REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może robić technik masażysta?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co może robić technik masażysta?
Nowy zawód medyczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co może robić technik masażysta? Okazuje się, że całkiem sporo. Co więcej - od 26 marca 2024 r. jest to nowy zawód medyczny. Wykonywanie masażu: tensegracyjnego, izometrycznego, stawowego, masażu klasycznego, masażu w środowisku wodnym, masażu Shantala, masażu kobiety w ciąży i połogu,  masażu przyrządowego z wykorzystaniem urządzenia do masażu wibracyjnego, masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych - to tylko ułamek wśród czynności, które wykonuje masażysta. Poniżej szczegółowy wykaz zadań, które może wykonywać technik masażysta.

Nowe zawody medyczne

W zakresie najnowszych przepisów, tj. ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowano 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: a) asystentka stomatologiczna, b) elektroradiolog, c) higienistka stomatologiczna, d) instruktor terapii uzależnień, e) opiekun medyczny, f) optometrysta, g) ortoptystka, h) podiatra, i) profilaktyk, j) protetyk słuchu, k) technik farmaceutyczny, l) technik masażysta, m) technik ortopeda, n) technik sterylizacji medycznej, o) terapeuta zajęciowy.

REKLAMA

Autopromocja

Co może robić technik masażysta?

Rozporządzenie i załącznik w zakresie zawodu technika masażysty określają bardzo szczegółowo wykonywane czynności. Do najważniejszych z nich należą:

 • Przeprowadzanie wywiadu na potrzeby masażu oraz dobieranie rodzaju, metodyki i techniki masażu do choroby z uwzględnieniem aktualnego stanu pacjenta oraz wykonywanie masażu w celach terapeutycznych u pacjenta.
 • Przygotowywanie stanowiska do masażu, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanego masażu, choroby i aktualnego stanu pacjenta.
 • Wykonywanie masażu u osoby zdrowej w celu profilaktycznym i relaksacyjnym.
 • Dobieranie ćwiczeń z uwzględnieniem wskazań lekarskich, choroby oraz aktualnego stanu pacjenta.
 • Dokonywanie oceny pacjenta na potrzeby wykonania określonego rodzaju masażu w medycynie.
 • Ocena postawy i budowy ciała pacjenta w celu zaplanowania zabiegu masażu. Wykonywanie pomiarów długości, obwodów kończyn, zakresu ruchu w stawach, siły mięśniowej w celu zaplanowania zabiegu masażu. Wykonywanie chwytów i technik diagnostycznych masażu do oceny struktur organizmu człowieka w celu zaplanowania zabiegu masażu.
 • Ocena obrzęku w celu zaplanowania zabiegu drenażu limfatycznego.
 • Przeprowadzanie badania palpacyjnego okolic występowania ważnych grup węzłów chłonnych.
 • Lokalizowanie aktywnych punktów spustowych w celu zaplanowania zabiegu masażu.
 • Dobieranie pozycji pacjenta w zależności od masowanej okolicy ciała, rodzaju wykonywanego masażu i aktualnego stanu pacjenta z wykorzystaniem stołów, krzeseł, mat do masażu.
 • Dobieranie techniki masażu z uwzględnieniem wskazań lekarskich, choroby oraz aktualnego stanu pacjenta.
 • Wykonywanie zabiegu masażu klasycznego czy wykonywanie masażu w środowisku wodnym.
 • Wykonywanie manualnego drenażu limfatycznego w oparciu o stymulację ruchu perystaltycznego w naczyniach chłonnych.
 • Wykonywanie masażu: tensegracyjnego, izometrycznego, stawowego, masażu klasycznego, masażu w środowisku wodnym, Shantala, masażu kobiety w ciąży i połogu,  masażu przyrządowego z wykorzystaniem urządzenia do masażu wibracyjnego, masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych, wykonywanie masażu podtrzymującego, przed zawodami, przedstartowego, międzystartowego oraz treningowego.
 • Dobieranie metodyki wykonywania masażu w sporcie w zależności od ogólnej klasyfikacji cyklu treningowego zawodnika.
 • Dobieranie środków poślizgowych i wspomagających masaż z uwzględnieniem rodzaju skóry pacjenta, stosowanych wcześniej zabiegów oraz rodzaju zabiegu.
 • Prowadzenie działalności profilaktycznej popularyzującej zachowania prozdrowotne.
 • Planowanie działań z zakresu zdrowego stylu życia wśród pacjentów.
 • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
 • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami zawodowymi.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA