REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat PFRON: Sprawozdania finansowe przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń

pfron państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych dofinansowanie pracownik niepełnosprawny dofinansowanie do wynagrodzeń sprawozdanie finansowe oświadczenie
Komunikat PFRON: Sprawozdania finansowe przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń
PFRON

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na dofinansowanie ich wynagrodzeń z PFRON. Przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie przedstawia PFRON sprawozdania finansowe sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości lub oświadczenie, w którym wskazuje, że nie jest zobowiązany do sporządzania takich sprawozdań.

Obowiązek przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że przedsiębiorca o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, przedstawia PFRON sprawozdania finansowe sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości lub oświadczenie, w którym wskazuje, że nie jest zobowiązany do sporządzania takich sprawozdań.

Autopromocja

Wnioskodawcy, którzy złożą elektroniczne sprawozdania do KRS, nie muszą składać ich do PFRON. Złożone w KRS sprawozdania finansowe będą weryfikowane przez fundusz pod kątem braków formalnych/błędów finansowych i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, PFRON ma prawo wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia.

Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2023 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2023 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do 15 lipca 2024 r.

Gdzie przesłać sprawozdanie finansowe

Elektroniczne sprawozdanie finansowe lub oświadczenie za 2023 r. podpisane kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym, należy przesłać bezpośrednio na wskazane poniżej skrzynki e-mail właściwych terytorialnie Oddziałów PFRON:

 • Oddział Dolnośląski: sprawozdania.wroclaw@pfron.org.pl
 • Oddział Kujawsko-Pomorski: torun@pfron.org.pl
 • Oddział Lubelski: lublin@pfron.org.pl
 • Oddział Lubuski: zielonagora@pfron.org.pl
 • Oddział Łódzki: pfron.lodz@pfron.org.pl
 • Oddział Małopolski: krakow@pfron.org.pl
 • Oddział Mazowiecki: warszawa@pfron.org.pl
 • Oddział Opolski: sprawozdania.opole@pfron.org.pl
 • Oddział Podkarpacki: sprawozdania.rzeszow@pfron.org.pl
 • Oddział Podlaski: bialystok@pfron.org.pl
 • Oddział Pomorski: gdansk@pfron.org.pl
 • Oddział Śląski: katowice@pfron.org.pl
 • Oddział Świętokrzyski: kielce@pfron.org.pl
 • Oddział Warmińsko-Mazurski: olsztyn@pfron.org.pl
 • Oddział Wielkopolski: sprawozdania.poznan@pfron.org.pl
 • Oddział Zachodniopomorski: szczecin@pfron.org.pl

Skutki niezłożenia sprawozdania finansowego lub oświadczenia

Skutkiem niezłożenia sprawozdania finansowego za 2023 r. bądź „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2023 r.” do KRS lub właściwego Oddziału PFRON w terminie do 15 lipca 2024 r. może być wstrzymanie wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek składania sprawozdań finansowych lub oświadczeń o braku obowiązku sporządzania tychże sprawozdań, nie dotyczy:

 • pracodawców prowadzących działalność gospodarczą w sektorach rolnictwa lub rybołówstwa;
 • pracodawców mających status mikro- lub małego przedsiębiorcy;
 • pracodawców niebędących przedsiębiorcami;
 • beneficjentów ubiegających się o pomoc w postaci refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 44)
 • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. z 2010 r., Nr 53, poz. 312, ze zm.)
 • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 40)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA