Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Co podać w świadectwie pracy?
- Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze?
- Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot?
- Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem komorniczym wynagrodzenia pracownika
Co podać w świadectwie pracy?
W świadectwie pracy pracodawca musi podać najważniejsze punkty dotyczącego dotychczasowego zatrudnienia pracownika. Pracownik powinien dopilnować poprawności informacji zawartych w świadectwie, ponieważ często jest to dowód dla okresów składkowych i nieskładkowych, które bierze pod uwagę ZUS przy wyliczaniu emerytury. W świadectwie pracy znajdują się też informacje dla innego potencjalnego pracodawcy, np. w zakresie zajęcia komorniczego wynagrodzenia. W świadectwie pracy należy więc wskazać: informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
REKLAMA
Dokładny wzór świadectwa pracy wraz ze szczegółowym omówieniem punktów znajduje się w: rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2023 poz. 912).
Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze?
Tak, w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze. Zgodnie z aktualnym wzorem świadectwa pracy, w pkt 7. brzmi: Informacja o zajęciu wynagrodzenia. Należy oznaczyć komornika i numer sprawy egzekucyjnej. Ponadto należy
Trzeba pamiętać, że zajęcie komornicze obowiązuje nadal, choćby po zajęciu nawiązano z dłużnikiem nowy stosunek pracy lub zlecenia albo choćby zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała. Taka regulacja służy omijania prawa przez dłużników, w szczególności alimentacyjnych.
Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot?
Tak, w świadectwie pracy, w zakresie informacji o zajęciu wynagrodzenia należy wskazać: wysokość potrąconych kwot.
Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem komorniczym wynagrodzenia pracownika
W związku z wydaniem świadectwa pracy na pracodawcy ciążą również obowiązki wynikające z Kodeksu postępowania cywilnego. Regulacje mają na celę ochronę interesów wierzyciela a realizację obowiązków dłużnika - pracownika. W myśl 884 KPC: w razie rozwiązania stosunku pracy z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadamia o tym komornika i dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot. Przesłanie zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy. Nowy pracodawca, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia o zatrudnieniu pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo, oraz wskazanego we wzmiance komornika. Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić poprzedniego pracodawcę o jego zatrudnieniu, chyba że pracownik przedstawi zaświadczenie tego pracodawcy stwierdzające, że jego należności nie były zajęte. Obowiązek powiadomienia komornika o zmianie pracodawcy obciąża również dłużnika. O obowiązku tym oraz o skutkach jego zaniedbania dłużnik powinien być pouczony przy zawiadomieniu go o zajęciu wynagrodzenia za pracę.
Pracodawcy, który zaniedbał przesłanie dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, komornik może wymierzyć grzywnę w wysokości do 5000 zł. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.
Kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1550)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2023 poz. 912)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat