REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podiatra - nowy zawód przyszłości

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podiatra - nowy zawód przyszłości
Czym zajmuje się podiatra?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pediatra to nie podiatra - nie należy mylić tych dwóch pojęć, chociaż zarówno pediatra jak podiatra to przedstawiciele zawodów medycznych. Podobnie podiatra to nie podolog. Podiatra to nowy zawód przyszłości - to "lekarz od stóp". Dlaczego to takie przyszłościowe? Bo profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy to problem wielu osób, a kosmetyki nie wiele tu zdziałają. Podiatra to lekarz medycyny podiatrycznej. Zajmuje się on problematyką stóp w szerokim znaczeniu i wymagane jest od niego posiadanie specjalnych kwalifikacji. 

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ważne
15 NOWYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Podiatra - nowy zawód przyszłości. Czym zajmuje się podiatra?

Poniżej informacja czym zajmuje się podiatra:

Autopromocja
 • Profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy.
 • Profilaktyka na poziomie ogólnoustrojowym (stabilizacja cukrzycy).

W tym sensie to bardzo ważne zadanie, ponieważ polskie społeczeństwo w dużej mierze choruje na cukrzycę. Oczywiście podiatra to nie diabetolog, czy tzw. cukrzyk. Ale przecież wraz z cukrzycą pojawia się tzw. stopa cukrzycowa. Jest rozumiana jako infekcja, owrzodzenie lub destrukcja głębokich tkanek stopy z neuropatią i/lub chorobą naczyń obwodowych w kończynie dolnej u chorych na cukrzycę (wg. Międzynarodowej Grupy Roboczej dla Stopy Cukrzycowej - IWGDF guideline 2015). Przy tego typu chorobie potrzeba jest też pomoc medyczna ortopedów i chirurgów.

Kolejne zadania podiatry to m.in.:

 • Profilaktyka na poziomie miejscowym, z uwzględnieniem odpowiedniego zaopatrzenia stopy, zwłaszcza w obuwie.
 • Współpraca z lekarzem zajmującym się patologiami stopy, w tym obserwacja postępów leczenia.
 • Oczyszczanie rany w obrębie stopy.
 • Utrzymywanie rany w obrębie stopy w odpowiednim zabezpieczeniu opatrunkowym.
 • Zlecanie badań bakteriologicznych.
 • Ocena antybiogramu.
 • Prowadzenie terapii podiatrycznej związanej z procesem leczenia chorób w obrębie stóp po zaleconej konsultacji lekarskiej.
 • Wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii w obrębie stóp.
 • Wykonywanie hiperbarii.
 • Wykonywanie ozonoterapii.
 • Wykonywanie laseroterapii niskoenergetycznej.
 • Wykorzystywanie zmiennego pola magnetycznego w zabiegach.
 • Wykonywanie krioterapii.
 • Wykonywanie zabiegów w obrębie aparatu paznokcia.
 • Higiena paznokci.
 • Oczyszczanie płytki paznokciowej.
 • Stosowanie klamer.
 • Opracowywanie paznokci objętych łuszczycą.
 • Wykonywanie zabiegów zgodnie z zasadami aseptyki, antyseptyki oraz procedurami postępowania z materiałami biologicznie skażonymi i w sytuacji wystąpienia zakażeń.
 • Asystowanie lekarzowi podczas zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu.
 • Obserwacja i monitorowanie efektów zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu i informowanie o konieczności zgłoszenia się do lekarza celem dalszej oceny stanu zdrowia.
 • Pomoc w doborze zaopatrzenia w wyroby medyczne i jego stosowanie. W tym wypisywanie wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
 • Dopasowywanie protez i obuwia.
 • Utrzymywanie dobrostanu fizycznego i psychicznego pacjenta.
 • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
 • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej.

Podiatra to nie podolog

Podiatra to zawód medyczny, który wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Z kolei podolog zajmuje się kompleksową pielęgnacją stóp oraz terapią chorób, urazów oraz schorzeń stóp. Celem pracy podologa jest usunięcie lub ograniczenie skutków choroby, a także zapobieganie ich nawrotom poprzez zalecenie prawidłowej pielęgnacji oraz prowadzenie edukacji pacjenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA