REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może robić technik masażysta?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co może robić technik masażysta?
Nowy zawód medyczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co może robić technik masażysta? Okazuje się, że całkiem sporo. Co więcej - od 26 marca 2024 r. jest to nowy zawód medyczny. Wykonywanie masażu: tensegracyjnego, izometrycznego, stawowego, masażu klasycznego, masażu w środowisku wodnym, masażu Shantala, masażu kobiety w ciąży i połogu,  masażu przyrządowego z wykorzystaniem urządzenia do masażu wibracyjnego, masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych - to tylko ułamek wśród czynności, które wykonuje masażysta. Poniżej szczegółowy wykaz zadań, które może wykonywać technik masażysta.

Nowe zawody medyczne

W zakresie najnowszych przepisów, tj. ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowano 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: a) asystentka stomatologiczna, b) elektroradiolog, c) higienistka stomatologiczna, d) instruktor terapii uzależnień, e) opiekun medyczny, f) optometrysta, g) ortoptystka, h) podiatra, i) profilaktyk, j) protetyk słuchu, k) technik farmaceutyczny, l) technik masażysta, m) technik ortopeda, n) technik sterylizacji medycznej, o) terapeuta zajęciowy.

Autopromocja

Co może robić technik masażysta?

Rozporządzenie i załącznik w zakresie zawodu technika masażysty określają bardzo szczegółowo wykonywane czynności. Do najważniejszych z nich należą:

 • Przeprowadzanie wywiadu na potrzeby masażu oraz dobieranie rodzaju, metodyki i techniki masażu do choroby z uwzględnieniem aktualnego stanu pacjenta oraz wykonywanie masażu w celach terapeutycznych u pacjenta.
 • Przygotowywanie stanowiska do masażu, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanego masażu, choroby i aktualnego stanu pacjenta.
 • Wykonywanie masażu u osoby zdrowej w celu profilaktycznym i relaksacyjnym.
 • Dobieranie ćwiczeń z uwzględnieniem wskazań lekarskich, choroby oraz aktualnego stanu pacjenta.
 • Dokonywanie oceny pacjenta na potrzeby wykonania określonego rodzaju masażu w medycynie.
 • Ocena postawy i budowy ciała pacjenta w celu zaplanowania zabiegu masażu. Wykonywanie pomiarów długości, obwodów kończyn, zakresu ruchu w stawach, siły mięśniowej w celu zaplanowania zabiegu masażu. Wykonywanie chwytów i technik diagnostycznych masażu do oceny struktur organizmu człowieka w celu zaplanowania zabiegu masażu.
 • Ocena obrzęku w celu zaplanowania zabiegu drenażu limfatycznego.
 • Przeprowadzanie badania palpacyjnego okolic występowania ważnych grup węzłów chłonnych.
 • Lokalizowanie aktywnych punktów spustowych w celu zaplanowania zabiegu masażu.
 • Dobieranie pozycji pacjenta w zależności od masowanej okolicy ciała, rodzaju wykonywanego masażu i aktualnego stanu pacjenta z wykorzystaniem stołów, krzeseł, mat do masażu.
 • Dobieranie techniki masażu z uwzględnieniem wskazań lekarskich, choroby oraz aktualnego stanu pacjenta.
 • Wykonywanie zabiegu masażu klasycznego czy wykonywanie masażu w środowisku wodnym.
 • Wykonywanie manualnego drenażu limfatycznego w oparciu o stymulację ruchu perystaltycznego w naczyniach chłonnych.
 • Wykonywanie masażu: tensegracyjnego, izometrycznego, stawowego, masażu klasycznego, masażu w środowisku wodnym, Shantala, masażu kobiety w ciąży i połogu,  masażu przyrządowego z wykorzystaniem urządzenia do masażu wibracyjnego, masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych, wykonywanie masażu podtrzymującego, przed zawodami, przedstartowego, międzystartowego oraz treningowego.
 • Dobieranie metodyki wykonywania masażu w sporcie w zależności od ogólnej klasyfikacji cyklu treningowego zawodnika.
 • Dobieranie środków poślizgowych i wspomagających masaż z uwzględnieniem rodzaju skóry pacjenta, stosowanych wcześniej zabiegów oraz rodzaju zabiegu.
 • Prowadzenie działalności profilaktycznej popularyzującej zachowania prozdrowotne.
 • Planowanie działań z zakresu zdrowego stylu życia wśród pacjentów.
 • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
 • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami zawodowymi.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA