REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta
Nowy zawód medyczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 26 marca 2024 r. obowiązują nowe, dodatkowe zawody medyczne - jest ich łącznie 15. Jednym z nich jest instruktor terapii uzależnień. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to ani psychiatra ani psycholog. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potrzebny zawód. Coraz więcej osób zmaga się z problemami czy to zawodowymi, zdrowotnymi czy w sferze zdrowia psychicznego. Wiele osób sięga też po używki. W ostatnim czasie dużo się mówi o jednorazowych e-papierosach, napojach energetycznych czy substancji psychoaktywnych - bardzo szkodliwych dla zdrowia. Problem istnieje też wśród dzieci. Wiele miejsc pracy, szkół czy uczelni decyduje się na darmowe benefity, takie jak wsparcie psychologów. Polityka mental health rozwija się a wraz z nią będzie się rozwijał nowy zawód - instruktor terapii uzależnień. 

Instruktor terapii uzależnień, psycholog, psychiatra i psychoterapeuta - różnice

Zawody: instruktora terapii uzależnień, psychologa, psychiatry i psychoterapeuty znacznie się od siebie różnią.  Osoba zmagająca się z problemami czy też uzależnieniami w zależności od potrzeb może zgłosić się do każdego z tych specjalistów. Zakres udzielanej pomocy jest jednak inny w każdej z ww. profesji. 

REKLAMA

Autopromocja
  • Instruktor terapii uzależnień do jego zadań należy udzielanie pod nadzorem specjalisty psychoterapii uzależnień wsparcia terapeutycznego pacjentom wykazującym zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych lub uzależnionych behawioralnie oraz ich bliskim 

  • Psychiatra, jest lekarzem, stawia diagnozę i ustala plan terapeutyczny, czyli plan leczenia, także farmakologicznego;

  • Psycholog diagnozuje dzięki rozmowie problemy za pomocą: pogłębionej diagnostyki osobowości, oceny procesów poznawczych, oceny dyspozycji psychicznych - nie leczy farmakologicznie;

  • Psychoterapeuta zajmie się przepracowaniem nasilających się problemów i trudności wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne, podczas całego procesu psychoterapii. Psychoterapeuta nie musi być z wykształcenia lekarzem ani psychologiem.

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych:

a) asystentka stomatologiczna, b) elektroradiolog, c) higienistka stomatologiczna, d) instruktor terapii uzależnień, e) opiekun medyczny, f) optometrysta, g) ortoptystka, h) podiatra, i) profilaktyk, j) protetyk słuchu, k) technik farmaceutyczny, l) technik masażysta, m) technik ortopeda, n) technik sterylizacji medycznej, o) terapeuta zajęciowy.

Czym zajmuje się instruktor terapii uzależnień?

W zakresie wyżej wskazanej ustawy przepisy wykonawcze, tj. rozporządzenie oraz wydane do niego załączniki określają konkretny opis zadań i charakteryzują nowe zawody medyczne. 

Przykład
Czym zatem zajmuje się instruktor terapii uzależnień? Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, do jego zadań należy:
  • Organizowanie stanowiska pracy instruktora terapii uzależnień.
  • Planowanie i realizacja oddziaływań psychoedukacyjnych.
  • Promowanie i wspieranie kształtowania nawyków prozdrowotnego stylu życia.
  • Rozpoznawanie i rozwiązywanie osobistych kryzysów.
  • Prowadzenie treningów umiejętności społecznych.
  • Prowadzenie treningów umiejętności życiowych.
  • Udzielanie indywidualnego wsparcia motywującego.
  • Motywowanie do zmiany interpersonalnej i intrapsychicznej oraz zmiany zachowań.
  • Udzielanie porad.
  • Prowadzenie treningów zmiany zachowań.
  • Podejmowanie interwencji kryzysowej.
  • Prowadzenie psychoedukacji.
  • Prowadzenie społeczności terapeutycznej.
  • Prowadzenie oddziaływań konsultacyjno-edukacyjnych w środowisku użytkowników substancji psychoaktywnych.
  • Praca z pacjentami z głodem substancji, przymusem realizowania czynności kompulsywnych oraz nawrotami choroby.
  • Uczestniczenie w ocenie postępów leczenia.
  • Monitorowanie realizacji przez pacjenta zadań określonych w planie leczenia ustalonym przez lekarza lub planie terapeutycznym ustalonym przez specjalistę psychoterapii uzależnień.
  • Nawiązywanie, podtrzymywanie i zakończenie relacji z pacjentem z uwzględnieniem akceptacji i szacunku dla jego podmiotowości.
  • Integracja oddziaływań medycznych, psychoterapii i pomocy społecznej.
  • Współpraca w zespołach interdyscyplinarnych.
  • Poddawanie swojej pracy superwizji.
  • Oddziaływania psychospołeczne ukierunkowane na poprawę zdolności funkcjonowania społecznego pacjentów.
  • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
  • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami zawodowymi instruktora terapii uzależnień.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA