REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podiatra - nowy zawód przyszłości

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podiatra - nowy zawód przyszłości
Czym zajmuje się podiatra?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pediatra to nie podiatra - nie należy mylić tych dwóch pojęć, chociaż zarówno pediatra jak podiatra to przedstawiciele zawodów medycznych. Podobnie podiatra to nie podolog. Podiatra to nowy zawód przyszłości - to "lekarz od stóp". Dlaczego to takie przyszłościowe? Bo profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy to problem wielu osób, a kosmetyki nie wiele tu zdziałają. Podiatra to lekarz medycyny podiatrycznej. Zajmuje się on problematyką stóp w szerokim znaczeniu i wymagane jest od niego posiadanie specjalnych kwalifikacji. 

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ważne
15 NOWYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Podiatra - nowy zawód przyszłości. Czym zajmuje się podiatra?

Poniżej informacja czym zajmuje się podiatra:

REKLAMA

Autopromocja
  • Profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy.
  • Profilaktyka na poziomie ogólnoustrojowym (stabilizacja cukrzycy).

W tym sensie to bardzo ważne zadanie, ponieważ polskie społeczeństwo w dużej mierze choruje na cukrzycę. Oczywiście podiatra to nie diabetolog, czy tzw. cukrzyk. Ale przecież wraz z cukrzycą pojawia się tzw. stopa cukrzycowa. Jest rozumiana jako infekcja, owrzodzenie lub destrukcja głębokich tkanek stopy z neuropatią i/lub chorobą naczyń obwodowych w kończynie dolnej u chorych na cukrzycę (wg. Międzynarodowej Grupy Roboczej dla Stopy Cukrzycowej - IWGDF guideline 2015). Przy tego typu chorobie potrzeba jest też pomoc medyczna ortopedów i chirurgów.

Kolejne zadania podiatry to m.in.:

  • Profilaktyka na poziomie miejscowym, z uwzględnieniem odpowiedniego zaopatrzenia stopy, zwłaszcza w obuwie.
  • Współpraca z lekarzem zajmującym się patologiami stopy, w tym obserwacja postępów leczenia.
  • Oczyszczanie rany w obrębie stopy.
  • Utrzymywanie rany w obrębie stopy w odpowiednim zabezpieczeniu opatrunkowym.
  • Zlecanie badań bakteriologicznych.
  • Ocena antybiogramu.
  • Prowadzenie terapii podiatrycznej związanej z procesem leczenia chorób w obrębie stóp po zaleconej konsultacji lekarskiej.
  • Wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii w obrębie stóp.
  • Wykonywanie hiperbarii.
  • Wykonywanie ozonoterapii.
  • Wykonywanie laseroterapii niskoenergetycznej.
  • Wykorzystywanie zmiennego pola magnetycznego w zabiegach.
  • Wykonywanie krioterapii.
  • Wykonywanie zabiegów w obrębie aparatu paznokcia.
  • Higiena paznokci.
  • Oczyszczanie płytki paznokciowej.
  • Stosowanie klamer.
  • Opracowywanie paznokci objętych łuszczycą.
  • Wykonywanie zabiegów zgodnie z zasadami aseptyki, antyseptyki oraz procedurami postępowania z materiałami biologicznie skażonymi i w sytuacji wystąpienia zakażeń.
  • Asystowanie lekarzowi podczas zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu.
  • Obserwacja i monitorowanie efektów zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu i informowanie o konieczności zgłoszenia się do lekarza celem dalszej oceny stanu zdrowia.
  • Pomoc w doborze zaopatrzenia w wyroby medyczne i jego stosowanie. W tym wypisywanie wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
  • Dopasowywanie protez i obuwia.
  • Utrzymywanie dobrostanu fizycznego i psychicznego pacjenta.
  • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
  • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej.

Podiatra to nie podolog

Podiatra to zawód medyczny, który wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Z kolei podolog zajmuje się kompleksową pielęgnacją stóp oraz terapią chorób, urazów oraz schorzeń stóp. Celem pracy podologa jest usunięcie lub ograniczenie skutków choroby, a także zapobieganie ich nawrotom poprzez zalecenie prawidłowej pielęgnacji oraz prowadzenie edukacji pacjenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA