REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta
Nowy zawód medyczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 26 marca 2024 r. obowiązują nowe, dodatkowe zawody medyczne - jest ich łącznie 15. Jednym z nich jest instruktor terapii uzależnień. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to ani psychiatra ani psycholog. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potrzebny zawód. Coraz więcej osób zmaga się z problemami czy to zawodowymi, zdrowotnymi czy w sferze zdrowia psychicznego. Wiele osób sięga też po używki. W ostatnim czasie dużo się mówi o jednorazowych e-papierosach, napojach energetycznych czy substancji psychoaktywnych - bardzo szkodliwych dla zdrowia. Problem istnieje też wśród dzieci. Wiele miejsc pracy, szkół czy uczelni decyduje się na darmowe benefity, takie jak wsparcie psychologów. Polityka mental health rozwija się a wraz z nią będzie się rozwijał nowy zawód - instruktor terapii uzależnień. 

Instruktor terapii uzależnień, psycholog, psychiatra i psychoterapeuta - różnice

Zawody: instruktora terapii uzależnień, psychologa, psychiatry i psychoterapeuty znacznie się od siebie różnią.  Osoba zmagająca się z problemami czy też uzależnieniami w zależności od potrzeb może zgłosić się do każdego z tych specjalistów. Zakres udzielanej pomocy jest jednak inny w każdej z ww. profesji. 

REKLAMA

Autopromocja
  • Instruktor terapii uzależnień do jego zadań należy udzielanie pod nadzorem specjalisty psychoterapii uzależnień wsparcia terapeutycznego pacjentom wykazującym zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych lub uzależnionych behawioralnie oraz ich bliskim 

  • Psychiatra, jest lekarzem, stawia diagnozę i ustala plan terapeutyczny, czyli plan leczenia, także farmakologicznego;

  • Psycholog diagnozuje dzięki rozmowie problemy za pomocą: pogłębionej diagnostyki osobowości, oceny procesów poznawczych, oceny dyspozycji psychicznych - nie leczy farmakologicznie;

  • Psychoterapeuta zajmie się przepracowaniem nasilających się problemów i trudności wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne, podczas całego procesu psychoterapii. Psychoterapeuta nie musi być z wykształcenia lekarzem ani psychologiem.

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych:

a) asystentka stomatologiczna, b) elektroradiolog, c) higienistka stomatologiczna, d) instruktor terapii uzależnień, e) opiekun medyczny, f) optometrysta, g) ortoptystka, h) podiatra, i) profilaktyk, j) protetyk słuchu, k) technik farmaceutyczny, l) technik masażysta, m) technik ortopeda, n) technik sterylizacji medycznej, o) terapeuta zajęciowy.

Czym zajmuje się instruktor terapii uzależnień?

W zakresie wyżej wskazanej ustawy przepisy wykonawcze, tj. rozporządzenie oraz wydane do niego załączniki określają konkretny opis zadań i charakteryzują nowe zawody medyczne. 

Przykład
Czym zatem zajmuje się instruktor terapii uzależnień? Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, do jego zadań należy:
  • Organizowanie stanowiska pracy instruktora terapii uzależnień.
  • Planowanie i realizacja oddziaływań psychoedukacyjnych.
  • Promowanie i wspieranie kształtowania nawyków prozdrowotnego stylu życia.
  • Rozpoznawanie i rozwiązywanie osobistych kryzysów.
  • Prowadzenie treningów umiejętności społecznych.
  • Prowadzenie treningów umiejętności życiowych.
  • Udzielanie indywidualnego wsparcia motywującego.
  • Motywowanie do zmiany interpersonalnej i intrapsychicznej oraz zmiany zachowań.
  • Udzielanie porad.
  • Prowadzenie treningów zmiany zachowań.
  • Podejmowanie interwencji kryzysowej.
  • Prowadzenie psychoedukacji.
  • Prowadzenie społeczności terapeutycznej.
  • Prowadzenie oddziaływań konsultacyjno-edukacyjnych w środowisku użytkowników substancji psychoaktywnych.
  • Praca z pacjentami z głodem substancji, przymusem realizowania czynności kompulsywnych oraz nawrotami choroby.
  • Uczestniczenie w ocenie postępów leczenia.
  • Monitorowanie realizacji przez pacjenta zadań określonych w planie leczenia ustalonym przez lekarza lub planie terapeutycznym ustalonym przez specjalistę psychoterapii uzależnień.
  • Nawiązywanie, podtrzymywanie i zakończenie relacji z pacjentem z uwzględnieniem akceptacji i szacunku dla jego podmiotowości.
  • Integracja oddziaływań medycznych, psychoterapii i pomocy społecznej.
  • Współpraca w zespołach interdyscyplinarnych.
  • Poddawanie swojej pracy superwizji.
  • Oddziaływania psychospołeczne ukierunkowane na poprawę zdolności funkcjonowania społecznego pacjentów.
  • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
  • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami zawodowymi instruktora terapii uzależnień.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA