REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na czas określony

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Umowa o pracę na czas określony
Czas trwania umowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się na jaki maksymalny okres może być zawarta umowa na czas określony. Okazuje się, że może trwać dłużej niż 3 lata i może być tych umów więcej niż 3 z tym samym pracownikiem. Są przepisy, które pozwalają pracodawcom unikać zawierania umowy na czas nieokreślony. 
rozwiń >

Jak działa umowa na czas określony?

Jak sama nazwa wskazuje umowa o pracę na czas określony jest umową terminową, zawieraną na jakiś czas czy to wyrażony w określonym terminie, czyli od-do, czy też na czas wykonania określonych prac - np. na czas zbioru truskawek, czy na okres wykonania raportu, ochrony obiektu, budowy itd. Tak więc pewien z góry znany okres/zdarzenie są cechą charakterystyczną umowy o pracę na czas określony. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca przez zawarcie z pracownikiem umowy o pracę na czas określony nie może dążyć do obejścia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa pracy, pracownikowi przysługuje bowiem ochrona w zakresie limitów ilościowych i czasowych takich umów. Jeżeli pracodawca je naruszy spotkają go konsekwencje prawne zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony. Pracodawca nie może bowiem naruszać społeczno-gospodarczego przeznaczenia terminowej umowy o pracę czy postępować wbrew zasadom współżycia społecznego.

Autopromocja

Jak długo może być umowa o pracę na czas określony? 33 miesiące i 3 umowy - umowy na czas określony

Zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. 

Jeżeli ten okres jest dłuży (w sumie dłuższy od 36 miesięcy - bo można tu jeszcze dodać 3 miesiące na okresie próbnym) lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, to uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie maksymalnego okresu lub od dnia zawarcia 4. umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Przykład

Prace interwencyjne bezrobotnych a art. 251 KP

Umowy na czas określony zawierane z bezrobotnymi skierowanymi do prac interwencyjnych nie są ograniczone limitami wynikającymi z Kodeksu pracy i nie należy okresów tego zatrudnienia łączyć z umowami o pracę na czas określony zawieranymi na podstawie przepisów kodeksowych.

Przedłużenie umów o prace kobiet w ciąży

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”. Reguła ta nie ma jednak zastosowania do umów na zastępstwo (art. 177 § 31 KP). Czyli jeżeli kobieta w ciąży ma zawartą umowę na zastępstwo na jakiś czas, to po upływie tego czasu, umowa nie przedłuży się do dnia porodu.

Od poczęcia musi minąć co najmniej 85 dni - przedłużenie umowy do porodu

W wyr. z 15 stycznia 2019 r. (II PK 252/17, Legalis) SN wyjaśnił: „Dla aktywowania ochrony przewidzianej w art. 177 § 3 KP konieczne jest ustalenie, że w dniu, w którym umowa o pracę na czas określony miała ulec rozwiązaniu, upłynęło już co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe + 1 dzień) od dnia poczęcia. Ochrona z art. 177 § 3 KP przysługuje bowiem dopiero po upływie trzeciego miesiąca ciąży, a nie w okresie do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży”. 

Wyjątki! Ile można być na umowie na czas określony? Długo…

Pomimo funkcji ochronnej pracownika i limitacji umów i czasu, umowa na czas określony może trwać dłużej niż 33 miesięcy i może ich być więcej niż 3. Jak to możliwe?

Ważne
LIMITÓW NIE STOSUJE SIĘ DO UMÓW O PRACĘ ZAWARTYCH NA CZAS OKREŚLONY:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. nieobecnego pracownika z powodu choroby, przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym czy w ciąży);
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym (np. odśnieżanie chodnika w okresie zimowym, mycie okien, sprzątanie, zbiór truskawek, szparagów czy praca przy żniwach (kilka umów);
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji (np. w zakresie pracy w spółce, stowarzyszeniu, czy fundacji jako prezes - w zależności od wewnętrznych regulacji);
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, np. długość trwania kontraktu na budowę autostrady na 4 lata, umowa na ochronę obiektu na 5 lat). 

WARUNEK JEST JENDAK TAKI, ŻE: jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Czy można zatrudnić osobę na zastępstwo pracownicy, która to pracownica jest w ciąży?

W praktyce częstą sytuacją jest zawieranie kolejnych umów na zastępstwo na czas przedkładania zwolnień lekarskich, tj. usprawiedliwionej nieobecności w pracy kobiety w ciąży. Można zatrudnić osobę na zastępstwo pracownicy, która to pracownica jest w ciąży, a której umowa na czas określony z mocy prawa przedłuży się do dnia porodu. Stosownie do postanowień art. 251 § 4 pkt 1 KP umowa na zastępstwo to umowa o pracę na czas określony zawierana w celu zapewnienia zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Taka umowa na zastępstwo rozwiązuje się z ostatnim dniem nieobecności w pracy zastępowanego pracownika (chyba że zostanie rozwiązana wcześniej za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron).

Kontrola Inspekcji Pracy w zakresie umów na czas określony

W przypadku gdy pracodawca chce zawrzeć więcej umów na czas określony niż 4 czy chce dłużej zatrudniać na czas określony niż 33 miesięcy i chce skorzystać z trybu obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie musi zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia. Inspekcja bada te obiektywne powody uzasadniające ponowne zawieranie umów terminowych, zawsze muszą one uzasadniać konkretne okoliczności związane „w szczególności z danym rodzajem działalności i warunkami jej wykonywania”. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA