REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta
Nowy zawód medyczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 26 marca 2024 r. obowiązują nowe, dodatkowe zawody medyczne - jest ich łącznie 15. Jednym z nich jest instruktor terapii uzależnień. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to ani psychiatra ani psycholog. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potrzebny zawód. Coraz więcej osób zmaga się z problemami czy to zawodowymi, zdrowotnymi czy w sferze zdrowia psychicznego. Wiele osób sięga też po używki. W ostatnim czasie dużo się mówi o jednorazowych e-papierosach, napojach energetycznych czy substancji psychoaktywnych - bardzo szkodliwych dla zdrowia. Problem istnieje też wśród dzieci. Wiele miejsc pracy, szkół czy uczelni decyduje się na darmowe benefity, takie jak wsparcie psychologów. Polityka mental health rozwija się a wraz z nią będzie się rozwijał nowy zawód - instruktor terapii uzależnień. 

Instruktor terapii uzależnień, psycholog, psychiatra i psychoterapeuta - różnice

Zawody: instruktora terapii uzależnień, psychologa, psychiatry i psychoterapeuty znacznie się od siebie różnią.  Osoba zmagająca się z problemami czy też uzależnieniami w zależności od potrzeb może zgłosić się do każdego z tych specjalistów. Zakres udzielanej pomocy jest jednak inny w każdej z ww. profesji. 

Autopromocja
 • Instruktor terapii uzależnień do jego zadań należy udzielanie pod nadzorem specjalisty psychoterapii uzależnień wsparcia terapeutycznego pacjentom wykazującym zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych lub uzależnionych behawioralnie oraz ich bliskim 

 • Psychiatra, jest lekarzem, stawia diagnozę i ustala plan terapeutyczny, czyli plan leczenia, także farmakologicznego;

 • Psycholog diagnozuje dzięki rozmowie problemy za pomocą: pogłębionej diagnostyki osobowości, oceny procesów poznawczych, oceny dyspozycji psychicznych - nie leczy farmakologicznie;

 • Psychoterapeuta zajmie się przepracowaniem nasilających się problemów i trudności wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne, podczas całego procesu psychoterapii. Psychoterapeuta nie musi być z wykształcenia lekarzem ani psychologiem.

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych:

a) asystentka stomatologiczna, b) elektroradiolog, c) higienistka stomatologiczna, d) instruktor terapii uzależnień, e) opiekun medyczny, f) optometrysta, g) ortoptystka, h) podiatra, i) profilaktyk, j) protetyk słuchu, k) technik farmaceutyczny, l) technik masażysta, m) technik ortopeda, n) technik sterylizacji medycznej, o) terapeuta zajęciowy.

Czym zajmuje się instruktor terapii uzależnień?

W zakresie wyżej wskazanej ustawy przepisy wykonawcze, tj. rozporządzenie oraz wydane do niego załączniki określają konkretny opis zadań i charakteryzują nowe zawody medyczne. 

Przykład
Czym zatem zajmuje się instruktor terapii uzależnień? Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, do jego zadań należy:
 • Organizowanie stanowiska pracy instruktora terapii uzależnień.
 • Planowanie i realizacja oddziaływań psychoedukacyjnych.
 • Promowanie i wspieranie kształtowania nawyków prozdrowotnego stylu życia.
 • Rozpoznawanie i rozwiązywanie osobistych kryzysów.
 • Prowadzenie treningów umiejętności społecznych.
 • Prowadzenie treningów umiejętności życiowych.
 • Udzielanie indywidualnego wsparcia motywującego.
 • Motywowanie do zmiany interpersonalnej i intrapsychicznej oraz zmiany zachowań.
 • Udzielanie porad.
 • Prowadzenie treningów zmiany zachowań.
 • Podejmowanie interwencji kryzysowej.
 • Prowadzenie psychoedukacji.
 • Prowadzenie społeczności terapeutycznej.
 • Prowadzenie oddziaływań konsultacyjno-edukacyjnych w środowisku użytkowników substancji psychoaktywnych.
 • Praca z pacjentami z głodem substancji, przymusem realizowania czynności kompulsywnych oraz nawrotami choroby.
 • Uczestniczenie w ocenie postępów leczenia.
 • Monitorowanie realizacji przez pacjenta zadań określonych w planie leczenia ustalonym przez lekarza lub planie terapeutycznym ustalonym przez specjalistę psychoterapii uzależnień.
 • Nawiązywanie, podtrzymywanie i zakończenie relacji z pacjentem z uwzględnieniem akceptacji i szacunku dla jego podmiotowości.
 • Integracja oddziaływań medycznych, psychoterapii i pomocy społecznej.
 • Współpraca w zespołach interdyscyplinarnych.
 • Poddawanie swojej pracy superwizji.
 • Oddziaływania psychospołeczne ukierunkowane na poprawę zdolności funkcjonowania społecznego pacjentów.
 • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
 • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami zawodowymi instruktora terapii uzależnień.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  REKLAMA