REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą u jednego pracodawcy pół etatu pełny etat
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą pół etatu lub pełny etat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?
rozwiń >

Dwie umowy o pracę u jednego pracodawcy

Dozwolona jest praca dla jednego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę. Pracodawca i pracownik mogą zawierać ze sobą jednocześnie nawet kilka umów. Od każdej umowy należy odprowadzać składki ubezpieczeniowe.

Autopromocja
Ważne

Zawierając umowy o pracę z tym samym pracownikiem, pamiętaj o limicie umów na czas określony z art. 251 Kodeksu pracy:
•    maksymalnie 33 miesiące,
•    maksymalnie 3 umowy.
Powyższy limit nie dotyczy umów o pracę zawartych na czas określony, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy:
1)    w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2)    w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3)    w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4)    w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
Limit umów na czas określony nie dotyczy również przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu (art. 177 § 3 KP).

Dwie umowy o pracę na pół etatu?

Zawarcie dwóch umów na pół etatu jest jak najbardziej dozwolone, a praca na ich podstawie możliwa do wykonania. Ważne, aby rodzaj pracy i obowiązki pracownika nie pokrywały się ze sobą. Zawarcie dwóch umów między tymi samymi stronami stosunku pracy uzasadnia jedynie inny charakter pracy.

Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą - warunki

Najważniejszym ograniczeniem przy zawieraniu kilku umów w tym samym okresie między tymi samymi stronami jest przedmiot umowy. Dwie umowy nie mogą dotyczyć tego samego przedmiotu czyli to samo stanowisko, obowiązki pracownicze.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (sygn. I PKN 43/97), zgodnie z którym „Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.” Sądownictwo stoi na straży przepisów prawa pracy dotyczących czasu pracy i godzin nadliczbowych. Zawieranie kilku umów z tym samym pracodawcą mogłoby być uznane za obchodzenie przepisów o czasie pracy.

Ważne

Dla każdej umowy z tym samym pracownikiem pracodawca przeprowadza szkolenie bhp i wystawia skierowania na badania lekarskie.

Dwie umowy o pracę u różnych pracodawców

W przypadku zawierania drugiej umowy z innym pracodawcą można być zatrudnionym w tym samym charakterze, chyba że obowiązuje zakaz konkurencji. Wówczas pracownik jest zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej. Zakaz konkurencji ustanawia się odrębną umową (o zakazie konkurencji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracownik powinien poinformować pracodawcę o drugiej umowie o pracę?

Co do zasady nie. Jeśli jednak zatrudniony jest na część etatu za wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia za pracę i podejmuje się zatrudnienia u innego pracodawcy, lepiej o tym poinformować. Jeśli suma wynagrodzeń przekroczy kwotę obowiązującej płacy minimalnej, pracodawca będzie zobowiązany do odprowadzania składki na Fundusz Pracy.

Czy trzeba poinformować drugiego pracodawcę o fakcie wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu zatrudniającego? Tutaj również prawo nie przewiduje obowiązku pracownika. Nie ma więc takiej konieczności.

Dwie umowy o pracę a ciąża

W przypadku dwóch umów o pracę i zajścia w ciążę urlop macierzyński i inne urlopy związane z urodzeniem dziecka przysługują z tytułu każdej umowy.

Dwie umowy o pracę a urlop

W przypadku zatrudnienia na podstawie co najmniej 2 umów o pracę pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego z każdej umowy. Należy mieć na uwadze art. 154 § 2 Kodeksu pracy, który reguluje wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Takiej osobie przysługuje urlop proporcjonalny w stosunku do wymiaru czasu pracy tego pracownika (podstawowy wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy). 

Dokonując odpowiedniego pomniejszenia przysługujących dni urlopowych, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Polecamy artykuł: Staż urlopowy 2024 - jak liczyć?

W przypadku kiedy wyliczenia wskazują na wymiar wyższy niż 20 (osoba ze stażem pracy krótszym niż 10 lat) lub 26 dni (osoba z stażem pracy od 10 lat w górę) urlopu na rok kalendarzowy, pracownik będzie miał prawo tylko do 20 lub 26 dni (art. 154 § 3 Kodeksu pracy).

Przykład

Pracownik z 9-letnim stażem pracy został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kasjera. Podpisał drugą umowę ze swoim pracodawcą na 1/5 etatu na stanowisku magazyniera. Pracownik nie będzie miał więcej dni urlopowych z tego tytułu. Ma więc do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego 20 dni urlopu.

W tym miejscu należy przypomnieć, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy stanowią swego rodzaju minimum zabezpieczeń dla pracownika. Pracodawca zawsze może określić bardziej korzystne dla pracownika zasady. Jedną z nich może być przyznanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego w przypadku zawarcia drugiej umowy o pracę.

Dwie umowy o pracę na pełny etat?

Wykonywanie pracy na podstawie dwóch umów o pracę jednocześnie niesie ze sobą duże ryzyko. O ile pogodzenie umów na część etatu wydaje się możliwa do zrealizowania, o tyle dwóch umów pełnowymiarowych już niekoniecznie. Po pierwsze, umowa o pracę na pełnym etacie wymaga pełnej dyspozycyjności w godzinach pracy i wykonywania poleceń kierownictwa. Niedopuszczalna jest sytuacja braku kontaktu z pracownikiem i niewykonywanie przez niego poleceń ze względu na jednoczesną pracę dla innego pracodawcy. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, nielojalne i nieetyczne.

Jeśli jednak rodzaj pracy i zakres obowiązków wynikających z dwóch różnych umów da się ze sobą pogodzić, nie ma przeciwwskazań do ich zawarcia.

Przepis prawa pracy nie zakazują pracy na podstawie dwóch umów o pracę. Należy jednak zadać sobie pytanie – czy taka praca jest możliwa do wykonania? 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA