjąć pracę, możesz skorzystać z form wsparcia finansowanych ze środków PFRON, a realizowanych przez powiatowe urzędy pracy. Sprawdź, z czego możesz skorzystać.
Wyszukanie siły roboczej w jednym państwie i sprzedaż podmiotowi w drugim państwie - czy takie zachowania są dozwolone? Przecież praca nie jest towarem a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar! Liczy się podmiotowy a nie przedmiotowy aspekt pracy - w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek - pracownik.
Umowa o pracę na okres próbny to jeden z rodzajów umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy określają zakres postanowień, jakie muszą się znaleźć w umowie tego rodzaju. Na czym polega specyfika umowy o pracę na okres próbny? Wyjaśniamy.
Zgodnie z art. 67(33) § 1 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o okazjonalne wykonywanie pracy zdalnej poza stałym miejscem wykonywania swoich obowiązków. Co z kosztami poniesionymi przez pracownika podczas wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązek je pokryć? Wyjaśniamy.
Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, masz prawo do zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym oraz w celu wykonania specjalistycznych badań. Sprawdź, co powinieneś przygotować.
Home office (dosł. domowe biuro), znane również jako praca zdalna czy praca na odległość, to termin coraz częściej pojawiający się w dzisiejszym świecie pracy. Definiuje on pracę, która jest wykonywana poza tradycyjnym miejscem pracy, czyli biurem lub zakładem pracy. Oznacza to, że pracownik może wykonywać swoje obowiązki zawodowe z wygodnego, domowego środowiska.
Równość płci w miejscu pracy to temat, który stał się jednym z kluczowych aspektów współczesnego społeczeństwa. Walka o równość i sprawiedliwość stała się jednym z głównych nurtów dyskusji na temat praw człowieka, a miejsce pracy stanowi centralną arenę tej walki. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie praw kobiet, nadal istnieją wyraźne nierówności płciowe, które wymagają uwagi, analizy i działań naprawczych.
Termin „szklany sufit” odnosi się do subtelnych, często nieświadomych barier i ograniczeń, które utrudniają awans zawodowy pracownikom, zwłaszcza kobietom. To metafora, która opisuje nieprzezroczystą barierę, która wydaje się być widoczna dopiero wtedy, gdy próbujemy przebić się do wyższych stanowisk lub osiągnąć sukces zawodowy.
Wypłata jest najmniej istotna dla pracowników z Pokolenia Z (57,88 proc.). Liczy się dla nich o wiele mniej niż dla badanych z innych grup wiekowych – wynika z raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”. Co ciekawe, to również Zetki mają w sobie najwięcej optymizmu. Aż 74,10 proc. pozytywnie postrzega swoje aktualne miejsce pracy w perspektywie kolejnych pięciu lat. Jakie więc jest Pokolenie Z oraz ile prawdy jest w stereotypach o najmłodszych osobach na rynku pracy?
Pokolenie Z to termin używany do opisania pokolenia ludzi urodzonych w okresie od połowy lat 90. do początku lat 2010. Jest to pokolenie, które dorastało w erze powszechnego dostępu do Internetu, szybkiego rozwoju technologii oraz mediów społecznościowych.
W ramach tegorocznej edycji programu Przedsiębiorstwo Społeczne+ rząd przyznał na wsparcie na ryku pracy osób wykluczonych społecznie - 22 mln zł! Czym jest ekonomia społeczna? Kim są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym?
Współczesny rynek pracy jest w stałym ruchu, podlegając ewolucji pod wpływem zmieniających się potrzeb pracodawców i pracowników oraz postępującej globalizacji. W tym dynamicznym kontekście umowy o pracę stały się przedmiotem ciągłych przekształceń, przynosząc ze sobą nowe wyzwania i możliwości zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.
Zawarcie umowy o pracę to nie jedyna formalność związana z podjęciem pracy u nowego pracodawcy. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek przekazania pracownikowi określonych informacji. Jakie są obowiązki informacyjne, jakie ma pracodawca? W jakim terminie pracodawca musi przekazać informacje pracownikowi? Wyjaśniamy.
Wybór na posła lub senatora a stosunek pracy. Czy wybór na posła lub senatora przerywa dotychczasowy stosunek pracy? Czy poseł lub senator może wziąć urlop bezpłatny? Czy po zakończeniu kadencji poseł lub senator ma prawo powrotu do dotychczasowego miejsca pracy?
Pracownik złożył wniosek o okazjonalną pracę zdalną. Czy dla tego typu dokumentacji należy założyć odrębną teczkę niedołączaną do akt osobowych pracownika?
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy to jedna z form legalizacji pracy cudzoziemca w Polsce. Rejestruje się je w powiatowym urzędzie pracy. Ta sama instytucja przyjmuje też powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy. Co powinien wybrać pracodawca, który planuje zatrudnić obywatela Ukrainy? Na co powinien zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Praca zdalna może być co do zasady wykonywana przez pracownika na podstawie uzgodnienia pomiędzy stronami umowy o pracę dotyczącego pracy zdalnej. Kodeks pracy dopuszcza jednak możliwość wykonywania pracy zdalnej również na polecenie pracodawcy. W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej?
Telepraca transgraniczna to praca zdalna świadczona przez pracownika na rzecz pracodawcy, którego siedziba znajduje się w innym państwie niż państwo zamieszkania pracownika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest stroną porozumienia ramowego instytucji zabezpieczenia społecznego krajów Unii Europejskiej w sprawie telepracy transgranicznej. Porozumienie umożliwia ustalenie, prawo jakiego kraju stosuje się w danym przypadku telepracy transgranicznej. Co trzeba zrobić, żeby zostać objętym działaniem Porozumienia ramowego?
Praca zdalna, po wygaśnięciu możliwości świadczenia pracy na warunkach telepracy to jedyna przewidziana przepisami forma wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy. Sytuacja, w której część pracowników zatrudnionych u pracodawcy pracuje zdalnie, a część – stacjonarnie może prowadzić do podziałów wśród personelu, a nawet nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę. Kodeks pracy zawiera przepisy, które mają zapobiegać dyskryminacji ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca, który dopuści się dyskryminacji zapłaci dyskryminowanemu pracownikowi ponad 4 tys. zł!
REKLAMA