Praca zdalna okazjonalna w 2024 r. Kiedy, ile dni w roku
REKLAMA
REKLAMA
- Praca zdalna okazjonalna – Kodeks pracy
- Dla kogo praca zdalna okazjonalna?
- Praca zdalna okazjonalna 2024 – ile dni w roku?
- Praca zdalna okazjonalna – zasady
Praca zdalna okazjonalna – Kodeks pracy
Praca zdalna okazjonalna to nowa instytucja unormowana w art. 6733 Kodeksu pracy, obowiązująca od 7 kwietnia 2023 roku. Jak sama nazwa wskazuje rozwiązanie to dotyczy okazjonalnego wykonywania pracy w formie zdalnej.
REKLAMA
Dla kogo praca zdalna okazjonalna?
Dla kogo przewidziana jest praca zdalna okazjonalna? Kodeks pracy mówi o pracowniku bez wskazania dodatkowych warunków korzystania z pracy zdalnej z art. 6733. Oczywistym wydaje się, że z tego uprawnienia mogą skorzystać osoby będące pracownikami (łączy ich stosunek pracy z pracodawcą). Po drugie charakter ich pracy musi pozwalać na wykonywanie jej poza zakładem pracy. Pracownik, który chce skorzystać z okazjonalnej pracy zdalnej, musi złożyć wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej. We wniosku pracownik wskazuje miejsce wykonywania pracy zdalnej we wskazanym okresie czasu. Czy trzeba pisać uzasadnienie wniosku o pracę zdalną okazjonalną? Nie. Przepisy prawa pracy nie przewidują takiego obowiązku po stronie pracownika.
Pracodawca każdorazowo musi wyrazić zgodę na pracę zdalną okazjonalną, aby pracownik mógł z niej skorzystać. Należy pamiętać, że przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku uwzględnienia wniosku. Pracodawca może więc odmówić pracy zdalnej okazjonalnej.
Praca zdalna okazjonalna 2024 – ile dni w roku?
Praca zdalna wykonywana sporadycznie jest ograniczona maksymalnym wymiarem dni w roku kalendarzowym. Mianowicie w 2024 roku z pracy zdalnej okazjonalnej można korzystać do 24 dni w roku. Taki sam limit dotyczy osób zatrudnionych na niepełnym etacie.
Pracownik może wykorzystać pracę zdalną okazjonalną n 3 sposoby:
- korzystając z pojedynczych dni pracy zdalnej,
- korzystając z kilkudniowych okresów pracy zdalnej,
- wykorzystując jednorazowo pełną pulę 24 dni pracy zdalnej.
Praca zdalna okazjonalna – zasady
Na jakich zasadach udziela się pracy zdalnej okazjonalnej? Przytoczymy treść art. 6733 KP:
Kodeks pracy:
Art. 6733§ 1. Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
§ 2. Do pracy zdalnej, o której mowa w § 1, nie stosuje się przepisów art. 6719–6724 oraz art. 6731 § 3.
§ 3. Kontrola wykonywania pracy zdalnej, o której mowa w § 1, kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrola przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, odbywa się na zasadach ustalonych z pracownikiem.
Praca zdalna okazjonalna nie wymaga od pracodawcy stworzenia regulaminu pracy zdalnej. Pracodawca nie ponosi też dodatkowych kosztów związanych ze świadczeniem pracy przez pracownika poza zakładem pracy.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023, poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat