REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą u jednego pracodawcy pół etatu pełny etat
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą pół etatu lub pełny etat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?
rozwiń >

Dwie umowy o pracę u jednego pracodawcy

Dozwolona jest praca dla jednego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę. Pracodawca i pracownik mogą zawierać ze sobą jednocześnie nawet kilka umów. Od każdej umowy należy odprowadzać składki ubezpieczeniowe.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Zawierając umowy o pracę z tym samym pracownikiem, pamiętaj o limicie umów na czas określony z art. 251 Kodeksu pracy:
•    maksymalnie 33 miesiące,
•    maksymalnie 3 umowy.
Powyższy limit nie dotyczy umów o pracę zawartych na czas określony, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy:
1)    w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2)    w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3)    w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4)    w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
Limit umów na czas określony nie dotyczy również przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu (art. 177 § 3 KP).

Dwie umowy o pracę na pół etatu?

Zawarcie dwóch umów na pół etatu jest jak najbardziej dozwolone, a praca na ich podstawie możliwa do wykonania. Ważne, aby rodzaj pracy i obowiązki pracownika nie pokrywały się ze sobą. Zawarcie dwóch umów między tymi samymi stronami stosunku pracy uzasadnia jedynie inny charakter pracy.

Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą - warunki

Najważniejszym ograniczeniem przy zawieraniu kilku umów w tym samym okresie między tymi samymi stronami jest przedmiot umowy. Dwie umowy nie mogą dotyczyć tego samego przedmiotu czyli to samo stanowisko, obowiązki pracownicze.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (sygn. I PKN 43/97), zgodnie z którym „Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.” Sądownictwo stoi na straży przepisów prawa pracy dotyczących czasu pracy i godzin nadliczbowych. Zawieranie kilku umów z tym samym pracodawcą mogłoby być uznane za obchodzenie przepisów o czasie pracy.

Ważne

Dla każdej umowy z tym samym pracownikiem pracodawca przeprowadza szkolenie bhp i wystawia skierowania na badania lekarskie.

Dwie umowy o pracę u różnych pracodawców

W przypadku zawierania drugiej umowy z innym pracodawcą można być zatrudnionym w tym samym charakterze, chyba że obowiązuje zakaz konkurencji. Wówczas pracownik jest zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej. Zakaz konkurencji ustanawia się odrębną umową (o zakazie konkurencji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracownik powinien poinformować pracodawcę o drugiej umowie o pracę?

Co do zasady nie. Jeśli jednak zatrudniony jest na część etatu za wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia za pracę i podejmuje się zatrudnienia u innego pracodawcy, lepiej o tym poinformować. Jeśli suma wynagrodzeń przekroczy kwotę obowiązującej płacy minimalnej, pracodawca będzie zobowiązany do odprowadzania składki na Fundusz Pracy.

Czy trzeba poinformować drugiego pracodawcę o fakcie wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu zatrudniającego? Tutaj również prawo nie przewiduje obowiązku pracownika. Nie ma więc takiej konieczności.

Dwie umowy o pracę a ciąża

W przypadku dwóch umów o pracę i zajścia w ciążę urlop macierzyński i inne urlopy związane z urodzeniem dziecka przysługują z tytułu każdej umowy.

Dwie umowy o pracę a urlop

W przypadku zatrudnienia na podstawie co najmniej 2 umów o pracę pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego z każdej umowy. Należy mieć na uwadze art. 154 § 2 Kodeksu pracy, który reguluje wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Takiej osobie przysługuje urlop proporcjonalny w stosunku do wymiaru czasu pracy tego pracownika (podstawowy wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy). 

Dokonując odpowiedniego pomniejszenia przysługujących dni urlopowych, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Polecamy artykuł: Staż urlopowy 2024 - jak liczyć?

W przypadku kiedy wyliczenia wskazują na wymiar wyższy niż 20 (osoba ze stażem pracy krótszym niż 10 lat) lub 26 dni (osoba z stażem pracy od 10 lat w górę) urlopu na rok kalendarzowy, pracownik będzie miał prawo tylko do 20 lub 26 dni (art. 154 § 3 Kodeksu pracy).

Przykład

Pracownik z 9-letnim stażem pracy został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kasjera. Podpisał drugą umowę ze swoim pracodawcą na 1/5 etatu na stanowisku magazyniera. Pracownik nie będzie miał więcej dni urlopowych z tego tytułu. Ma więc do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego 20 dni urlopu.

W tym miejscu należy przypomnieć, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy stanowią swego rodzaju minimum zabezpieczeń dla pracownika. Pracodawca zawsze może określić bardziej korzystne dla pracownika zasady. Jedną z nich może być przyznanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego w przypadku zawarcia drugiej umowy o pracę.

Dwie umowy o pracę na pełny etat?

Wykonywanie pracy na podstawie dwóch umów o pracę jednocześnie niesie ze sobą duże ryzyko. O ile pogodzenie umów na część etatu wydaje się możliwa do zrealizowania, o tyle dwóch umów pełnowymiarowych już niekoniecznie. Po pierwsze, umowa o pracę na pełnym etacie wymaga pełnej dyspozycyjności w godzinach pracy i wykonywania poleceń kierownictwa. Niedopuszczalna jest sytuacja braku kontaktu z pracownikiem i niewykonywanie przez niego poleceń ze względu na jednoczesną pracę dla innego pracodawcy. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, nielojalne i nieetyczne.

Jeśli jednak rodzaj pracy i zakres obowiązków wynikających z dwóch różnych umów da się ze sobą pogodzić, nie ma przeciwwskazań do ich zawarcia.

Przepis prawa pracy nie zakazują pracy na podstawie dwóch umów o pracę. Należy jednak zadać sobie pytanie – czy taka praca jest możliwa do wykonania? 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA