Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniądze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
REKLAMA
REKLAMA
Rady do spraw osób niepełnosprawnych działają jako organy opiniodawczo-doradcze w powiatach i województwach. Brzmi mało interesująco, ale rady mogą inicjować konkretne działania na rzecz osób niepełnosprawnych na szczeblu lokalnym.
REKLAMA
Taka rada może przypilnować, aby w danej gminie były niskie krawężniki, odpowiednie trasy komunikacji publicznej, wyposażenie parków (np. odpowiednia dla osób niepełnosprawnych liczba ławek, toalet).
Przykładowy protokół w PDF do ściągnięcia z prac rady:
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP uznała za zasadną petycję dotyczącą zagwarantowania środków finansowych na funkcjonowanie wojewódzkich i powiatowych rad do spraw osób niepełnosprawnych i w związku z tym przedłożyła projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Przykładowe kompetencje rady powiatu
Do zakresu działalności Rady należy:
- inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:
- integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych
- realizacji praw osób niepełnosprawnych
- opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych
- ocena realizacji programów
- opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu pod kątem i ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Nowe pieniądze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt ustawy]
Co wiemy o projekcie ustawy?
- „Ustawowa gwarancja środków finansowych na realizację zadań przez ciało doradcze, które jednak jest powoływane na podstawie przepisów ustawowych, wydaje się być naturalnym rozwiązaniem, dopełniającym zasady tworzenia i działania tych rad” – źródło: uzasadnienie do projektu nowelizacji.
- „Wojewódzkie społeczne rady do spraw osób niepełnosprawnych działają jako organy opiniodawczo-doradcze marszałków województw, a powiatowe społeczne rady do spraw osób niepełnosprawnych działają jako organy opiniodawczo-doradcze starostów. To te podmioty władz wykonawczych samorządu województw i powiatów powinny więc zapewnić materialno-techniczne warunki realizacji zakresu działania tychże rad społecznych określonych przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych” – źródło: Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP.
- Nowe przepisy nie prowadzą bezpośrednio do wywołania dodatkowych skutków finansowych nawet w tych województwach i powiatach, w których dotychczas finansowanie działalności rad było ograniczone.
- „Ustawa wymaga jedynie, aby środki na funkcjonowanie rad zostały zabezpieczone w budżetach powiatów i województw. Ponieważ utworzenie rady jest dla województw i powiatów obowiązkowe, należy założyć, że te rady już działają i są finansowane. To od samorządów zależy natomiast, czy środki zostaną zabezpieczone w budżecie w kwocie dotychczas przeznaczanej na działalność rady czy innej” – źródło: Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu, zapewnienie radom ds. osób niepełnosprawnych środków finansowych umożliwi im pełniejszą realizację nałożonych na nie zadań i rzeczywisty wpływ na powierzone sprawy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat