REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podiatra - nowy zawód przyszłości

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podiatra - nowy zawód przyszłości
Czym zajmuje się podiatra?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pediatra to nie podiatra - nie należy mylić tych dwóch pojęć, chociaż zarówno pediatra jak podiatra to przedstawiciele zawodów medycznych. Podobnie podiatra to nie podolog. Podiatra to nowy zawód przyszłości - to "lekarz od stóp". Dlaczego to takie przyszłościowe? Bo profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy to problem wielu osób, a kosmetyki nie wiele tu zdziałają. Podiatra to lekarz medycyny podiatrycznej. Zajmuje się on problematyką stóp w szerokim znaczeniu i wymagane jest od niego posiadanie specjalnych kwalifikacji. 

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ważne
15 NOWYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Podiatra - nowy zawód przyszłości. Czym zajmuje się podiatra?

Poniżej informacja czym zajmuje się podiatra:

REKLAMA

Autopromocja
  • Profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy.
  • Profilaktyka na poziomie ogólnoustrojowym (stabilizacja cukrzycy).

W tym sensie to bardzo ważne zadanie, ponieważ polskie społeczeństwo w dużej mierze choruje na cukrzycę. Oczywiście podiatra to nie diabetolog, czy tzw. cukrzyk. Ale przecież wraz z cukrzycą pojawia się tzw. stopa cukrzycowa. Jest rozumiana jako infekcja, owrzodzenie lub destrukcja głębokich tkanek stopy z neuropatią i/lub chorobą naczyń obwodowych w kończynie dolnej u chorych na cukrzycę (wg. Międzynarodowej Grupy Roboczej dla Stopy Cukrzycowej - IWGDF guideline 2015). Przy tego typu chorobie potrzeba jest też pomoc medyczna ortopedów i chirurgów.

Kolejne zadania podiatry to m.in.:

  • Profilaktyka na poziomie miejscowym, z uwzględnieniem odpowiedniego zaopatrzenia stopy, zwłaszcza w obuwie.
  • Współpraca z lekarzem zajmującym się patologiami stopy, w tym obserwacja postępów leczenia.
  • Oczyszczanie rany w obrębie stopy.
  • Utrzymywanie rany w obrębie stopy w odpowiednim zabezpieczeniu opatrunkowym.
  • Zlecanie badań bakteriologicznych.
  • Ocena antybiogramu.
  • Prowadzenie terapii podiatrycznej związanej z procesem leczenia chorób w obrębie stóp po zaleconej konsultacji lekarskiej.
  • Wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii w obrębie stóp.
  • Wykonywanie hiperbarii.
  • Wykonywanie ozonoterapii.
  • Wykonywanie laseroterapii niskoenergetycznej.
  • Wykorzystywanie zmiennego pola magnetycznego w zabiegach.
  • Wykonywanie krioterapii.
  • Wykonywanie zabiegów w obrębie aparatu paznokcia.
  • Higiena paznokci.
  • Oczyszczanie płytki paznokciowej.
  • Stosowanie klamer.
  • Opracowywanie paznokci objętych łuszczycą.
  • Wykonywanie zabiegów zgodnie z zasadami aseptyki, antyseptyki oraz procedurami postępowania z materiałami biologicznie skażonymi i w sytuacji wystąpienia zakażeń.
  • Asystowanie lekarzowi podczas zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu.
  • Obserwacja i monitorowanie efektów zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu i informowanie o konieczności zgłoszenia się do lekarza celem dalszej oceny stanu zdrowia.
  • Pomoc w doborze zaopatrzenia w wyroby medyczne i jego stosowanie. W tym wypisywanie wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
  • Dopasowywanie protez i obuwia.
  • Utrzymywanie dobrostanu fizycznego i psychicznego pacjenta.
  • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
  • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej.

Podiatra to nie podolog

Podiatra to zawód medyczny, który wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Z kolei podolog zajmuje się kompleksową pielęgnacją stóp oraz terapią chorób, urazów oraz schorzeń stóp. Celem pracy podologa jest usunięcie lub ograniczenie skutków choroby, a także zapobieganie ich nawrotom poprzez zalecenie prawidłowej pielęgnacji oraz prowadzenie edukacji pacjenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA