REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna okazjonalna w 2024 r. Kiedy, ile dni w roku

praca zdalna okazjonalna 2024 ile dni kiedy dla kogo kodeks pracy
Praca zdalna okazjonalna 2024 - ile dni w roku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna okazjonalna w 2024 roku – kiedy można z niej skorzystać i o ile dni w roku można wnioskować do pracodawcy? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej?

Praca zdalna okazjonalna – Kodeks pracy

Praca zdalna okazjonalna to nowa instytucja unormowana w art. 6733 Kodeksu pracy, obowiązująca od 7 kwietnia 2023 roku. Jak sama nazwa wskazuje rozwiązanie to dotyczy okazjonalnego wykonywania pracy w formie zdalnej.

REKLAMA

Autopromocja

Dla kogo praca zdalna okazjonalna?

Dla kogo przewidziana jest praca zdalna okazjonalna? Kodeks pracy mówi o pracowniku bez wskazania dodatkowych warunków korzystania z pracy zdalnej z art. 6733. Oczywistym wydaje się, że z tego uprawnienia mogą skorzystać osoby będące pracownikami (łączy ich stosunek pracy z pracodawcą). Po drugie charakter ich pracy musi pozwalać na wykonywanie jej poza zakładem pracy. Pracownik, który chce skorzystać z okazjonalnej pracy zdalnej, musi złożyć wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej. We wniosku pracownik wskazuje miejsce wykonywania pracy zdalnej we wskazanym okresie czasu. Czy trzeba pisać uzasadnienie wniosku o pracę zdalną okazjonalną? Nie. Przepisy prawa pracy nie przewidują takiego obowiązku po stronie pracownika.

Ważne

Pracodawca każdorazowo musi wyrazić zgodę na pracę zdalną okazjonalną, aby pracownik mógł z niej skorzystać. Należy pamiętać, że przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku uwzględnienia wniosku. Pracodawca może więc odmówić pracy zdalnej okazjonalnej.

Praca zdalna okazjonalna 2024 – ile dni w roku?

Praca zdalna wykonywana sporadycznie jest ograniczona maksymalnym wymiarem dni w roku kalendarzowym. Mianowicie w 2024 roku z pracy zdalnej okazjonalnej można korzystać do 24 dni w roku. Taki sam limit dotyczy osób zatrudnionych na niepełnym etacie. 

Pracownik może wykorzystać pracę zdalną okazjonalną n 3 sposoby:

  • korzystając z pojedynczych dni pracy zdalnej,
  • korzystając z kilkudniowych okresów pracy zdalnej,
  • wykorzystując jednorazowo pełną pulę 24 dni pracy zdalnej.

Praca zdalna okazjonalna – zasady

Na jakich zasadach udziela się pracy zdalnej okazjonalnej? Przytoczymy treść art. 6733 KP:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks pracy:
Art. 6733§ 1. Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
§ 2. Do pracy zdalnej, o której mowa w § 1, nie stosuje się przepisów art. 6719–6724 oraz art. 6731 § 3.
§ 3. Kontrola wykonywania pracy zdalnej, o której mowa w § 1, kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrola przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, odbywa się na zasadach ustalonych z pracownikiem.

Praca zdalna okazjonalna nie wymaga od pracodawcy stworzenia regulaminu pracy zdalnej. Pracodawca nie ponosi też dodatkowych kosztów związanych ze świadczeniem pracy przez pracownika poza zakładem pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA